Z Kamenčáku na Havaj - začátky

David Sajner si letos splnil sen téměř každého triatleta - nominoval se na mistrovství světa v Ironmanu na Havaji. S Davidem se dlouhá léta známe, oba jsme absolvovali svůj první triatlon ve stejný den a na stejném místě. Jaká byla jeho cesta od úplných začátků až na Havaj, si můžete přečíst v sérii článků, které David sepsal. Poslední díl bude po Havajském závodě, který se koná 13.10. Držím mu palce, ať to vyjde podle jeho představ. Tomáš Vojtěchovský

Autor: David Sajner

Bylo 25.6.1996 a já stál na startu svého prvního triatlonu - Středoškolský triatlon na Kamencovém jezeře v Chomutově. Závod pořádalo gymnázium, které jsem studoval. Na dvě ze tří disciplín (kolo a běh) jsem si věřil. Po škole jsme denně se spolužákem vyráželi na kolo a občas šli i běhat. Plavání jsem ovládal pouze v úrovni „neutopím se“ a měl jsem z něj velké obavy. Navíc teplota vody byla pouhých 16°C a já byl navlečen do surfařského neoprenu, v kterém byl každý pohyb problematický a jeho sundání bez cizí pomoci nebylo možné.

Postavili jsme se na start a závod začal. Při plavání mi teklo do brejliček a rozpuštěný kamenec udělal své – ještě v polovině cyklistiky jsem slzel a viděl jenom na jedno oko. Po „uprsování“ okruhu dlouhého 400 m jsem věděl, že závod pro mě teprve začíná. Cyklistiku v délce 10 km a závěrečný 2,5 km běh jsem si užil a postupně doháněl lepší plavce. Za 55 minut jsem stanul v cíli jako 3. celkově a o začátku „sportovní kariéry“ bylo rozhodnuto.

David Sajner

Následující rok jsem byl při běžeckých závodech osloven trenérem chomutovských triatlonistů, zda bych měl zájem rozšířit jejich 3 člennou základnu. V bazénu mě začali učit plavat kraulem, ale při závodech jsem stále plaval prsa. V roce 1997 jsem absolvoval 8 sprint triatlonů především v Západočeském a Jihočeském poháru. Plavání byla stále má slabina a při sprint triatlonech mě diskvalifikovala z bojů o lepší umístění než ve druhé polovině startovního pole. Při své premiéře v Českém poháru (Ústí nad Labem 1999) jsem z vody vylézal jako úplně poslední závodník. Stejná situace byla i na MČR v Liberci, kde jsem během cyklistiky a běhu překonal 30 závodníků a dostal se na 55. místo.

Postupně jsem dospěl k názoru, že podstatného zlepšení v plavání již nedosáhnu a jedinou šancí bude přechod na delší tratě s bezhákovou cyklistikou. V tréninku jsem zaběhnul svůj první maraton a v roce 2001 jsem si v Sadské odbyl premiéru na Czechmanu a svůj první halfironman jsem dokončil v čase 4:50. V roce 2002 jsem závodil na 3 halfironmanech (Pilman, Czechman a Ironcurtain). Vrcholem triatlonového snažení měl být ironman na Konopišti, ale cíle jsem se nedočkal. V průběhu cyklistiky jsem odstoupil pro celkové vyčerpání. Při odevzdávání čísla rozhodčímu v průběhu závodu jsem si dal předsevzetí, že už nikdy žádný závod nevzdám…