Videoanalýzy kraulu


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 03.04.2020
Na této stránce budu postupně zveřejňovat plavecké videoanalýzy kraulu. Věřím, že pro vás budou užitečné a že pomohou zlepšit váš kraul.

Celý článek

Totální plavání očima prvotřídních plavců


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 18.12.2019
Zajímalo mne, co na Totální plavání řeknou aktivní závodníci. Nikoliv poté, co shlédnou styl z okraje bazénu nebo si o něm něco přečtou, ale až po skutečném absolvování kurzu kraulu na vlastní kůži. Proto je tu rozhovor s Matějem Vobořilem, závodním plavcem s několika tituly mistra ČR ve volném stylu na 50 a na 100 metrů a akvabelou Denisou Hrubou, která má na svém kontě řadu zlatých medailí z Mistrovství ČR a nyní sbírá medaile dál, v kategoriích Masters na ME i na MS.

Celý článek

O čem vlastně je Totální plavání? Zjistíte v rozhovoru


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 17.12.2019
Rozhovor se mnou (Tomáš Vojtěchovský) o tom, co vlastně je Totální plavání, co pro plavání považuju za důležité a kde bychom měli začít.

Celý článek

Jak jsem začal plavat


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 21.11.2019
Těší mě sdílet inspirativní plavecké příběhy. Proto když jsem si ve Facebookové skupině Totálního plavání přečetl Vavřincův plavecký příběh, chtěl jsem ho mít i na těchto stránkách. Vavřinec souhlasil, takže si i vy můžete přečíst, jaké byly jeho plavecké začátky a jak plave teď.

Celý článek

Jak začít s plaváním


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 20.10.2019
Nejčastější otázka v průzkumu, který před nedávnem proběhl, byla: Jak a s čím začít? Co dělat, abych se postupně a přirozeně naučil(a) správně plavat? Začněte doma! Největším zdrojem napětí pro nové plavce je velmi reálný strach, že se jim voda dostane do nosu nebo do dýchacích cest. Asi už jste si zažili, když se vám voda dostane do nosu. Je to dost nepříjemný pocit. Pro někoho může způsobovat i paniku a proto se snaží držet hlavu co nejvýš, aby nos a pusu udrželi v bezpečné vzdálenosti od vody. Takhle si ale moc dobře nezaplavete. Bude vás bolet za krkem a plavání vám spíš uškodí, než aby pomohlo se uvolnit a protáhnout tělo.

Celý článek

Jak změny tvaru těla ovlivní naše plavání


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 07.08.2019
Zvládnout takovou polohu není až tak těžké. Mnohem těžší je udržet jí během plavání. V jeden okamžik je téměř ideálně hydrodynamický a vodě klade relativně malý odpor. V jiné části záběru se jeho poloha výrazně změní a o ideálu hydrodynamiky nemůže být ani řeč. Můžete tu vidět, kolik objemu je vystaveno vodě a kolik odporových sil takto vzniká. To nás hodně vyčerpává a drtivá většina energie je vydaná na překonání odporových sil a ne na pohyb dopředu.

Celý článek

3 tipy pro navigaci na volné vodě


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 15.07.2019
Jak se orientovat na volné vodě - 3 tipy pro navigaci. Je léto a mnohem více plaveme venku v jezerech, rybnících nebo moři. Jak ale udržet přímý směr, když na dně není žádná černá lajna, podle které bychom plavali? Čtěte v článku.

Celý článek

Kopat či nekopat, to je oč tu běží


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 26.06.2019
K tomu, aby to klouzalo a plavalo celkem rychle, nepotřebujete kopat jako o život. Stačí kop, který podpoří otočení těla na druhý bok. Sun Yang a Katie Ledecky, světoví rekordmani na dlouhé tratě, tak většinu závodu kopou. Rychlost se pohybuje lehce pod (Sun) nebo nad (Katie) minutu na 100m. Místo zbytečného a unavujícího nácviku kopání s deskou doporučuji raději nacvičovat kop v souladu s pohybem trupu, který slouží jako koordinace přenosu váhy v bocích.

Celý článek

Proč je v plavání technika důležitější než kondice


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 11.06.2019
Sportovci kombinující více sportů mají tendenci trénovat plavání tak, že plavou více nebo zvyšují úsilí. Zkušenosti z běhu a jízdy na kole přesvědčují, že více tréninku znamená lepší výkon. Ale plavání má mnohem více společného se sporty, jako jsou tenis nebo lyžování. Voda dělá plavání rozdílné. Voda plavci "krade" energii a výkonnost. S každým tempem voda brzdí a snaží se plavce zastavit a obírá ho o energii.

Celý článek

Tradiční kraul - proč je (téměř) vše špatně


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 11.06.2019
Před pár dny jsem na internetu našel článek, jak se tradičním způsobem učí kraul. Chtěl bych tradiční postup projít a ukazát, co je z mého pohledu špatně a proč.

Celý článek

Dýchání při kraulu


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 20.05.2019
Pokud je jedna věc, na kterou se nejčastěji ptáte, je to dýchání při kraulu. I když jsme schopni pohodlně plavat prsa libovolně dlouho, při kraulu se po pár desítkách metrů dusíme a bojujeme téměř o holý život. Je to proto, že dýchání je komplexní a náročná dovednost. Proto jsem pro vás natočil video, jak se s tímto nesnadným úkolem lépe vypořádat.

Celý článek

Plavecká lekce od nejrychlejšího běžce planety


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 01.04.2019
Co dobře vypadá, většinou také dobré je. Příroda nám může být velkou inspirací a u geparda, nejrychlejšího běžce planety, můžeme vidět účinnost, sílu a rychlost v praxi. Stejné principy se můžeme naučit i my jako plavci (a v dalších pohybových aktivitách). Principy, které využívají fyzikální zákony a nebojují proti nim. Zde je několik klíčových bodů, na které se jako plavci můžeme zaměřit, abychom plavali elegantněji a rychleji:

Celý článek

Totální plavání - jak to všechno začalo a budoucí vize


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 01.02.2019
Jsem na NLP výcviku a dnes jsme dělali cvičení, při které jsme vytvářeli vizi do budoucnosti. Chtěl bych tu sdílet, jak toto cvičení u mě probíhalo. Nejdřív jsme měli za úkol vybrat pět událostí, které pro mě byly významné a při kterých jsem se cítil naplněný, uspokojený a inspirovaný. Do každé události jsme se měli vrátit a plně si uvědomit jak se cítím, jaké je mé okolí, co se ve mně odehrává. Mých pět událostí bylo spojených s plaváním (překvapivě :) ) a byly to tyto události:

Celý článek

V důchodovém věku se pustit do kraulu? Proč ne!


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 10.12.2018
Těší me, že můžu sdílet plavecký příběh pana Jaroslava. Je živoucím příkladem toho, že nikdy není pozdě naučit se něco nového.
Po odchodu do důchodu jsem v létě trávil dost času u vody na pískovně a tak jsem se rozhodl naučit se plavat správně kraulem. Pomoc jsem hledal na plaveckých webech a čirou náhodou narazil na Totální plavání a ....úplně jsem se zbláznil!!! Plavání dle Totálního plavání se stalo mou vášní, celoživotní koníčky kynologii a myslivost jsem pověsil na hřebíček, těch jsem si užil dost, nyní se chci naučit něco nového.

Celý článek

Menší odpor vody = rychlejší plavání


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 24.10.2018
V New York Times před lety vyšel zajímavý článek. Byl tam i obrázek znázorňující počítačově generovanou studii, která zobrazuje proud vzduchu kolem trupu vozidla s tryskovým motorem. Vozidlo, které se pohybuje nadzvukovou rychlostí a aerodynamika u něj hraje klíčovou roli. Oranžové oblasti indikují oblasti s největším odporem. Modré oblasti reprezentují nejmenší odpor. Při plavání se sice nepohybujeme tak rychle, ale zase se pohybujeme skrze vodu, která je cca 900x hustší než vzduch. Proto i zde je klíčová hydrodynamika. Místo automobilu si můžete dosadit lidské tělo.

Celý článek

Starého psa novým kouskům nenaučíš


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 17.07.2018
Pokud se nenaučíš plavat jako dítě, už to nikdy nedoženeš. Ujel ti vlak. Kolikrát jste tohle slyšeli? Řekl bych, že hodněkrát a většina lidí si to vezme za své a smíří se s tím, že plavání (nebo jinou dovednost) se už nenaučí. Podobnou větu jsem slyšel i já, když jsem se přihlásil do triatlonového oddílu. "Něco sice vyplaveš, ale na pořádné plavání už je pozdě, už jsi starý." Bylo mi 22 let. Huh, ve 22 letech starý? To jako vážně?!? To se mi nelíbilo a zároveň mě to namotivovalo hledat způsoby, jak se naučit dobře plavat.

Celý článek

Rychlost jako dovednost


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 26.06.2018
Když své plavání chcete zrychlit, nestačí dělat rychlejší tempa. Dost často je výsledek opačný - sice děláte rychlejší tempa, ale tempa jsou výrazně kratší a vy zpomalíte. Jediné, co se zrychlí, je nástup vaší únavy. Proto doporučuji naučit se počítat, kolik záběrů potřebujete na přeplavání bazénu (PZB). Když se rozhodnete zrychlit, máte tyto možnosti: ... Čtěte celý článek.

Celý článek

Koordinace a integrace


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 27.03.2018
Zkuste si představit, že by měli fotbalisté během hry ruce ve svěrací kazajce. Nebo že golfisté jsou odkázáni pouze na ruce bez možnosti použít nohy a trup. Zřejmě by to moc nefungovalo, protože pro své výkony využívají celé tělo. Nacvičují proto koordinovaný a integrovaný pohyb trupu, hlavy, rukou a nohou. Ale plavat nás učí úplně jinak - tedy izolovaně kopat nohama a zabírat rukama. Je to ten nejlepší způsob, jak se naučit plavat? Pokračujte dále...

