Bruslení: klíč k lepšímu kraulu

Autor: Terry Laughlin

Co vidíte na obrázku? Pokud jste odpověděli, že je to "bruslařská poloha", máte pravdu.

Pohodlí a bezpečí

Ale nejenom to. Je to také poloha těla s nejmenším odporem, ve které člověk může být (tedy kromě plně vyrovnané polohy pod vodou s rukama spojenýma před hlavou, když se po odrazu odrazíme od stěny nebo po startovním skoku).

V čem je tak výhodná?

  • Plně protažené tělo snižuje vlnový odpor.
  • Vodorovná poloha těla - hlava, trup a nohy ve stejné úrovni - snižuje tvarový odpor.
  • S mírným natočení těla - s jedním ramenem nad hladinou - je mnohem snazší "oddělovat vodu" skrze kterou proplouvám, než kdybych byl naplocho na břiše.
  • Nejsem natočen příliš, tj. nejsem ani na břiše, ale ani na boku. To zlepšuje stabilitu a snižuje potřebnou energii, kterou je třeba pro otočení do stejné polohy na druhé straně.
  • Vedoucí ruka směřující mírně dolů způsobí to, že nohy plují výše a je třeba jen lehký kop k udržení hybnosti. To nejenže snižuje odpor vody a turbulence, ale také ušetří energii.

Nejdůležitější, co je nutné pro tuto pozici pochopit, je fakt, že pokud nejste Michael Phelps nebo jiný elitní plavec, tak žádný z výše uvedených bodů není přirozený nebo instinktivní.

Každý se tuto polohu může naučit a většina z těch, kteří to udělali, plave lépe a rychleji s menším výdajem energie. Ale nikdy jsem neviděl nikoho jí dělat, aniž by neměl jasný a přesný záměr této polohy dosáhnout.

Jinými slovy je třeba uvědomění se jí naučit, zafixovat a pak ji replikovat v každém z milionů záběrů, které během svého plaveckého života uděláte.

Skutečnost, že je třeba uvědomění pro správné zvládnutí bruslení, je na tom možná to nejlepší - lepší než úspora energie nebo zvýšení rychlosti. Vědomé cvičení je klíčem k zažívání stavů plynutí a k rozvoji mentální kapacity.

Pokud se chcete bruslařskou polohu naučit nebo si jí vylepšit, najdete jí na instruktážním DVD Kraul Snadno. Celá druhá lekce je věnována právě této poloze.

Objednejte si zdarma emailový minikurz

Plaveme jako ryba

  • naučíte se plavat rychleji a s menší námahou
  • objevíte tajemství nejlepších světových plavců
  • získáte zaručený postup pro postupné zlepšování

Spam neděláme.
Váš e-mail je v bezpečí.