Totální plavání není o plavání od zdi ke zdi. Je to kromě jiného o nácviku nových dovedností. Proto je nedílnou součástí soustředění a správné provedení jednotlivých prvků celého stylu.
Kde a na co se soustředit? Níže nabízím pravidla pro nácvik nové plaveckého dovednosti. Ukážeme si je na příkladu konkrétního cvičení.
Pojďme se nejdřív na cvičení podívat. Na videu můžete vidět nejdřív cvičení, které pak přejde do plavání celého stylu.
Ve cvičení se učíte, jak zkoordinovat pohyb rukou a jak využít svaly středu těla k pohonu vpřed. Jak tedy nacvičovat?
Nejdříve budete chtít zvládnout poskládat všechny pohyby (ruce, nohy, trup) ve správné koordinaci a synchronizaci.
Klíčové je už se správně postavit:
Jakmile správně stojíme, tak:
V prvním kroku se zaměřujeme pouze na toto. Tedy zvládnout koordinaci celého pohybu.
Můžete si to představit jako s řízením auta. Nejdřív myslíte na to, kde je řadící páky, jak jsou pedály, kdy pustit spojku atd. Později to pak provádíme zcela automaticky.
Stačí několikrát si pohyb vyzkoušet a celkový pohyb zvládnete správně zkoordinovat. Pak svou pozornost soustřeďte na úsporné provedení za využití co nejmenšího počtu svalů.
Svaly, které pro daný pohyb zapojujete, stahujte co nejméně a hlídejte si, aby ostatní svaly zůstaly uvolněné. Na kurzech často vídám napětí v ramenou, na krku a na obličeje. Dopřejte si chvilku a přeneste pozornost na své celé tělo a co nejvíc se uvolněte. Zároveň klidně dýchejte a jakmile jste pod hladinou, plynule vydechujte.
Může vám pomoci mentální představa. Představíte-li si například, jak lehce a volně kloužete vodu, je dost velká šance, že se vám to podaří a budete překvapeni, s jakmalým výdajem energie se vodou můžete zklouznout.
Dalším krokem je plynulé provedení. Uvědomte si, že plavete skrze vodu, která je cca 900x hustší než vzduch a jakýkoliv trhavý pohyb způsobí cákání, vlnění a velké odporové síly.
Proto se soustřeďte na ladné a plynulé provedení. Nejdřív jedné výměny, kterou několikrát zopakujte. Posutně přidávejte další výměny, abyste plavali plynule a rytmicky.
Dostáváte se do fáze, kdy se od začátečníka měníte ve zkušeného a šikovného plavce. Případný divák z vás bude mít dojem elegatního plavce, který klidnou a důstojnou silou proplouvá vodou.
Na závěr si necháme to nejnáročnější – k celému pohybu přidat otáčení hlavy pro nádech, abyste mohli plavat více než je pár záběrů.
Zdánlivě se jedná o malou změnu – dodat mírný pohyb hlavy, díky kterému se pusa a nos dostanou nad hladinu pro nádech. Ale pokud už nějakou dobu plavete, tak víte, že dobře se nadechnout chce hodně času a trpělivosti.
Proto nikam nespěchejte a zkoušejte a hrajte si, abychcelkový pohyb byl plynulý, uvolněný a automatizovaný.
Klíčové je:
Dopřejte si dostatek času pro nácvik všech kroků. Do komentářů dejte vědět, jak se daří. A pokud chcete kompletní návod, jak kraul krok za krokem nacvičovat, můžete začít s Minikurzem kraulu. Praktický návod 6 videí, které vás povedou k účinnému a elegantnímu kraulu. Ať to plave.