Celý článek

3 klíčové prvky účinného kraulu


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 01.03.2018
Každá návštěva bazénu mi způsobí radost a zároveň mírnou depresi. Radost přichází z mého vlastního plavání. A deprese? Ta je z toho, kolik v bazénu vidím plavců, kteří se při plavání trápí. Přitom zbytečně - změny je možné dosáhnout celkem rychle. Pokud aplikujete 3 klíčové prvky, budete plavat s větší lehkostí a pohodou. Jaké jsou to prvky? Čtěte dále...

Celý článek

Totální plavání v Bardějově


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 28.02.2018
Skupinka pěti mladých a talentovaných sportovců ve složení Vlado Droblienka (62let), Jano Stankovič (60let), Janka Ganzarčíková (54 let), Robo Rapčan (49 let) a Jano Varhol (40let) se rozhodla naučit se kraul metodou Totálního plavání. Pětidenní výuku zorganizoval Robo Rapčan, který říká: „Jsme skupinka sportovních entuziastů a máme rádi výzvy. Jednou z výzev bylo absolvovat triatlon a závod v plavání na volné vodě. Zaujala nás metodika Totálního plavání a tak jsem oslovil Tomáše, jestli se nám bude věnovat. Tomáš souhlasil a nyní s ním absolvujeme už druhý vícedenní výcvik. Výsledky jsou nad očekávání.“

Celý článek

Konání ne-konáním


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 13.02.2018
Pokud jste četli ebook Kraul Snadno, tak víte, že průměrný plavec plave přibližně s 3% účinností. 97% se spotřebuje na vytváření vln a turbolencí a na překonání odporu vody. To znamená, že 97% vydané energie je zmařeno. Pokud patříte k většině a plavete jen s 3% účinností, pojďme se podívat, jak vaše plavání zlepšit!

Celý článek

Dvoudobý kop - elegance a rychlost


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 11.01.2018
Kouzlo dvoudobého kopu spočívá v udržení rovnovážné a hydrodynamické polohy a správnému načasování rukou a nohou a hlavně středu těla k pohonu. Pokud správnou polohu a pohon máme, můžeme plavat elegantně s nízkým výdejem energie a navíc poměrně rychle. Podobně jako Katie Ledecky na Olympiádě v závodě na 800m, kde suveréně vyhrála a překonala světový rekord. Ze začátku závodu plave s velmi úsporným dvoudobým kopem, pak ho střídá se šestidobým.

Celý článek

2 dovednosti pro vaše lepší dýchání


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 04.12.2017
První tempo, super. Druhé tempo, skvělé. Třetí tempo, fantazie. Šlo by to i dál, ale tělo se pomalu začíná hlásit o své potřeby. Chce kyslík, kterého se postupně přestává dostávat. Nakonec přijde chvíle, kdy víte, že se všechno pokazí - nádech. Často se vám nadechnout vůbec nepodaří. Tak se zkusíte nadechnout v dalších záběrech. Většinou ani další pokusy nejsou úspěšné a musíte se zastavit.

Celý článek

Jak dál, aby kurz nevyšuměl


Autor: Jakub Běžel Vloženo: 01.11.2017
Máte za sebou kurz kraulu metodou úplného ponoření, nebo jste si čerstvě zakoupili instruktážní video Kraul Snadno a teď hledáte, jak pokračovat? Tento článek vám ukáže, jak ve vodě postupovat a připomene vám jednotlivá základní cvičení. Postupně se propracujete k elegantnímu kraulu a budete plavat lehce a efektivně.

Celý článek

2 dovednosti pro vaše lepší dýchání


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 10.10.2017
První tempo, super. Druhé tempo, skvělé. Třetí tempo, fantazie. Šlo by to i dál, ale tělo se pomalu začíná hlásit o své potřeby. Chce kyslík, kterého se postupně přestává dostávat. Nakonec přijde chvíle, kdy víte, že se všechno pokazí - nádech. Často se vám nadechnout vůbec nepodaří. Tak se zkusíte nadechnout v dalších záběrech. Většinou ani další pokusy nejsou úspěšné a musíte se zastavit.

Celý článek

Jak plavat rychleji


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 05.09.2017
Jak plavat rychleji? To je velmi častá otázka, kterou dostávám, buď emailem nebo na kurzech. Tradiční metodika říká, že plavat rychleji znamená, že musíme mít rychlejší frekvenci záběrů. V metodě úplného ponoření to může vypadat, že řešením je prodloužit délku záběru. Delší a tedy účinnější záběr je ale jen jedna část řešení.

Celý článek

Dvoudobý kop - praktická ukázka


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 09.08.2017
Jedním z důležitých cvičení pro nácvik dvoudobého kopu je tzv. houpačka. Houpačka vypadá tak, že ležíte na vodě ve splývavé poloze a střídavě přenášíte váhu z boku na bok. Toto přenášení váhy podpoříte kopem spodní nohy. Když to děláte správně, tak se s každým přenosem váhy posunete dopředu.

Celý článek

Tradiční metodika versus Totální plavání


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 04.04.2017
Často se mě ptáte, jaký je vlastně rozdíl mezi tradiční metodikou výuky plavání a Metodou úplného ponoření, kterou učíme v Totálním plavání. Zde jsou tedy nejpodstatnější rozdíly obou přístupů.

Celý článek

Nebuďte zkrácení, plavte dlouzí …


Autor: Šárka Jáchymková Vloženo: 04.01.2017
Bolí Vás záda a plavání pomáhá jen částečně? Pak si přečtěte nový článek od Šárky Jáchymkové, fyzioterapeutky a trenérky Totálního plavání. Píše: Natáhly jsme se s Pavlou na karimatku a trochu se začaly protahovat. Za chvíli mi bylo jasné, kde vězí problém. Měla přetížené svaly kolem páteře, kterým od bolesti ulevovala mírným předklonem. Navíc byly lehce zkrácené flexory kyčlí.

Celý článek

Jak na rytmické dýchání při kraulu?


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 23.11.2016
Pokud se nějaký problém mezi plavci pravidelně opakuje, je to dýchání při kraulu. Opakovaně slýchám, že plavci nemají dost času se nadechnout, klesají jim při nádechu nohy a celý styl jsem jim rozhodí. Jsou z toho frustrovaní, protože většinou zvládli sladit celkovou kraulovou koordinaci. Jen to dýchání jim stále nejde. Pojďme se tedy podívat, jak dýchání při kraulu zlepšit.

Celý článek

Nejsilnější motivace Terry Laughlina


Autor: Terry Laughlin Vloženo: 16.10.2016
Asi před dvěma měsíci jsem psal, že mi byla diagnostikována rakovina prostaty. V té době to podle lékařů vypadalo na chirurgické odstranění prostaty, pak cca půl roku rekonvalescence. Po ní jsem předpokládal, že bych mohl žít relativně bez-starostný a bez-rakovinový život, který jsem žil před rakovinou. Nicméně předoperační vyšetření prokázala, že rakovina se mi rozšířila i do kostí.

Celý článek

Meditace v pohybu


Autor: Petra Zavičárová Vloženo: 27.08.2016
Zřejmě se najdou plavci jako já, kteří plavou jen pro radost, užívají si samotu vodní hladiny, nevyhledávají soutěžení a srovnávání a v davu závodníků se jich zmocňuje mírná panika. S TI kraulem mě seznámila kolegyně Ilona, se kterou jsme měly stejně pozitivní vztah ke sportu. Protože jsem v té době chodila pravidelně plavat, hned večer jsem si otevřela webové stránky o plavání metodou úplného ponoření. Přihlásila jsem se do kursu a zjistila jsem, že mám před sebou ještě spoustu práce. Zároveň jsem cítila, že tohle je výzva ušitá přesně pro mě.

Celý článek

6 tipů pro lepší plavání


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 11.07.2016
Dobře plavat znamená zvládnout důležité základy. Když budete věnovat pozornost těmto základním konceptům, vaše plavání se bude zlepšovat. 1. Dlouhodobý závazek Většina lidí má krátkodobý cíl. Přijde mi ale lepší se na vše dívat z dlouhodobější perspektivy.

Celý článek

Co jsi mě to naučil?


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 17.05.2016
"Tome, co jsi mě to naučil?", napsala mi Šárka po jednom z kurzů. "Nemůžu vylézt z bazénu, jak se mi nechce. 8 temp delfínem a 17 kraulem na bazén. V kraulu se cítím jak ryba, v delfínu jak velryba :-)." Šárka je účastnice několika kraulových kurzů a naposledy byla i na motýlku. Po padesátce si plní sny - jak kraul, tak motýlek pro ní byly dlouhou dobu nedostižitelné.

Celý článek

Změna návyků se vyplatí


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 04.03.2016
Nedávno jsem dostal e-mail, který bych s vámi chtěl sdílet. Hodně mě potěšil. Věřím, že potěší a inspiruje i vás. E-mail poslal Vláďa Zakouřil a píše o změnách v plavání, které nastaly po nácviku a budování nových plaveckých návyků podle emailového minikurzu Plaveme jako ryba a instruktážního videa Kraul Snadno.

Celý článek

Rychlejší zlepšení a radostnější plavání


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 22.12.2015
Abychom se lepšili, je třeba navrhnout a vytvořit trénink, při kterém tvrdě pracuje mozek. Nechceme, abychom jeli na autopilota nebo se z plavání stala nezáživná rutina. Když v souladu s tělem pracuje i mozek, dostáváme se do stavu plynutí a pohybové meditace. Lepší soustředění tak vede nejen k rychlejšímu zlepšování, ale i uspokojivějšímu zážitku z plavání.

Celý článek

Plavecká cvičení - proč vlastně


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 01.12.2015
Základem metody úplného ponoření jsou plavecká cvičení. Pomocí těchto cvičení si osvojueme potřebné dovednosti ke zvládnutí celého stylu. Proč cvičení vůbec využíváme? Terry Laughlin, zakladatel Total Immersion, říká: Plavecké cvičení je forma nácviku primárně určená ke změně plavecké techniky. Určitou složku záběru izolujeme a zaměříme se na její zlepšení.

Celý článek

Osnova připravované knihy


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 23.06.2015
Podívejte se na osnovu připravované knihy o plavání. Pod ní je možnost se vyjádřit. Budu rád za komentáře, náměty, doporučení. Je to kniha pro vás, tak si napište, co byste si rádi o plavání přečetli :-).

Celý článek

Jak jsme na tom s plaváním v České republice?


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 04.05.2015
Pro nově připravovanou knihu chceme zmapovat plaveckou situaci v České republice. Jak jsme na tom? Umíme plavat, jsme si ve vodě jistí a přináší nám plavání radost, uspokojení a zlepšenou kondici? Rád bych vás poprosil, abyste se zapojili do krátkého průzkumu. Jedná se o šest krátkých otázek, které vám zaberou jen pár minut.

Celý článek

Chcete spalovat víc tuků? Jezte je!


Autor: Martin Novotný Vloženo: 09.04.2015
Víc tuků? Vždyť DoktorKA a všichni výživoví odborníci nám říkají opak. Už před lety jsem tuto koncepci opustil - u mě nefungovala. Nejen u mě. Setkal jsem se s více lidmi, kteří stejně jako já měli pořád hlad, cítili se slabí a jejich váha nebyla optimální. Proto jsem se o výživu začal zajímat a experimentovat, zejména se snižováním sacharidů a zvyšováním podílu tuků.

Celý článek

Pomaleji... a přesto rychleji


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 04.02.2015
Po pokračovacím kurzu mi Pavel, jeden z účastníků, napsal: Včera jsem byl plavat a zkoušel jsem opravenou techniku kraulu. Dal jsem si metronom do čepice a abych vyhověl tempu, které by bylo podobné z kurzu, musel jsem to nastavit na 1,40 (předtím jsem plaval tempo 1,30). A představ si, že jsem půl kilometru zlepšil z 11,40 na 11,05.

Celý článek

Pozvánka na kryathlon


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 16.01.2015
Zveme vás na světovou premiéru sportu s názvem Kryathlon, který se koná 1.2.2015 v Praze Chuchli. Kryathlon je prostě “opravdový zimní triatlon” kombinující zimní plavání (25 nebo 250 m), běh a běh na lyžích (v případě potřeby na připravené trati s umělým sněhem).

Celý článek

Co dělat, když se nedaří


Autor: Kristýna Vojtíšková Vloženo: 12.01.2015
Možná to znáte: Vydáte se do bazénu, ale po několika minutách plavání zjistíte, že se nedaří tak, jak by mělo. Pohyb je ztuhlý a křečovitý a vzduch vám dochází daleko rychleji než obvykle. Styl jako by nedržel pohromadě a jeho jednotlivé prvky, byť provedené technicky správně, do sebe nezapadají. Co s tím?

Celý článek

Co jsem se naučil díky Total Immersion


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 22.12.2014
Total Immersion (TI, česky metoda úplného ponoření) není jen o tom naučit se lépe plavat. Stejné principy a dovednosti, které se naučíme pro dobré plavání, můžeme využít i v dalších oblastech našich životů. Chtěl jsem sdílet, co jsem se během let s TI naučil a proto jsem sepsal ebook Co jsem se naučil díky Total Immersion... a co se můžete naučit i vy.

Celý článek

Osobní kaizen


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 17.12.2014
V minulém článku jste si mohli přečíst, jak jedna drobná změna může způsobit, že budete rychleji plavat a zároveň se méně unavíte. Tohle je přesně princip Kaizen (z japonského postupné zlepšování), kdy pomocí malých, drobných změn postupně zlepšujeme danou činnost. V tomto případě plavání. Líbilo by se vám poznat kroky, které postupně zavádíte a které zlepšují různé oblasti vašeho života? Pokud ano, čtěte dále.

Celý článek

Zapojte méně svalů... a plavte rychleji


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 12.12.2014
Jedním z bodů soustředění, který při nácviku přenosu používáme, je tzv. ruka loutky. Představujeme si, že jsme jako loutky taženi za loket a celé předloktí je zcela uvolněno. Uvolnění svalů na předloktí během přenosu nejenže předchází únavě rukou, také pomáhá zabránit odvedení energie stranou při přenosu a při zasunutí ruky do vody. Navíc je skvělé mít během plavání možnost si odpočinout, ne?

Celý článek

Video z plaveckého týdne v Turecku


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 12.11.2014
20.-27.9. proběhl plavecký kemp Totálního plavání v tureckém Çirali. Çirali jsme zvolili hlavně kvůli jistotě počasí a známému prostředí. Na videu se podívejte, jak to tam probíhalo. Ať víte, co vás může čekat, pokud se příští rok rozhodnete přidat :-).

Celý článek

Nenechte svoje myšlenky brzdit plavecký pokrok


Autor: Kristýna Vojtíšková Vloženo: 22.10.2014
Nadměrná horlivost někdy může vést ke spěchu a snaze dosáhnout cíle za každou cenu. Může se stát, že touha dosáhnout cíle rychle vyhraje nad trpělivostí. Plavci pak úzkostlivě sledují svoje zlepšení, a pokud žádné neuvidí, vykašlou se na základy a vrátí se k tomu, co už mají zažité i s původními nedostatky. Co s tím?

Celý článek

Pomozte zlepšit Totální plavání - průzkum


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 22.08.2014
Ebook zaměřený na dýchání vzbudil velký zájem a hojně jste si jej stahovali. Chtěl bych vědět, co dalšího vás zajímá, o čem byste si rádi přečetli, s čím se při plavání potýkáte. Proto bych vás rád poprosil o vyplnění tohoto průzkumu.

Celý článek

Proč vám při plavání dochází dech (a jak si ho zajistit)


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 14.08.2014
Nemůžete dobře plavat, pokud není zvládnutá jedna zásadní dovednost. Tou je dýchání. Zkušenosti z plaveckých kurzů ukazují jednu důležitou věc. Dýchání je největší problém v podstatě pro každého plavce. To mě přesvědčilo v tom, že dokud se dýchání nestane přirozené a rutinní, nemá smysl se soustředit na další plavecké dovednosti.

Celý článek

Plavecký trénink pro středně pokročilé


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 17.06.2014
Právě jste absolvovali kurz plavání MUP a přemýšlíte, jak nově naučené zapojit do tréninku. Nebo jste si koupili instruktážní dvd, naučili jste se cvičení a nevíte, co dělat dál. Pokud se poznáváte, čtěte dál, tento článek je pro vás.

Celý článek

Jak si ulevit od bolesti zad


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 26.05.2014
Bolestmi zad dnes trpí téměř každý. Ani já se tomu nevyhnu - dost času trávím u počítače nebo v autě a tak i mě občas záda bolí. Když mohu, jdu plavat, protože mírná masáž, kterou mi při plavání voda poskytuje, je úlevná a příjemná. Ale co když není kde plavat? Pak je třeba si pomoci jinak.

Celý článek

5 tipů pro plavání na volné vodě


Autor: Terry Laughlin Vloženo: 16.05.2014
Blíží se léto a můžeme začít chodit plavat na rybníky, jezera a další volné vodní plochy. Zájem o plavání na volné vodě je větší, než kdykoli v minulosti. Výrazný vliv na to má triatlon, ale i radost z pobytu v přírodě má svůj podíl. Spousta lidí plave pouze na otevřené vodě kvůli averzi na bazénové chemikálie nebo omezenosti bazénových prostor.

Celý článek

Motýlek - elegance nebo boj?


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 08.05.2014
Na dobře zvládnutý motýlek je radost pohledět a samotné jeho plavání je velmi příjemné a uspokojující. Drtivá většina plavců ale s motýlkem zápasí. Jen velmi malé procento je schopné v kuse uplavat víc než 50m. Když už se k motýlku odhodlají, osazenstsvo celého bazénu to ví, protože vytvoří vlny jako při bouři na moři.

Celý článek

Tajemství rychlosti


Autor: Terry Laughlin Vloženo: 28.04.2014
Jeden ze způsobů, jak vyhodnotit účinnost tradičního tréninku, je zeptat se: pokud plavání delších vzdáleností a s větší námahou zrychluje, proč je tolik plavců, kteří zoufale hledají odpověď na otázku "Jak mám plavat rychleji?" Jestliže jste zkusili plavat s větší námahou, pravděpodobně jste zjistili, že jediné, co je možné garantovat, je, že budete rychleji unavení.

Celý článek

Jak si vytváříme svalovou paměť


Autor: Terry Laughlin Vloženo: 03.03.2014
Každá pohybová dovednost nastává jako výsledek elektrochemického signálu, který cestuje v obvodu nervových buněk (neuronů) v mozku a nervovém systému. Uvolnění krčních svalů k vyvěšení hlavy je obvod. Cítít, jak voda podporuje hlavu je obvod. A čím častěji vyšleme signál po každém obvodu, tím hlouběji se vštípí do paměti.

Celý článek

Silné postoje


Autor: Terry Laughlin Vloženo: 11.02.2014
Od roku 1989 prošly hodinami TI desítky tisíců plavců; většina z nich nyní nejenže plave lépe, ale do plavání se tak zamilovala, že se po zbytek života chtějí učit a pořád se v něm zlepšovat. Mnoho z nich získalo takové postoje, které si, alespoň doufám, díky této knize můžete osvojit i vy.

