Cit pro vodu – tajemství plaveckých mistrů

Ti nejlepší plavci mají skoro až nadpřirozenou schopnost se ve vodě pohybovat účinně a elegantně. Jak to dělají? Naučili se cítit, jak se jejich tělo ve vodě chová a jak vodou proplouvat s co nejmenším odporem.

Dovednosti, které vypilovali dlouhodobým tréninkem a stovkami odplavaných kilometrů. Z toho by se mohlo zdát, že my, běžní smrtelníci, nemáme šanci se jejich umění přiblížit. Ale jde to. Asi nebudete tak rychlí, jako Michael Phelps nebo Katie Ledecky, ale v eleganci a harmonii ve vodě se jim blížit můžeme.

Protože když jako plavci rozvineme dobrý pocit pro vodu, jsme schopni lépe cítit, jak naše pohyby ovlivňují vodu kolem nás a jak tyto pohyby můžeme optimalizovat pro maximální účinnost a minimalizaci úsilí. Pak je z toho lepší výkon s menším úsilím, což vede ke snížení únavy a zlepšení celkové vytrvalosti. Tohle všechno vede k radostnějšímu a uspokojivějšímu zážitku z plavání, protože jsem se z boje s vodou dostali ke spolupráci.

Dost často ale vídám nebo od plavců slýchám, že jsou ve vodě neohrabaní a neefektivní. Možná to znáte taky: snažíte se, mácháte rukama, mohutně kopete, ale pořád to není ono. Je to frustrující, že? Nejste sami. Většina plavců prochází fází, kdy se cítí těžcí a nemotorní.

Často se potýkají s těmito problémy:

  • Nejistota ve vodě: Mnoho plavců se necítí pohodlně ve vodě, což může vést k napětí a nedostatku plynulosti v jejich pohybech.
  • Nedostatečné propojení těla s vodou: Bojují s pocitem, že jsou ve vodě „těžcí“, což je důsledek špatné techniky a nedostatku relaxace.
  • Problémy s dýcháním: Nesprávné nebo neefektivní dýchání může vést k rychlé únavě a nedostatečnému okysličení těla.
  • Nezvládnutá koordinace: Ruce a nohy pracují nekoordinovaně, chybí propojení se středem těla, které je klíčové pro účinné plavání
  • Vysoká úroveň únavy: Neúčinné a nekoordinované plavání je rychle unaví.

Pocit frustrace z těchto problémů může vést k demotivaci a dokonce k tomu, že plavci úplně ztratí touhu se zlepšovat. Je snadné uvěřit, že někteří lidé jsou prostě ‚přirození plavci‘ a ostatní nikdy nedosáhnou této úrovně pohodlí a efektivity ve vodě.

Taky si to tak říkáte? Pokud ano, pojďme to se na to podívat. Opravdu jsou někteří přirození plavci a někteří ne? Moje zkušenost z 20-leté výuky plavání je taková, že to tak není. Všichni se můžeme naučit vnímat vodu, jak se v ní naše tělo chová a postupně rozvíjet koordinovaný a plynul plavecký pohyb.

Mám tu pro vás 5 praktických tipů, jak se ve vodě lépe cítit, které vám pomohou se s vodou sžít, zažít si lehkost a postupně se přibližovat mistrovství těch nejlepších plavců.

5 tipů pro zlepšení citu pro vodu

1. Nadnášení

Položte se na vodu a úplně se uvolněte. Vnímejte, co se s tělem děje. Klesají nohy, ale hrudník zůstává u hladiny? Nebo s výdechem klesáte celí? Nebo naopak zůstáváte u hladiny? Možné je všechno, každé tělo je jinak stavěné.

Vyzkoušejte to několikrát víc a víc se uvolněte a pozorujte, jestli se něco mění. Většinou čím víckrát tohle cvičení uděláte, tím lépe jste nadnášení a i úplné potápky neklesají tak rychle.

2. Jemné kývání

Stůjte ve vodě, která je vám ideálně po hrudník. Uvolněte ramena a ruce nechte volně podél těla. Začněte se jemně kývat ze strany na stranu. Pak začněte přenášet váhu těla z jedné nohy na druhou a nechte vodu přirozeně ovlivňovat vaše pohyby. Soustřeďte se na uvolnění svého těla a nechte, aby vás voda měkce nesla a pohybovala. Vnímejte, jak vám voda pomáhá se stabilizovat, udržet rovnováhu, a jak odpor vody ovlivňuje každý váš pohyb.

3. Odraz od stěny

Odrazte se oběma nohama od stěny bazénu, ruce držte protažené před sebou v prodloužení ramen a snažte se klouzat co nejdéle. Vyzkoušejte, jaké to je, když ruce držíte napnuté a hodně blízko hladiny nebo nad hladinou. Pak mějte ruce tak, aby směřovaly mírně dolů. Kdy vám to jede lépe a dosplýváte dál?

4. Plavání s rukama v pěst

Plavání s rukama v pěst (nebo ještě lépe s rukavicemi FistGloves) výrazně omezuje možnost zabírat dlaněmi. Když jsou dlaně zakryté, musíte se více spoléhat na další části těla, jako jsou předloktí a ramena. To je klíčové pro správné provedení uchopení vody.

Kromě toho vás to učí používat své tělo k dosažení pohybu a můžete ladit další části záběru, jako je rotace těla, poloha rukou a načasování záběru. Tím si utváříte lepší plavecké návyky, které mohou být přeneseny i do plavání bez rukavic.

5. Plavání jednou rukou

Tohle už je pokročilé cvičení, které je ale velmi účinné a může vás hodně posunout. Cvičení vypadá tak, že plavete, jak jste zvyklí (udržujete rytmus celého těla, rotaci, trpělivou vedoucí ruku), jen s tím rozdílem, že jedna ruka je celou dobu na boku. Nádech je ve chvíli, kdy stahujete vedoucí ruku. Nacvičujte s levou a pak i s pravou rukou na boku.

Podívejte se na video a pak si cvičení taky zkuste. Jak se vám daří?

Držím palce, ať se váš cit pro vodu lepší! A pokud chcete víc, v Minikurzu kraulu najdete nejúčinnější cviky, které vám pomohou kraul co nejlépe zvládnout.
Tomáš Vojtěchovský
Učím lidi plavat jako ryby - přirozeně, s lehkostí a tak, aby je to bavilo a plavání si užívali.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů