Co nás může naučit Barry Shore - článek na serveru Totální plavání

Co nás může naučit Barry Shore

Autor: Terry Laughlin

Začátkem srpna jsem obdržel obálku od Barryho Shorea, fanouška Total Immersion. Matně jsem vzpomnínal na několik let starou korespondenci. V roce 2004 se Barry probudil a nebyl schopen pohnout ničím kromě své hlavy. Odvezli ho do nemocnice, kde mu diagnostikovali Guillain-Barrého syndrom (GBS). Jedná se o akutní zánětlivé autoimunitní onemocnění postihující periferní nervovou soustavu, obvykle vyvolanou akutním infekčním procesem. Strávil 11 dní na jednotce intenzivní péče, 4,5 měsíce v nemocnici a další rok a půl byl upoután na lůžko v domácí péči. Od té doby se o něj na plný úvazek starají osobní assistenti. Jakmile byl schopen vyjít z domu, požádal své asistenty, aby ho vzali do bazénu. Vybavili ho plaveckými nadnášivými pomůckami a pohybovali s ním vodou. Instink mu říkal, že voda ho může uzdravit, jen neměl přesnou představu jak.

Pohodlí a bezpečí

Jeden z návštěvníků bazénu mu doporučil knihu o metodě úplného ponoření (Total Immersion). Napadla mě otázka: proč někdo doporučuje mou knihu někomu, kdo je paralyzovaný a nemůže pohnout jediným svým svalem? Zřejmě si myslel, že kniha obsahuje nějaká nepopsatelná kouzla.

Barry si knihu půjčuje v knihovně, začíná číst a začíná být přesvědčen, že tato kniha je klíčem k jeho uzdravení. Objednává si DVD Kraul Snadno a pozorně ho se svým pomocníkem studuje. Vymýšlí plány, jak co nejlépe napodobit plavecké pohyby. Barry stále není schopen sám své svaly používat, ale je přesvědčen o tom, že pokud budou jeho svaly a nervový systém naprogramovány zvenčí, pomůže mu to k uzdravení.

Nyní zpět do roku 2011. Poté, co jsem obdržel obálku od Barryho a dozvěděl se, že bude v Los Angeles, požádal jsem svou dceru Fionu, aby se s Barrym sešla v bazéně a natočila jeho plavání. Výsledek můžete vidět níže.

Barry se nyní může pohybovat, i když nohy jsou atrofovány a ruce se mu kroutí a dostávají do křečí. Když se dostane do bazénu, začíná plavat. Pro ty, co neví, čím vším si prošel, by si mohli myslet, že tohle není Total Immersion. Mělo by tam přece být čisté zasunutí ruky do vody a protažení celého těla.

Ale jakmile Barry přestane plavat a začne vyprávět svůj příbeh, pochopíte, proč to TI je. Je tak plný radosti, tak vděčný za to, jaký vliv plavání má nejen na jeho fyzično, ale i jeho ducha.

Připomíná mi, jaké zpětné vazby z emailů, příspěvků na diskuzním fóru nebo Facebooku a z osobních setkání si nejvíce vážím: Lidé milují, jak nyní plavou. Vnímají změny a oceňují spojení vnější elegance a vnitřního nadšení. Naučit lidi plavat ladně a účinně je důležité, ale důležitější pro mě je poskytnout lidem prostředky ke změně jejich života.

Objednejte si zdarma emailový minikurz

Plaveme jako ryba

  • naučíte se plavat rychleji a s menší námahou
  • objevíte tajemství nejlepších světových plavců
  • získáte zaručený postup pro postupné zlepšování

 

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu je já, Tomáš Vojtěchovský, na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy.

Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání minikurzu a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.