Fistgloves - pomůcka pro účinné plavání - článek na serveru Totální plavání

Fistgloves® - pomůcka pro účinné plavání

Autor: Scott Lemley

Scott Lemley trénuje plavání více jak 20 let, je také učitelem bojového umění Aikido. Při cvičení Aikida Scotta zaujalo cvičení, při kterém studentům zavazovali oči, což je mělo vést k větší schopnosti získávat informace z okolí jinak než pomocí zraku. To jim zlepšovalo rovnováhu a koordinaci celého těla. Usoudil, že "cit" v rukou při plavání odpovídá perspektivě získané zrakem a hledal, jak "zavázat oči rukám". Výsledkem jsou rukavice Fistgloves®.

Předtím, než jsem začal trénovat plavání, jsem vyučoval Aikido, bojové umění, které klade důraz na uvolněnost. Trénink Aikida mě naučil, že čím více jsem uvolněný, tím lépe si uvědomuji sám sebe a pohybuji se rychleji a účinněji. Stejné principy jsem si osvojil i pro plavecký trénink a své svěřence jsem učil kombinovat schopnost duševně se soustředit a fyzicky se uvolnit.

Ze začátku jsem plaval s rukami v pěst a cítil jsem, že se mohu zlepšit více, když moje pěsti nebudou zbytečně vydávat energii. Pak jsem zkoušel různě si ruce izolovat a tejpovat. Postupným vývojem jsem se dostal k rukavicím nazvaných Fistgloves®, které vidíte na obrázku.

Foto Fistgloves

Neočekávaným přínosem hned po prvním použití rukavic bylo intenzivní uvědomění si nedostatku rovnováhy, tlaku na předloktí a "ostré hrany" mého těla, které způsobovaly velký odpor vody. Také jsem objevil, že po odložení rukavic se moje ruce staly velmi citlivé na tlak vody, což mi dovolilo "držet vodu" s mnohem větším citem a tím zlepšit plavecký záběr.

Základem pro zlepšení plavecké techniky je naše schopnost změnit způsob, jak vzájemně reagujeme s naším okolím. Voda je pro člověka nepřirozené prostředí a je třeba se s vodou naučit pracovat a cítit jí celým tělem. Fistgloves® mým plaveckým žákům dávají bezpříkladný nástroj, jak zvládnout splynutí s vodou.

Používání rukavic vás donutí přednostně se zabývat rovnováhou. Když se poprvé pokoušíte plavat s rukavicemi, pravděpodobně sebou budete 5 až 10 minut mlátit, úplně bezmocní. Ale váš mozek bude hledat řešení tohoto problému a použije jiné zdroje informací a jiné prostředky pohybu. Po určité době téměř automaticky začnete plavat s lepší obratností bez použití hrubé síly. S rukavicemi se musíte naučit plavat v rovnováze a vyrovnaní, jinak se vodou pohybovat vpřed nebudete. Fistgloves® vám pomohou plavat účinněji a s elegancí. Zkuste je, věřím, že si zážitek s nimi vychutnáte.

Objednejte si zdarma emailový minikurz

Plaveme jako ryba

  • naučíte se plavat rychleji a s menší námahou
  • objevíte tajemství nejlepších světových plavců
  • získáte zaručený postup pro postupné zlepšování

 

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu je já, Tomáš Vojtěchovský, na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy.

Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání minikurzu a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.