Jak jsem se naučil plavat rychle tím, že jsem zpomalil

Autor: Gary Aydelott

Minulý rok můj přítel dostal nápad, že si ve věku 34 let zkusí svůj první triatlon. Když se vrátil, byl nadšen a navrhl mi, abych ve svých 46 letech také triatlon zkusil. Hledal jsem sportovní výzvu a protože kolektivní sporty mě moc nepřitahují, bylo to pro mě velice lákavé. Největší překážkou ale bylo plavání. Ačkoli mi nehrozilo, že bych se utopil, v životě jsem snad neuplaval ani jeden celý poctivý bazén. Můj přítel, který byl v univerzitním plaveckém týmu, souhlasil, že se se mnou sejde v bazénu a ukáže mi co a jak. Kevin mi jen řekl: "Ponoř obličej do vody, polož se na břicho, pohybuj rukama jako by každá tvá ruka byla lopatka jednoho vodního kola a kopej nohama". Jak si určitě dokážete představit, s takovým stylem mě první bazén skoro zabil a můj počáteční elán rychle vyprchal.

Nicméně, vytrval jsem a asi za 3 měsíce jsem se zlepšil natolik, že jsem uplaval 40 bazénů za 38 minut. Stal se ze mě ten plavec, co v bazénu pravidelně tráví 3-4 dny v týdnu tím, že tam pokaždé uplave ty své 2 kilometry. Pokaždé jsem cítil, že mi ty dva kilometry dali opravdu zabrat, ale asi jako každý jsem věděl, že "tvrdě znamená dobře".

Jednoho dne jsem v bazénu potkal skupinu lidí, kteří trénovali triatlon. Začal jsem plavat s nimi. Trenér nám doporučil si přečíst knihu Plavání Total Immersion popisující metodu úplného ponoření (MUP) od Terryho Laughlina. Zanedlouho jsem "lehce klouzal na svých bocích, schovával hlavu a při plavání prodlužoval své tělo". Vše mi ze začátku připadalo nějak zvláštní, ale slíbil jsem si, že vytrvám.

Nejdříve jsem plaval trochu pomaleji, abych do svého stylu zahrnul nové techniky, ale byl jsem na to připraven. Povzbuzující bylo, že jsem začínal cítit náznaky něčeho, co mi v budoucnu pomůže vše spojit dohromady. Tyto pocity vyvolaly hlad po dalších informacích a tak jsem si objednal video Plavání volným způsobem "jako ryba" MUP a knihu "Triathlon Swimming Made Easy". Začal jsem vylepšovat rovnováhu těla, schovávat hlavu a hledat své sladké místo. Od té doby jsem při každé návštěvě bazénu věnoval prvních 30 minut pečlivému procvičování jedné lekce z videa. Také jsem si uvědomoval, že efektivní a kvalitní pohyb je důležitější než "dostat se do formy". Přestal jsem si dělat starosti s intervalovým tréninkem. Odpočíval jsem tak dlouho, abych se při dalším bazénu cítil vyrovnaný a lehce plavající.

Jednoho dne po 30 minutách cvičení jsem plaval 200 metrů kraul se zaměřením vkládání ruky před hlavu – ústřední bod zmiňovaný v knize i na videu. Najednou vše do sebe zapadalo. Byla to neuvěřitelná zkušenost, při které se odpor mého záběru téměř vytratil, a já jsem se cítil jako úhoř. Letmo jsem se podíval na šňůry vymezující plaveckou dráhu a byl jsem překvapen, že vidím, jak rychle je míjím a jak naprosto lehce jedu. Zapamatoval jsem si: "Jestliže tohle je to, co tihle chlapíci učí, je to skoro jako "podvod"! Mohl bych to dělat hodiny."

Díky tomuto "zjevení" se ze mě stal MUP-závisák. Bláznivě jsem zkoušel vyvolat ten neuvěřitelný pocit klouzání bez námahy. Dokonce dvakrát denně. Stále pravidelně čtu a sleduji video a hledám, jak vyvolat a udržet ten pocit na jak dlouhou dobu budu chtít, bez ohledu na to, jestli plavu 200 metrů nebo 5 kilometrů.

Samozřejmě, musel jsem potlačit svou hrdost. Když jsem totiž trénoval nový záběr (ruce jako lopatky vodního kola), dychtivě jsem chtěl závodit s ostatními plavci. Nyní, když plavali vedle mě, jsem je prostě nechal být. Viděl jsem v jejich očích, "Co je to s tebou? Ty nechceš závodit? Ty už jsi přestal tvrdě makat?". Ale já jsem se soustředil jen na klouzání vodou, žádné cákání kolem ani bubliny za mnou. Jen záběr a skluz, záběr a skluz.

Myslím si, že všechno je o spotřebě energie. Jestliže budu plavat stejnou rychlostí, ale spotřebuji na to méně energie, nebo budu plavat rychleji, ale vydám stejně energie jako před tím, mám před ostatními náskok. Přesvědčil jsem se, že rychlosti snadno dosáhnu, když nebudu zkoušet plavat tvrdě a rychle, ale když se zaměřím na uvolněnost a plynulost. Řeknu vám, je to úleva.

Gary Aydelott, 46, žije ve Franclinu, TN a prodává počítačové systémy firmy Dialogic Communications Corp. Celý svůj život aktivně sportoval; většinou jezdil na kole nebo se věnoval bojovým uměním. Otcem se stal ve svých 40-ti letech. Chce si být jist, že bude stále fyzicky zdatný, když jeho 5-ti letý syn Gabe dosáhne 15-ti let. Garymu můžete napsat na gary.aydelott@dccusa.com.

Objednejte si zdarma emailový minikurz

Plaveme jako ryba

  • naučíte se plavat rychleji a s menší námahou
  • objevíte tajemství nejlepších světových plavců
  • získáte zaručený postup pro postupné zlepšování

 

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu je já, Tomáš Vojtěchovský, na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy.

Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání minikurzu a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.