Celý článek

Nejdřív mysl, potom svaly


Autor: Terry Laughlin Vloženo: 08.01.2014
Rozdíl mezi metodou úplného ponoření (Total Immersion, TI) a ostatními metodami je nejčastěji spatřován v tom, že TI učí, jak dobře plavat prostřednictvím série cvičení, ve kterých si plavci krok za krokem osvojují důležité plavecké dovednosti; já ovšem za nejdůležitější odlišnost mezi ti a tradičním plaváním vidím v tom, že TI je více zaměřená na mysl než na svaly: domnívám se totiž, že k plavání by se mělo přistupovat jako k „praktice“, třeba jako k józe nebo tai-chi, nikoliv jen jako k „tréninku“.

Celý článek

Stagnace


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 24.10.2013
Nedávno se od Davida na diskuzním fóru Totálního plavání objevil příspěvek nazvaný Stagnace: Asi tak před půl rokem, jsem na sobě zpozoroval, že už se nelepším. Nejhorší ale je, že tím jak stagnuju a horším se, tak má pocit, jako by mě to přestávalo bavit. Znáte někdo způsob jak docílit toho, abych se zase zlepšoval a vrátila se mi chut do plavání?

Celý článek

Kaizen cyklus


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 09.10.2013
Kaizen jako výraz je složený ze dvou slov "kai" - změna a "zen" - dobrý, lepší, což dohromady znamená změna k lepšímu. Konkrétně se jedná o dílčí zlepšování díky chytrosti, vytrvalosti a pečlivosti.

Celý článek

Kočkopes


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 20.05.2013
Plavce, kteří přijdou na kraulový kurz, je možné rozdělit do dvou skupin: první skupina je kraulem nepolíbená a vůbec ho neplave. Druhá kraul plave, ale ne dobře. Většinou se trápí, jsou rychle unavení a kraul je na rozdíl od prsou nebo znaku vyčerpává. Ve druhé skupině není zlepšení tak výrazné. Proč? Jednou z příčin je, že se plavci odmítají vzdát toho, co se naučili dříve.

Celý článek

Nervosvalový trénink v praxi


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 30.04.2013
Tradiční trénink, který se zaměřuje na energetický systém, na začátku předepisuje zahřívací fázi, ve které připravíte a zahřejete celé tělo. Když ale chcete trénovat nervosvalový systém, pouhé zahřátí nestačí. V Total Immersion úvodní fázi nazýváme naladění. Slovo naladění nám dává lepší představu, co je třeba udělat, abychom před plaváním připravili tělo a odvedli optimální výkon.

Celý článek

Biologický věk neomezuje


Autor: Terry Laughlin Vloženo: 27.03.2013
Paul Lurie se v našem studiu objevil nečekaně minulé léto. Když má dcera Betsy šla otevřít, Paulovo první otázka byla: "Naučíte mě motýlka?" Jen málo studentů si přeje naučit se motýlka. Drtivá většina jsou mladí závodní plavci. Pak je pár čtyřicátníků. Nikdy by mě nenapadlo, že potkám 94letého plavce s takovou touhou.

Celý článek

Nervosvalový trénink versus Trénink energetického systému


Autor: Shane Eversfield Vloženo: 25.03.2013
Trénink energetického systému je velmi dobře měřitelný a tak je trénování, monitorování a regulování velmi snadné. Avšak nezabývá se a nesoustředí na účinnost. Na účinnost se zaměřuje nervosvalový trénink.

Celý článek

Zlepšení načasování záběru


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 06.02.2013
Elitní plavci mají ojedinělou schopnost plavat v maximálních rychlostech a vypadají při tom, jako by to pro ně nebyla žádná námaha. Klíč spočívá v delším záběru. Při vědeckých zkoumáních se velmi často ukazovala jedna věc: rychlejší plavci dělají méně temp než ti pomalejší.

Celý článek

Zendurance: úvod


Autor: Shane Eversfield Vloženo: 22.01.2013
Zendurance je kombinací slov zen a endurance. Zen můžeme přeložit jako meditace. Meditace je nácvik k rozvíjení uvědomělosti. Uvědomělost nám dává sílu plně se účastnit přítomného okamžiku. Endurance neboli vytrvalost (zejména ve sportu) je schopnost provádět danou aktivitu zvolenou rychlostí po zvolený čas.

Celý článek

Dvoudobý kop - tipy ke zlepšení


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 15.01.2013
Dvoudobý kop velmi účinně pomáhá záběru a přitom energetický výdaj je nízký. Nácvik dvoudobého kopu může dělat problémy, protože v sobě máme silnou instinktivní potřebu kopat, aby nám nohy neklesaly ke dnu. Série následujících kroků by měla pomoci ke zvládnutí účinného a správně načasovaného dvoudobého kopu.

Celý článek

Vícedenní ultra triatlony: vize


Autor: Shane Eversfield Vloženo: 18.12.2012
Mým záměrem je nabídnout sportovcům vhled do tréninku a "závodění" vícedenních ultra-triatlonů. Slovo "závodění" je v uvozovkách, protože mým prvořadým cílem je dokončit s elegancí a minimálním poškozením svého těla. Triatlon je pro mě každodenní životní cvičení a v tomto cvičení chci pokračovat bez průtahů způsobených zraněními.

Celý článek

Na hraně


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 12.12.2012
Julie Moss bojuje s úplným vyčerpáním a každým krokem se blíží na hranu svých možností. Znovu kolabuje necelých dvacet metrů před cílem. V tomto místě jí předbíhá Kathleen McCartney a stává se vítězkou HAvajského Ironmana v roce 1982. Julie Moss se do cíle dostává o 29 sekund později.

Celý článek

Z Kamenčáku na Havaj - kvalifikace


Autor: David Sajner Vloženo: 10.10.2012
Před sezónou 2011 se domlouvám na spolupráci s osobním trenérem Jardou Hýzlem a jako dlouhodobý cíl (splnění snu) si dáváme kvalifikaci na Havaj. Do mého chaotického tréninkového plánu, kdy jsem ještě dopoledne nevěděl, co budu dělat odpoledne/večer, se dostává systematičnost, různorodost a spousta novinek. Výsledkem je vylepšení osobního maxima na 9:25.

Celý článek

Z Kamenčáku na Havaj - první Ironman a další


Autor: David Sajner Vloženo: 26.09.2012
Další díl cesty Davida Sajnera na vysněné havajské mistrovství světa v Ironmanu. Tentokrát o prvním úspěšném Ironmanu, závodní pauze a dalších ironmanských závodech.

Celý článek

Z Kamenčáku na Havaj - začátky


Autor: David Sajner Vloženo: 14.09.2012
David Sajner si letos splnil sen téměř každého triatleta - nominoval se na mistrovství světa v Ironmanu na Havaji. Jaká byla jeho cesta od úplných začátků až na Havaj, si můžete přečíst v sérii článků, které David sepsal. První část je o jeho triatlonových začátcích.

Celý článek

Pozvánka na triatlon


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 20.08.2012
Oslovil vás triatlon a chtěli byste si ho vyzkoušet ještě letos? Máte možnost, přinášíme pozvánku na firemní štafetu určenou nejen profesionálům, ale i široké veřejnosti.

Celý článek

Stroje versus ryby


Autor: Mat Hudson Vloženo: 15.02.2012
Až příště půjdete do bazénu, pozorujte chvíli plavce kolem vás. Není těžké poznat, kdo plave jako "stroj" a kdo jako "ryba". První mají velmi mechanické pohyby a pachtí se vpřed. Druzí jsou plynulí a tišší, hladce vodou kloužou. Když plavete, cítíte se jako stroj nebo jako ryba? A ke komu by vás přirovnali okolní plavci?

Celý článek

Zlepšete mozek, ne svaly


Autor: Andy Williams Vloženo: 03.02.2012
Rozhodl jsem se plavat 25m úseky se snahou udržet PZB (počet záběrů na bazén) 14 a postupně zvyšovat tempo. Mým cílem bylo zjistit nejrychlejší tempo, při kterém budu stále schopen udržet předepsaný počet záběrů na bazén. K mému velkému úžasu jsem byl schopen udržet 14 záběrů na bazén až k tempu 0.95 a postupem času zlepšit svůj osobní rekord na 25m o více jak 1s.

Celý článek

Co je Kaizen


Autor: Terry Laughlin Vloženo: 02.01.2012
Kolem mých čtyřicátin, kdy jsem začal trénovat dospělé - zejména dospělé, kteří byli v plavání nováčky - se má vize začala rozšiřovat k dalším obzorům a možnostem. Když jsem trénoval mladší plavce, jejich plavecké cíle vždy byly zvládnout dnešek, tento týden, tuto sezónu. Ale dospělí studenti začali s plavání, aby měli lepší, zdravější a šťastnější život, bez žádného koncového bodu v dohledu.

Celý článek

Co nás může naučit Barry Shore


Autor: Terry Laughlin Vloženo: 23.10.2011
V roce 2004 se Barry Shore probudil a nebyl schopen pohnout ničím kromě své hlavy. Odvezli ho do nemocnice, kde mu diagnostikovali Guillain-Barrého syndrom (GBS). Strávil 11 dní na jednotce intenzivní péče, 4,5 měsíce v nemocnici a další rok a půl byl upoután na lůžko v domácí péči. Jakmile byl schopen vyjít z domu, požádal své asistenty, aby ho vzali do bazénu. Instink mu říkal, že voda ho může uzdravit, jen neměl přesnou představu jak.

Celý článek

Plavání, které mění život


Autor: Terry Laughlin Vloženo: 08.09.2011
Téměř každý si uvědomuje, že plavání je dobré pro tělo - nejsou zatěžovány klouby, je aerobní a při plavání pracují všechny hlavní svalové partie. Část, která mění život, je vliv plavání na naše bytí - vše další, co náš dělá lidskými bytostmi. Chtěl bych zde sepsat, jak plavání může být přínosné pro zdraví i celkový tělesný a duševní rozvoj.

