2 cvičení pro plavce na suchu

Už pátým rokem v Turecku na plaveckých kempech vždycky před plaváním cvičíme na suchu.

Vidím, jak jsou cvičení na suchu přínosná. Plavci se rychleji učí a lépe zvládají jednotlivé prvky a kroky, které je vedou k celému stylu (nejčastěji kraulu).

Zároveň jsou účastníci pružnější, pohyblivější, silnější a celkově se cítí lépe. Takhle třeba popsala svou zkušenost se cvičením Zuzka:

Cvičení na sucho bylo super. Přijde mi to úplný základ pro nácvik kraulu. Potrebuju mít všechno promyšlené, a to cvičení mi umožnilo pochopit princip pohybu rukou a těla, zafixovat si ten pohyb, a pak už se na tom dalo stavět i ve vodě.

Chci vám v tomhle článku ukázat dvě cvičení, která na kempech cvičíme a která jsou v novém online kurzu Suchá příprava plavce.

2 cvičení pro plavce na suchu

Obě cvičení se zaměřují na střed těla. Pokud máme silný a pevný střed těla, jsme silní i celkově a naše těla fungují optimálně.

Nejsou to cvičení na břicho, jaká můžete znát z tradičního kondičního cvičení. Nejedná se o žádné leh-sedy nebo sklapovačky, ale o oživení pohybových vzorců, které jsme si vytvářeli, když jsme se jako děti začali pohybovat.

X v nás

Naše tělo má tvar X . A nejen to – v celém našem těle je těchto X několik, která jdou od hlavy k nohám.

Střed svého těla si můžete představit jako křižovatku, kde vzniká síla. Když všechno funguje tak, jak má, střed těla vytváří mohutnou sílu pro odolné a fungující tělo.

Když to ale nefunguje, vzniká v těle napětí, pohybové nefunkčnosti a ztráty energie. Je vyšší riziko zranění, bolesti zad a vznikají další omezení a zdravotní komplikace.

Jak aktivovat a zapojit střed těla

1. Převalování

Začněte na zádech, ruce si dejte křížem na ramena a pokrčte nohy (tak, že kolena jsou nad břichem).  Kontrolovaným pohybem začněte spouštět nohy na jednu stranu. V určitém okamžiku se jedno rameno odlepí od země a přetočíte se na bok. Při přetočení zvedněte hlavu ze země.

Pak se znovu vraťte na záda. Začněte od hlavy – nejprve otočte hlavu, pak ramena, až se vrátíte na záda do stejné polohy, ve které jste začínali.

Od nohou se začněte otáčet na druhý bok. Takto se střídavě převalujte na bok a na záda. Ze zad vždy začínají pohyb nohy. Z boku pohyb začíná hlava. Opakujte 5-10x na každou stranu.

2. Přetáčení

Druhé cvičení začnete na břiše. Ruce a nohy mějte v protažení. Od pasu dolů se nic nehýbe, nechcete se odtlačovat nohama.

Zvedáte jednu ruku jako byste si chtěli sáhnout křížem přes sebe. Pak zvednete i hlavu, rameno a přetočíte se na záda.

Zpátky na břicho se dostáváte opět zvednutím ruku, hlavy a ramene, až se přetočíte na břicho.

Úplně stejně se přetočíte na druhou stranu. tedy ruka, hlavu a postupně se dostat na záda. Od pasu dolů jste úplně pasivní, pracuje jen horní část těla.
Zpátky na břicho se dostáváte opět zvednutím ruku, hlavy a ramene. To pro veďte 3x na každou stranu.

Pak cvik změnte tak, že jste pasivní od pasu nahoru a pracuje jen spodní část těla. Ohněte nohu v koleni a zvedněte jí. Pak jí začněte dávat křížem za sebe, až vás to přetočí na záda.

Zpět na břicho opět zvednu nohu a dávám jí křížem přes sebe. Totéž na druhou stranu.

I tuto variantu proveďte 3x na každou stranu.

Na videu se podívejte na cvičení a hned si je i vyzkoušejte.

Chcete víc plaveckých cvičení na suchu? Pak vás bude zajímat zbrusu nový online program na to, jak se pro plavání na suchu co nejlépe připravit. Nyní (do pondělí 9.8.) za předprodejní zvýhodněnou cenu, tak ho omrkněte.

Tomáš Vojtěchovský
Učím lidi plavat jako ryby - přirozeně, s lehkostí a tak, aby je to bavilo a plavání si užívali.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů