Dostatek vzduchu a hladší plavání - článek na serveru Totální plavání

Dostatek vzduchu a hladší plavání

Autor: Terry Laughlin

V předchozích článcích o dýchání jsme popsali základy - jak se při plavání nedusit a důležitost soustředění se na výdech. V této části prozkoumáme specifické techniky dýchání v rytmu vašeho plaveckého záběru. Tři nejčastější chyby při dýchání, které vidím mezi nezkušenými plavci, zahrnují:

  1. Zvedání hlavy při nádechu. To poškozuje polohu vašeho těla a vede k použití rukou jako "opěry" nebo podpory váhy hlavy namísto toho, aby ruce prodlužovaly tělo.
  2. Otáčení pouze hlavy ke vzduchu. Tento neobratný pohyb zvyšuje napětí a kroucení krku a páteře ... a poškozuje vaší polohu.
  3. Ztráta vaší přední strany. Poklesnutí vedoucí ruky při nádechu je téměř pravidlem mezi plavci, kteří nemají zvládnutou rovnováhu. Když to nastane, stáváte se méně hydrodynamičtí a velká část propulzní síly záběru je ztracena.

Nejlepší způsob, jak se naučit správnou polohu pro dýchání - která poskytuje veškerý vzduch, který potřebujete a který zároveň udrží účinný a dlouhý záběr - je procvičování bruslařské polohy a spodního a zipového přesunu podle instruktážního videa Volný způsob jednoduše. Svou polohu také můžete vylepšit uvědomělým plaváním - cvičení kompletního plavání se zaměřením na specifické techniky při dýchání. Já osobně procvičuji nejvíce tyto:

Dýchejte pupkem. Ne doslova, ale otáčejte se ke vzduchu, jako byste se chtěli pupkem nadechnout. To vám pomůže překonat bod č.2. Měli byste se snažit cítit tak, že otáčíte své tělo ke vzduchu a hlava jen tento pohyb doprovází. Pokud myslíte na udržení brady a hrudi ve vyrovnané poloze - v závěru rotace dovolte bradě otočit se trochu více - měli byste se dostatečně otočit a vyhnout se napětí, které by jinak vzniklo pouhým otočení hlavy při poloze trupu na břiše. Také si někdy představuji, že dýchací otvor je po stranách hrudního koše, 15 cm pod podpažní jamkou. Pokud se mi podaří dostat tuhle část těla na vzduch, vždycky mám vzduchu dostatek.

Udržujte temeno hlavy dole. Nejlepší rovnováhu mezi nádechy budete mít, pokud váš nos směřuje ke dnu a vedoucí částí těla je temeno hlavy. Když to tak děláte, snažte se o pocit laserového paprsku, který jde z temene hlavy a vytváří "linii hlava-páteř". Tento laserový paprsek byste měli udržovat v přímém vodorovném směru jak mezi nádechy, tak i při nádechu. Můžete na tom zapracovat třemi způsoby: (1) když se otáčíte k nádechu, udržujte temeno hlavy co nejblíže hladiny; (2) tlačte stranu hlavy do vody během nádechu; (3) při nádechu přitahujte bradu k rameni.

Prodlužte se při nádechu; zůstaňte dlouzí i při dokončení nádechu. Pokud během nádechu ponecháte svou vedoucí ruku vepředu a ve správné "uchopovací" pozici, udržíte si mnohem více setrvačnosti a rychlosti během nádechu a váš záběr bude mnohem účinnější. Abyste toho dosáhli, soustřeďte se na to, aby při otáčení k nádechu vedoucí ruka zůstávala v protažení a záběr začněte, až když se začínáte otáčet zpět dolů. Když udržíte vaše prsty směřující dolů, následující záběr bude mnohem silnější. Téměř všichni plavci se špatnou rovnováhou během nádechu otáčí ruku nahoru, což působí jako opěra a ne jako uchopení.

Cvičení pro zlepšení dýchacích dovedností

Plavejte sérii třech kol z nichž každé trvá cca 10 minut. Pro každé kolo si zvolte vzdálenost od 25m do 200m. Odpočívejte 3 (kratší vzdálenosti) až 6 (delší vzdálenosti) hlubokých a uvolněných dechů mezi každým opakováním v každém kole. Další 1-2 minuty odpočívejte mezi sériemi. Nadechujte se na každé druhé nebo třetí tempo. První kolo plavejte se soustředěním se na dýchání pupkem. Druhé kolo plavejte se soustředěním se na udržení vršku hlavy dole. Třetí kolo plavejte se soustředěním se na prodloužení těla při nádechu. Který bod vám pomáhá nejlépe?

Další tipy a praktické nápady pro zvládnutí dýchání nabízí instruktážní dvd O2 v H2O

Objednejte si zdarma emailový minikurz

Plaveme jako ryba

  • naučíte se plavat rychleji a s menší námahou
  • objevíte tajemství nejlepších světových plavců
  • získáte zaručený postup pro postupné zlepšování

 

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu je já, Tomáš Vojtěchovský, na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy.

Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání minikurzu a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.