Celý článek

Jak rovnováha zlepšuje dýchání


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 27.04.2011
Pokud analyzujeme problém s dýcháním popsaný výše, zjistíme, že: zvedání hlavy způsobuje pokles a ponoření těla, vedoucí ruka není protažená a uvolněná, ale že slouží jako "podpěra", toto nastává, protože se necítíme dostatečně nadnášeni vodou.

Celý článek

Synchronní plavání


Autor: Terry Laughlin Vloženo: 04.04.2011
Se synchronním plaváním jsme začali přibližně před 10 lety při společném plavání s přáteli na jezeře Minnewaska. Ze začátku jsme plavali tak, že dva až šest plavců plavalo vedle sebe, abychom trénovali tempo.

Celý článek

Tři tajemství vynikající techniky


Autor: Shane Eversfield Vloženo: 28.02.2011
Dr. Robert Sperry, nositel Nobelovy ceny za lékářství, v roce 1980předvedl, že 90% naší neurologické energie je vynaloženo na vypořádání se s vlivem zemské gravitace. Jinými slovy, devadesát procent naší neurologické energie je vynaloženo na udržení rovnováhy. Proč je rovnováha tak důležitá?

Celý článek

Plavejte pro zážitek plynutí


Autor: Terry Laughlin Vloženo: 18.02.2011
Zážitky plynutí během plavání mě naplňují energií a optimismem, které se přenáší i do zbytku dne. Účinek je tak zřetelný a příjemný, že mým hlavním plaveckým cílem je dosažení plynutí.

Celý článek

Plavecká rychlost


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 28.01.2011
Všichni máme touhu se zlepšovat, je v lidské přirozenosti růst a rozvíjet se. Jedním z ukazatelů zlepšení našeho plavání je rychlost. Pokud chceme plavat rychleji, instinkt nám říká, že je třeba zrychlit frekvenci záběrů. Čím rychleji budeme točit rukama, tím rychleji poplaveme, co může být jednodušší?

Celý článek

Rovnováha je základ


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 11.01.2011
Rovnováha je hlavním prvkem účinného plavání. Plavec, který pohodlně udržuje rovnováhu, se může plně uvolnit a zvolit si rychlost a dechový rytmus pro danou délku úseku.

Celý článek

Bruslení: klíč k lepšímu kraulu


Autor: Terry Laughlin Vloženo: 22.12.2010
Bruslařská poloha je poloha těla s nejmenším odporem, ve které člověk může být. Každý se tuto polohu může naučit a většina z těch, kteří to udělali, plave lépe a rychleji s menším výdajem energie.

Celý článek

Jóga a Metoda úplného ponoření


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 15.11.2010
Metoda úplného ponoření je často označována jako plavecká jóga nebo tai chi. Samotný název jóga pochází ze sanskrtského slova, které se překládá jako "sjednocení, splynutí, spojení". Sjednocení, o kterém jóga mluví, je harmonické spojení těla a mysli.

Celý článek

Úplné ponoření do života - vytrvalý přístup


Autor: Shane A. Eversfield Vloženo: 02.11.2010
Pro většinu z nás životní styl vytrvalostního sportovce výrazně přesahuje naše tréninkové jednotky. Po měsících a letech zjišťujeme, že trénink pozvedává další oblasti našeho života. Tento "spojený proces" začíná, když si uvědomíme, jak velký vliv má přístup na kvalitu našich tréninků.

Celý článek

Plavecký svátek s trenéry Total Immersion


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 09.09.2010
Poprvé jsme si v České republice mohli zaplavat a využít zkušeností dlouholetých trenérů Total Immersion. O víkendu 7.-8.8.v Litoměřicích proběhl víkendový workshop, který vedli Shane Eversfield a Betsy Laughlin.

Celý článek

Klíčové prvky pro dobré plavání


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 02.08.2010
Základní dovednosti pro správné plavání jsou: pocit pohodlí a bezpečí ve vodě, uvolněnost, rovnováha a vyrovnání celého těla, využití celého těla k plavání (v tomto pořadí). Pojďme se na jednotlivé prvky podívat podrobněji.

Celý článek

Odstraňte vše zbytečné


Autor: Terry Laughlin Vloženo: 10.06.2010
Zlepšování plaveckého záběru je proces odstraňování všeho, co neukazuje plynulost, uvolnění a celkovou harmonii účinného záběru. Začnete s velkými částmi a postupně přecházejte ke stále jemnějším dovednostem. Znamená to také pracovat s velkými částmi těla a "hrubými motorickými" dovednostmi směrem k "jemně motorickým" a měnším částem těla.

Celý článek

Cítit věci, když "se dějí"


Autor: Peter Fabok Vloženo: 05.05.2010
Došel jsem k závěru, že čím více se dokážu soustředit na "izolované" pocity, tím lépe dokážu pracovat na zlepšení klíčových dovedností. Základním předpokladem pro schopnost "soustředit se" na tyto věci je umění dosáhnout maximální celkové relaxace již před začátkem cvičení. Proto nikdy nelituji délek strávených splýváním...

Celý článek

Připomenutí starého (zkroušeného) kolegy


Autor: Rostislav Žák Vloženo: 14.04.2010
Již jsem v lednu dosáhl na metu 56 let. Možná tento údaj odradí mnohé mladší od dalšího čtení (blábolení starců…), ale přesto doporučuji i těmto kolegům alespoň si tyto řádky založit „na potom“. Po pravdě řečeno, po pětačtyřicítce jsem se nemohl zcela ubránit pocitu ublíženosti malého dítěte, kterému vytrvale „berou hračky“. Celý předchozí život jsem hrál fotbal a hlavně basketbal, ale pak mi to kolena (rozuměj: postupující artróza) rázně zakázala.

Celý článek

Rozhovor pro Trisport.sk


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 08.04.2010
Ze slovenského triatlonového serveru www.trisport.sk mě požádali o rozhovor ohledně Totálního plavání a Metody úplného ponoření. Souhlasil jsem a zde je krátká ukázka z rozhovoru.

Celý článek

Moje zkušenost s Tempo Trainerem


Autor: Peter Fabok Vloženo: 31.03.2010
Především musím říct, že mi trvalo cca 5 tréninků, než jsem přivykl nutnosti synchronizovat svůj záběr s TT a při plavání jsem se cítil nepřirozeně. Ve skutečnosti nepřirozený pocit jenom odrážel fakt, že předtím jsem neměl pravidelný a konstantní záběr oběma rukama a tudíž ani konstantní rytmus. Po necelém týdnu nepříjemný pocit zmizel a od té doby plavu synchronně a rytmicky symetricky.

Celý článek

To, co dělám, jednoduše udělat musím


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 23.03.2010
Cože to vlastně musí udělat? Jozef Vrábel a Marek Němčík se rozhodli za letošek absolvovat 10 ironmanských závodů. To mě zaujalo a chtěl jsem se dozvědět více. Věřím, že jejich záměr může být inspirací i pro vás, čtenáře Totálního plavání a tak jsem Jozefa poprosil o krátký rozhovor.

Celý článek

Praktické zkušenosti s Tempo Trainerem


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 28.01.2010
Je vás čím dál víc, kteří jste si objednali a používáte Tempo Trainer. Jedním z nich je i Martin Hrazdira, který mi napsal o svých zkušenostech. V tomoto článku si můžete přečíst jeho postřehy, připomínky a výhrady a moje odpovědi.

Celý článek

Vize: plavání v příštích deseti letech


Autor: Terry Laughlin Vloženo: 08.01.2010
Tipuji, že to bude o tom, jak plavání mění váš mozek. Plavecká komunita se vždycky zaměřovala na tělesné změny, která zajistí zlepšený výkon. Naproti tomu pochopení role mysli v tréninkovém procesu je spíše útržkovité. I když trenéři a plavci používali termíny jako svalová paměť, mentální vytrvalost, skutečná činnost mozku byla dlouho zahalena tajemstvím.

Celý článek

Jak zpívání může pomoci vašemu plavání


Autor: Dana Houdková a Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 21.12.2009
Zpěv provázel člověka od nepaměti. Měla by to být pro každého z nás stejně přirozená součást života, jako třeba sebevzdělávání nebo pohyb. Na to, abyste dobře plavali, zpívat nemusíte. Ale pokud vám zpěv přináší radost, můžete podobné principy použít i při plavání.

Celý článek

Excelence


Autor: Joe Friel Vloženo: 02.10.2009
Excelence (výtečnost, dokonalost, výjimečnost) není pro každého. Pro drtivou většinu lidí je to příliš obtížné. Ti, co usilují o dokonalost, jsou často zesměšňováni, protože se liší od svých vrstevníků. Je mnohem jednodušší jít s davem, než z davu vyčnívat. Ale jsou sportovci, kteří to s velkou sebedůvěrou překonají.

Celý článek

Cítím nutkání ... nutkání být rychlejší


Autor: Brian Vande Krol Vloženo: 25.08.2009
Pro plavce i triatlety je rychlost jedním z důležitých cílů a i vy zřejmě cítíte nutkání ... nutkání být rychlejší. Také by to měl být cíl pro všechny plavce, kteří se chtějí zlepšovat. Rychlost je relativní. Jasně že nebudu plavat tak rychle jako Michael Phelps, ale mohu se naučit plavat rychleji, než plavu nyní. A když plavu rychleji, je to znamení, že se i moje technika a kondice zlepšují.

Celý článek

Třetí triatlonový závod byl Ironman - Jozef Vrábel


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 14.07.2009
Jozef v rozhovoru říká: Triatlon je nádherný šport. Krásne na ňom je nie len unikátna kombinácia troch disciplín, ale aj to, že na štarte vedľa seba môže stáť majster sveta a obyčajný hobík. Kde inde sa vám to podarí. Potom ešte ďalší argument. Je to ideálny šport pre ľudí aj v staršom veku.

Celý článek

Zápisky z přípravy na triatlon (aktualizováno 3.7.)


Autor: Andzia Sliwa Vloženo: 03.07.2009
Poslední týden příprav na závod jsem trénovala jinak, než obvykle. Časy všech tréninku jsem zkrátila na půl hodiny, s krátkou, ale intenzivní zátěží. V pondělí jsem plavala úseky 50m (maximální rychlostí) a s odpočinkem 30 sek. Odpolední běžecký trénink – série 30 sek s maximální rychlostí + 3 min výklus. Úterní plavání bylo stejné, jak v pondělí. No a ten den jsem měla pěknou krizi.

Celý článek

Jak vypadá dynamika tekutin


Autor: Terry Laughlin Vloženo: 25.06.2009
Zde je počítačově generovaná studie dynamiky tekutin, která zobrazuje proud vzduchu kolem trupu vozidla s tryskovým motorem. Oranžové oblasti indikují oblasti s největším odporem. Modré oblasti reprezentují nejmenší odpor. Pokud si v duchu představíte místo automobilu lidské tělo, vidíte, že oblast s minimálním odporem vody je kolem protažené vedoucí ruky. Naopak největší odpor je kolem hlavy a ramen.

Celý článek

Základy: začínáme používat Tempo Trainer


Autor: Terry Laughlin Vloženo: 10.06.2009
Při vašem prvním tréninku s Tempo Trainerem experimentujte a snažte se zesynchronizovat pípání se vstupem ruky do vody, s otočení kyčlí a (pokud používáte dvoudobý kop), s každým kopem. Pro většinu se zdá být nejúčinnější synchronizace s pohybem kyčlí. Já používám všechny tři a všechny jsou cenné.

Celý článek

Trénujte své tempo


Autor: Terry Laughlin Vloženo: 01.06.2009
Když dosáhne účinnost vašeho záběru rozumné úrovně – nezmění se o více než o 10%, když zvyšujete vzdálenost – můžete začít trénovat tak, abyste tyto záběry postupně prováděli s vyšší frekvencí. Tady přichází ke slovu Tempo Trainer. Tempo Trainer je malý elektronický metronom, který vysílá akustická pípnutí. Frekvenci pípání je možné měnit po setinách sekundy.

Celý článek

Proč marníme energii


Autor: Terry laughlin Vloženo: 07.05.2009
Pokud se plaváním cítíte frustrováni, máte spoustu společníků. Lidé jsou „pevně naprogramováni“ plavat neúčinně a prakticky všichni pracujeme příliš tvrdě a přitom plaveme tak pomalu. Nazývám to Univerzální problém lidského plavání.

Celý článek

Změňte svůj život....pokud chcete, MŮŽETE!


Autor: Vloženo: 02.04.2009
Syn se ptá jednoho dne svého otce: "Tati, chceš se se mnou zúčastnit maratonu?" Otec měl sice nemocné srdce, ale i přesto odpověděl: "Ano!" A tak se rozhodli, že se společně přihlásí na maraton... ...za nedlouho se ptá syn otce znovu: "Tati, co myslíš, můžeme se přihlásit na Ironman-a?"

Celý článek

Z neplavce plavcem


Autor: Dagmar Mertlová Vloženo: 04.03.2009
Přátelé neplavci, notoričtí "dnadotýkači", Zdravím vás všechny, kdo se bojíte vody a nebo s ní máte nějaký problém. Ještě před týdnem jsem k vám také patřila. Bylo to vcelku děsný. Je mi 39let, mám dvě děti, celá rodina plave. Cítila jsem se mizerně, strach ponořit si hlavu do vody, strach z toho, že necítím pod nohama pevnou zem.

Celý článek

Co tě nezabije, to tě posílí - Petr Vabroušek


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 28.01.2009
Historicky první rozhovor a je mi velkou ctí, že prvním zpovídaným je náš nejlepší Ironman, dlouhodobý triatlet a sportovec tělem i duší - Petr Vabroušek. Petr se triatlonem profesionálně živí, je to jeho "hlavní pracovní poměr". Jak takový život vypadá, ale i další zajímavosti se můžete dočíst v tomto rozhovoru.

Celý článek

Staňte se "energie-vědomým" plavcem


Autor: Terry Laughlin Vloženo: 13.01.2009
Tři procenta. Tolik energie a výkonu průměrný plavec přemění v pohyb vpřed. Jinými slovy, 97% naší energie je odvedeno jinam než do pohonu pro pohyb vpřed. (Pro porovnání, elitní plavci mají asi 10% účinnost - ano, dokonce i Michael Phelps promarní 90% - zatímco delfíni mají přibližně 80% účinnost). Předtím, než se zaměříte na rychlost nebo vytrvalost, je třeba se naučit lehkosti. Když se tolik energie zmaří, je téměř nekonečně mnoho způsobů, jak se zlepšit tím, že uspoříte energii.

Celý článek

Sen zvaný La Manche


Autor: Jozef Lendacký Vloženo: 04.12.2008
Plavec na ultra dlhé vzdialenosti sa musí vysporiadat s myšlienkou, že je opustený, odkázaný sám na seba a svoje schopnosti. Predsa však pri jeho príprave, aj samotnom výkone je sprevádzaný ludmi. Clovek prijíma inšpiráciu, pomoc od okolia. S vdakou v srdci k ludom, ktorí mi pomáhali pri mojom snažení naplnit moj sen a tiež s myšlienkou inšpirovat, podporit „clovecenstvo“ v ich snažení píšem nasledujúce riadky.

Celý článek

Jak mohou thajské masáže zlepšit vaše plavání?


Autor: Aleš Bílý Vloženo: 31.10.2008
Pokud jste někdy přemýšleli o preventivním či rehabilitačním přínosu plavání nebo o tom, jak své plavání zlepšit pocitově a nebo i z ohledem na sportovní výkon, je prospěšné vzít v úvahu i potenciál, který nabízí thajské masáže. Je totiž velmi důležitý stav skeletu, páteře, svalů, pohybových stereotypů a svalových dysbalancí. Podívejme se na jednotlivé faktory trochu blíže.

Celý článek

Dýchání ve vodě


Autor: Steven Shaw Vloženo: 06.10.2008
Dýchání ve vodě od nás vyžaduje, abychom si byli vědomi svého dýchání a jeho důsledků. Protože pod vodou nemůžeme dýchat, musíme věnovat pozornost našemu dýchání a tomu, jak je dýchání sladěné s pohybem končetin když plaveme. Existuje několik faktorů, které odlišují způsob dýchání ve vodě a na pevné zemi.

Celý článek

Přeměna fyzické kondice v duchovní kondici


Autor: Shane A. Eversfield Vloženo: 25.09.2008
Pojďme prozkoumat možnost použití tréninku fyzické kondice jako způsob získání duchovní kondice. V tomto úvodu se budeme zabývat aerobní vytrvalostí. Aerobní vytrvalost je naše schopnost udržet úroveň výkonu - např. běhání, plavání, veslování, chůze, běhu na lyžích. atd. - danou dobu. Aerobní vytrvalost si vytváříme tréninkem. Co se vlastně v tomto tréninkovém procesu děje? Jak si ve skutečnosti posilujeme a zlepšujeme kondici?

Celý článek

MUP terapie: návrat ke zdraví


Autor: John Carey Vloženo: 09.09.2008
Trpěl jsem chronickými bolestmi v oblast krční, hrudní a bederní páteře. Dlouho jsem hrál na saxofon; 5 kilo zavěšených na krčních obratlích přispělo k chronické artróze. Přibližně před dvěma a půl lety jsem si uvědomil, že se můj krk a záda zhoršovaly a prožíval jsem časté záchvaty bolesti. Po konzultaci s lékařem jsem se rozhodl posílit svalový korzet. Běhaní nebo jízda na kole byly příliš stresující, tak jsem se rozhodl pro plavání.

Celý článek

Umění dýchání


Autor: Steven Shaw Vloženo: 19.08.2008
Zvládnout dýchání je pro plavání zásadní. Vyrovnané a rytmické dýchání je základem k nalezení radosti z plavání a k získání maximálního zdravotního prospěchu z pobytu ve vodě. Ať už jste zvládli techniku záběru jakkoli dobře, pokud jste se nenaučili sladit záběr s dýcháním, z plavání nebudete mít takový prožitek a prospěch. Prvním krokem je uvědomění si faktorů, které naše dýchání ovlivňují.

Celý článek

Jones, Phelps a Takeuchi - video srovnání


Autor: převzato z Total Immersion Vloženo: 11.08.2008
Srovnání plaveckých stylů při plavání volného způsobu mírnou rychlostí olympijských medailistů Michaela Phlepse a Cullen Jonese a trenéra Total Immersion Shinji Takeuchiho.

Celý článek

Bez inteligence neuspějete


Autor: Kerry Allman Vloženo: 23.07.2008
Věřte nebo ne, k metodě úplně ponoření mě přivedl Albert Einstein. Před osmi měsíci jsem se rozhodl oslavit padesátiny triatlonem. Je to můj sen, na který jsem tajně myslel už 25 let, ale protože jsem neuměl plavat, zatím na něj nedošlo. Bez problémů ujedu 100km na kole nebo uběhnu 15km; jen plavání mi stálo v cestě.

Celý článek

Kaizen Plavání


Autor: Terry Laughlin Vloženo: 03.07.2008
Jedinou dobou, kdy mé plavání stagnovalo, byly poslední dva roky na vysoké škole - když jsem věřil, že tvrdá práce byla cesta k úspěchu. Od doby, kdy jsem začal závodně plavat na střední škole jsem na sebe byl hrdý pro svou tvrdou práci v bazéně a několik let jsem se zlepšoval. Průměrně jsem plaval 40km týdně (na rozdíl od nynějších 15km) a byl jsem štíhlý a dychtivý teenager. V posledních dvou letech na škole jsem se i přes tvrdou práci nezlepšoval, ale naopak zhoršoval. Lekce, kterou jsem se naučil o zlepšování jako plavec, je tato: dřít plavání nepomůže.

Celý článek

To je ono


Autor: Kate Gulitti Vloženo: 30.05.2008
Bydlím v New Paltz a plavu s týmem veteránů na místní vysoké škole. Když končila sezóna v krytém bazénu a mí kolegové se chystali přejít do místního veřejného bazénu, rozhodla jsem se nepokračovat a připojit se k malé skupince otevřenoplavců, kteří se přesouvali od jezera k jezeru. Usoudila jsem, že to se mi do mého náročného programu vejde. Kromě toho vypadali, že je to opravdu baví. Tak proč to nezkusit?

Celý článek

Zážitek plynutí a plavání


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 14.05.2008
Tento článek volně navazuje na článek Proč vlastně plavu?, ve kterém píšu, že plavání by mohlo být zdrojem radosti, uvolnění, cítění svého těla a vody. Jak toho dosáhnout? Jak mít z plavání příjemný zážitek, jak zakusit radost?

Celý článek

Dechová gymnastika


Autor: převzato z www.dokonalezeny.cz Vloženo: 20.04.2008
Často mi píšete nebo říkáte, že Vám při plavání dělá problém dýchání. že se vám nedaří koordinace dechu a pohybu a že vás to vyčerpává a plavání vám nepřináší takovou radost a zážitek, jaký byste si přáli. To může být způsobeno nesprávnou nebo nedostatečnou technikou dýchání nejen ve vodě, ale i na suchu. Pojďme se tedy podívat na to, jak dýchání vylepšit a co nám může přinést takzvaná dechová gymnastika.

Celý článek

Pilates - účinný fitness program


Autor: Anna Hráchová Vloženo: 20.02.2008
Pilatesova metoda patří mezi nejúčinnější z fitness programů, které se v průběhu století objevily. Dnes, po více než padesáti letech, zůstává celý systém cvičení téměř beze změny. Přináší viditelné i pociťovatelné výsledky a může se mu věnovat každý. Vy, Vaše babička, kamarádka, staří, mladí, zdraví i nemocní. Od začátečníků po pokročilé, od rehabilitací k vrcholovým sportovcům.

Celý článek

Proč vlastně plavu?


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 17.01.2008
Pokud jste na těchto stránkách, tak jste plavci a je jedno, jestli s plaváním právě začínáte, nebo už plavete spoustu let. Plavání Vám přináší radost, uvolnění, kondici. Ale ne vždy se úplně daří a pak to může být dřina a nuda. Když k tomuhle dojde, je dobré si uvědomit, proč vlastně plavu?

Celý článek

Kurz motýlka metodou úplného ponoření


Autor: Blanka Kutinová Vloženo: 13.12.2007
Při zjištění, že je možné se účastnit kurzu plavání motýlkem jsem neváhala ani minutu. Moje odvaha (no, spíš drzost) pokusit se v téměř důchodovém věku věku o styl, který vyžaduje hodně z toho, čím určitě nedisponuji - sílu, pružnou páteř (fyzicky) mě zavedl na pionýrskou cestu a absolvovala první kurz motýlka, který byl organizován 14.10.2007. Pokud mohu popsat svoje dojmy a srovnávat:

Celý článek

Můľete se "naučit talent"?


Autor: Terry Laughlin Vloženo: 11.11.2007
Poprvé jsem se zkusil dostat do plaveckého týmu ve 12 letech. Ačkoliv se jednalo jen o tým základní ąkoly, který se scházel 4x týdně, aby se zúčastnil kaľdoročních ąkolních závodů, tak jsem se do týmu nedostal. Ve skutečnosti, mé plavání podnítilo jednoho z plavčíků k pokusu o záchranu.

Celý článek

Kopání - proč se pohybuji zpátky?


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 20.05.2007
Také se Vám stává, že začnete s cvičeními na zlepšení rovnováhy a hned při prvním cvičení (rovnováha na zádech) se začnete pohybovat zpátky místo dopředu? Pokud ano, čtěte dále.

Celý článek

Přes neúspěch a překážky k úspěchu


Autor: Yvetta Hlaváčová Vloženo: 20.08.2006
Pokud jsi dost silný a chytrý, to nejcennější co můžeš od života dostat k dosažení uspěchu je neúspěch a překážky. Takové má motto Yvetta Hlaváčová, jedna z našich nejlepších plavkyň a držitelka ženského světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche. Následuje krátká ukázka z jejího životopisu.

Celý článek

Dostatek vzduchu a hladší plavání


Autor: Terry Laughlin Vloženo: 22.04.2006
V předchozích článcích o dýchání jsme popsali základy - jak se při plavání nedusit a důležitost soustředění se na výdech. V této části prozkoumáme specifické techniky dýchání v rytmu vašeho plaveckého záběru.

Celý článek

Dýchání naruby - zajistěte si vzduch, který potřebujete


Autor: Terry Laughlin Vloženo: 05.02.2006
Dýchání je nesporně nejzákladnější ze všech plaveckých dovedností. Pokud se naučíte dýchat ve vodě téměř tak dobře a automaticky jako na zemi, budete ve vodě klidnější a lépe se soustředíte na základní dovednosti. Dobře zvládnuté dýchání také poskytuje aerobní kapacitu pro plavání delších vzdáleností a dostatek energie při plavání maximální rychlostí.

Celý článek

Dech: problém číslo 1 pro nové plavce


Autor: Terry Laughlin Vloženo: 22.01.2006
Zkušenosti z výuky z našeho nově otevřeného Swim Studia ukázaly jednu důležitou věc. Dýchání je problém číslo 1 pro nezkušeného plavce. To mě přesvědčilo v tom, že dokud se dýchání nestane rutinou, tak nemá smysl soustředit se na další plavecké dovednosti. Vaše obavy, závodnické srdce a "dušení" nejvíce ovlivňuje vaše dýchání, ne váš záběr. Místo záběru se proto zaměříme na základy dýchání. Když zvládnete tohle, další plavecké dovednosti se naučíte snadno.

Celý článek

Poznámka k dobíhanému plavání


Autor: Terry Laughlin Vloženo: 11.07.2005
Mezi mnoha netradičními radami v metodice Total Immersion byla nejvíce diskutována rada ohledně plavání v předním kvadrantu (v angličtině Front Quadrant Swimming (FQS) - plaváni v předním kvadrantu, též se používá termín dobíhané plavání; v článku bude tato technika označována zkratkou FQS), především s ohledem na sprint.

Celý článek

Moje zkušenost s metodou úplného ponoření


Autor: Hana Hrušková Vloženo: 16.06.2005
Ahoj všem plavcům, jak pak se vám plave pomocí MUP? Já osobně musím říct, že videokazeta je super. Představuje velmi dobrý návod pro zvládnutí základních návyků MUP. A mám pocit, že tato technika více dovoluje vychutnat si plavání plnými doušky.

Celý článek

Moje cesta k Ironmanu


Autor: Eva Blahoušková Vloženo: 09.06.2005
Četla jsem v diskuzi dotaz, jestli člověk může začít s plaváním ve 20 letech a zda to není již pozdě. Inspirovalo mě to k napsání tohoto článku. Myslím, že pro každého existuje nějaká cesta, která vede k jeho spokojenosti. Jen to člověk nesmí vzdát. Je na každém, aby si zvolil strategii.

Celý článek

Strach z vody - jak ho překonat?


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 28.03.2005
V předchozích článcích jsme si řekli něco o plavání jako vhodné aktivitě pro náš volný čas, jeho zdravotní přínos a seznámili jsme se se základy správné plavecké techniky. Dnes si povíme o strachu z vody, který spousta lidí má a který jim nedovoluje plně využít lehkost a plutí ve vodě.

Celý článek

Otužování a plavání - buďme zdraví


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 21.03.2005
V předchozích článcích jsme se seznámili s plaváním, základy plavecké techniky a jak si plavání co nejlépe vychutnat. Abychom si udrželi pocit pohody a radosti i po plavání, nesmí nás cestou z bazénu skolit nachlazení nebo vážnější onemocnění.

Celý článek

Jak správně plavat


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 15.03.2005
V minulém článku jsme si pověděli o přínosech plavání pro naše zdraví, pro koho je plavání vhodné a co získáme pravidelným pohybem ve vodě. Nyní se zaměříme na to, jak správně plavat, abychom si odpočinuli, uvolnili se, vylepšili svou kondici a načerpali energii.

Celý článek

Plavání - zdravá aktivita pro volný čas


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 11.03.2005
První z krátké série článků pro ty z vás, kteří s plaváním začínají a chtějí se ve vodě cítit dobře a pohodlně.

Celý článek

Plavecký kurz v Polsku


Autor: Tomáš Vojtěchovský a Eva Blahoušková Vloženo: 16.02.2005
O víkendu 12.-13.2. jsme se zúčastnili plaveckého kurzu Total Immersion (metoda úplného ponoření). Rádi bychom se s vámi podělili o naše dojmy a zážitky z kurzu.

Celý článek

Jak se nabít energií


Autor: Iva Volfová Vloženo: 04.01.2005
Máte pocit, že jste stále unavení, zavalení prací a nic nestíháte? Únavu zaháníte kávou, o víkendu vše dospáváte a přesto si pořádně neodpočinete? Udržovat svou energii v rovnováze není tak těžké, jak se zdá.

Celý článek

11 tipů jak udržet imunitní systém FIT


Autor: Michal Janoušek Vloženo: 01.12.2004
Naše genetická informace je již značně poškozená, neboť díky svému komfortu a pohodlnosti jsme stále častěji nachlazení a trpíme mnoha zbytečnými tzv. "civilizačním" chorobami. Nabízím vám několik tipů jak přirozeně zvýšit svou obranyschopnosti a posílit imunitní systém. Bohužel, pro mnoho lidí jsou tyto rady natolik jednoduché a snadné, že nedokáži uvěřit v jejich schopnost ani je praktikovat.

Celý článek

Jak se naučit kotoulovou obrátku - část 2


Autor: Felix Gmünder Vloženo: 31.10.2004
Začněte nácvik otočky kousek od stěny. Když toto zvládnete, začněte se přibližovat ke zdi. Nácvik začněte v poloze břichem dolů. Abyste se vyhnuli vodě v nose, v průběhu otáčky nosem vydechujte. K zahájení koutoulu nepoužívejte ruce (chyba č.1). Využijte plavecké setrvačnosti, zastrčení brady k hrudi a delfínový kop k provedení otočky.

Celý článek

Jak se naučit kotoulovou obrátku - část 1


Autor: Felix Gmünder Vloženo: 26.10.2004
Následující cvičení vám pomůže naučit se základní části otočky. Nejjednoduší způsob pro naučení se otočky je nácvikem ve vodě sahající do pasu, kousek od stěny bazénu. Blízkost stěny by vás mohla rušit.

Celý článek

Fistgloves® - pomůcka pro účinné plavání


Autor: Scott Lemley Vloženo: 03.10.2004
Předtím, než jsem začal trénovat plavání, jsem vyučoval Aikido, bojové umění, které klade důraz na uvolněnost. Stejné principy jsem si osvojil i pro plavecký trénink. Ze začátku jsem plaval s rukami v pěst. Postupným vývojem jsem se dostal k rukavicím nazvaných Fistgloves®.

Celý článek

Plavat rychleji s dobrou polohou těla


Autor: Richard Quick Vloženo: 21.09.2004
Plavat rychle znamená především udržovat co nejmenší odpor vody. Odpor vody je možno snížit dobrou polohou těla a rovnováhou ve vodě. Zvýšení síly je až druhořadé oproti snížení odporu vody.

Celý článek

Kvalitní regenerace – základ výkonnosti


Autor: Michal Janoušek Vloženo: 06.09.2004
Po náročném tréninku vždy nastává výkonnostní útlum, který by měl být ideálním časem pro regeneraci. Regenerace je duležitým faktorem kvalitního výkonu. Mnoho lidí si po náročném tréninku stěžuje na bolesti a slabost svalstva, která je způsobená nejen výkonem samotným, ale i neefektivní regenerací po výkonu.

Celý článek

Ian Thorpe a Michael Phelps - učme se od nejlepších


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 15.08.2004
Pořiďte si videozáznam finálových závodů a prostudujte si nejlepší světové plavce. Zpomalené sekvence a záběry zpod vody Iana Thorpa nebo Michaela Phelpse jsou vynikající studijní materiál. Všimněte si blíže, co je odlišuje od zbytku startovního pole.

Celý článek

Jak trénovat bez problémů


Autor: Michal Janoušek Vloženo: 31.07.2004
Jak trénovat bez problémů aneb co dělat, aby trénink pro nás nebyl utrpením, ale příjemnou zábavou? Mnoho sportovců dělá ve svém tréninku některé zásadní chyby, které narušují dlouhodobou fyzickou nebo psychickou pohodu z tréninku. Takový trénink se velmi často stává utrpením, které má daleko k nějakému rozumnému sportovnímu výkonu.

Celý článek

Účinné plavání volným způsobem


Autor: Felix Gmünder a Terry Laughlin Vloženo: 09.05.2004
Článek obsahuje devět fotografií spolu a s jejich popisem zobrazuje fáze úplného cyklu kraula. Na obrázcích je záznam nácviku volného způsobu, které slouží jako jednoduchý základ pro výuku plynulého kraula.

Celý článek

Plavecká čísla, která jsou opravdu důležitá


Autor: Terry Laughlin Vloženo: 26.04.2004
Kdykoliv byla zkoumána plavecká úspěšnost na všech úrovních (od městských přeborů až k Olympijským hrám), délka záběru byla nejspolehlivější činitel, který charakterizoval úspěšnější plavce. Zatímco nebyla zjištěna žádná jistá spojitost mezi VO2Max nebo svalovou silou a plaveckou rychlostí, trenéři a sportovci stále lpí na názoru, že poměr odpočinku a záběru, srdeční frekvence a velké ruce nás dělají rychlými.

Celý článek

Žádné hranice: jak pomalým tréninkem plavat rychleji


Autor: Judson Aungst Vloženo: 29.03.2004
Tohle byla má výzva pro letošní sezónu: jak přesvědčit skupinu mladých, trénovaných atletů, překypujících hormony, že na závodech budou plavat mnohem rychleji, když při tréninku budou plavat pomalu a uvědoměle? Souhlasím s tím, že potřebují být rychlejší a v žádném případě nemám odpovědi na všechny otázky týkající se rychlého plavání. Přesto jsem zkusil prosadit jiný pohled na sprint, soustředit se raději na účinnost než na intenzitu.

Celý článek

Jak na první triatlon


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 20.03.2004
Také se Vám zalíbil tento tvrdý, ale krásný vytrvalostní sport kombinující plavání, jízdu na kole a běh (v tomto pořadí) a chtěli byste jej zkusit? Máte dost chuti a vůle do náročného tréninku, který ale bude bohatě odměněn vědomím, že jste to dokázali a že na to máte? Tento článek by měl pomoci právě Vám, kteří chtějí zkusit nový sport a ukázat cestu, jak na to.

Celý článek

Rozcvičení před plaváním - lepší cit pro vodu


Autor: Tomáš Vojtěchovský Vloženo: 04.03.2004
Rozcvičte se před plaváním a budete vodu vnímat mnohem intenzivněji a lépe si uvědomíte vlnky, odpor a čerení vody. Důkladně si plavání vychutnáte a plně procítíte splynutí vašeho těla a vody.

Celý článek

Proč neúčinné plavání limituje váš úspěch v triatlonu


Autor: Terry Laughlin Vloženo: 22.02.2004
Úspěch v triatlonu nepochybně závisí na celkové zdatnosti. Protože musíte vměstnat tři sporty k rodině a práci, nemůžete plýtvat časem neúčinnou námahou. Avšak dokud se z vás nestane schopný plavec, nemůžete plně využít vaší těžce získanou kondici. Mizerné plavání vás nejenom odstaví na konec balíku, ale nedovolí ani využít vašich aerobních zdrojů rozvážně a optimálně.

Celý článek

Jednoduchý program pro zlepšení plavání


Autor: Terry Laughlin Vloženo: 07.02.2004
Jaká je nejobvyklejší metoda pro získání plavecké zdatnosti? Jednoduše začít plavat – tolik bazénů , kolik zvládnete … nebo na kolik máte čas. Pokud nejste zkušení plavci s výbornou technikou, tak plavání bazénů také upevňuje vaše "schopnosti boje" s vodou. Zlepšovali by jste se mnohem rychleji, nejen v počtu odplavaných bazénů, ale i v plaveckých schopnostech, při větším soustředění na jak správně místo jak daleko.

Celý článek

Taj či a metoda úplného ponoření


Autor: Kim Bade Vloženo: 29.12.2003
Kombinace starověkého čínského pohybového cvičení s mnohem mladším nácvikem plavání podle metod úplného ponoření (MUP) vede k novému pohledu na věc a může vést k úspěchu v obou cvičebních programech. Držením se postupu MUP od získání pocitu uvolnění ve vodě k úplnému plavání v jasně určených krocích umožňuje zlepšovat se mnohem rychleji.

Celý článek

V plavecké zóně


Autor: Gary Aydelott Vloženo: 05.12.2003
Hledal jsem sportovní výzvu a protože kolektivní sporty mě moc nepřitahují, byl pro mě triatlon velice lákavý. Největší překážkou ale bylo plavání. Ačkoli mi nehrozilo, že bych se utopil, v životě jsem snad neuplaval ani jeden celý poctivý bazén. Můj přítel, který byl v univerzitním plaveckém týmu, souhlasil, že se se mnou sejde v bazénu a ukáže mi co a jak.

Celý článek

Triatlon: Sám sobě trenérem pro plavání bez námahy


Autor: Greg Lyons Vloženo: 11.11.2003
Ačkoliv tisíce mil vzdálen od trenéra, nevadilo by mi, kdyby se plavání při Ironmanu prodloužilo třeba dvakrát a zkrátil se běh nebo kolo. Byl jsem vášnivý plavec přes 15 let než jsem narazil na knihu od Terryho Laughlina. Jako triatlet jsem hledal způsob tréninku, který by byl časově i energeticky efektivní. Chtěl jsem překonat svůj plavecký strop při zvýšeném tréninku kola a běhu. A proto se soustředil na plaveckou techniku.

Celý článek

Nemůžete už běhat? Co takhle plavání


Autor: Bruce Benning Vloženo: 11.11.2003
V lednu 2001 mi můj ortoped doporučil, abych se poté, co jsem po zranění kolena ukončil svou 21-letou kariéru běžce na dlouhé tratě začal věnovat plavání. Vždy jsem rád chodil do bazénu, ale nikdy jsem se nepokládal za plavce. Také jsem opravdu nerad plaval bazény. Ale od té doby, co jsem byl omezen zraněním, chtěl jsem se pokusit o to být dobrým plavcem.

Celý článek

Objednejte si zdarma emailový minikurz

Plaveme jako ryba

  • naučíte se plavat rychleji a s menší námahou
  • objevíte tajemství nejlepších světových plavců
  • získáte zaručený postup pro postupné zlepšování

 

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu je já, Tomáš Vojtěchovský, na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy.

Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání minikurzu a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.