V důchodovém věku se pustit do kraulu? Proč ne! - článek na serveru Totální plavání

V důchodovém věku se pustit do kraulu? Proč ne!

Autor: Tomáš Vojtěchovský

Těší me, že můžu sdílet plavecký příběh pana Jaroslava. Je živoucím příkladem toho, že nikdy není pozdě naučit se něco nového.

Přeji příjemné čtení, Tomáš Vojtěchovský


Po odchodu do důchodu jsem v létě trávil dost času u vody na pískovně a tak jsem se rozhodl naučit se plavat správně kraulem. Pomoc jsem hledal na plaveckých webech a čirou náhodou narazil na Totální plavání a ....úplně jsem se zbláznil!!!

Plavání dle Totálního plavání se stalo mou vášní, celoživotní koníčky kynologii a myslivost jsem pověsil na hřebíček, těch jsem si užil dost, nyní se chci naučit něco nového.

Plavání jsem zcela propadl. V létě se na pískovně natáčím na mobil, abych mohl opravovat chyby, a většinou se mi podaří nejhorší prohřešky do konce sezony odstranit.

Jaroslav na pískovně

Chladné počasí přečkám v lázních Třeboň. Hodina a půl čistého času ve vodě teplé 30°C je blaho pro tělo i duši.

Při nácviku jsem se musel vypořádat s tím, že mám zatuhlé kotníky a občasné křeče v nohou (je mi 68 let). Ty mi nedovolují pohyb vpřed pouhým kopáním nohou (prakticky se nehnu z místa). Proto jsem musel použít ploutve a nebo bohužel přeskočit základní cvičení (bruslení, šípové a zipové přesuny atd.) a zkoušet vše při „úplném“ plavání.

Během léta plavu v pískovně a natáčím se přitom na mobil. Doma videa prostuduji a příští den se snažím odstranit chyby, zaměřím se na jednu věc, např. nezvedat hlavu. Ve vodě se mi zdá, že už je to v pořádku a doma na videu vidím, že zdaleka ne. Ale postupně se vše zlepší a na konci léta se zdá, že jsem se vyvaroval mých obvyklých chyb: zvedání hlavy, křížení neuvolněných rukou, rozhazování nohou.

Přes zimu plavu v bazénu bez kontroly videa. Snažím se neopakovat chyby a zdá se mi, že se to i daří. Bohužel z omylu mě vyvede hned první video příští léto, kdy zjistím stejné chyby a historie se opakuje.

Ale přes to všechno si metodu Totálního plavání náramně užívám, toho si všímají i plavčíci a „spoluplavci“ poznámkami typu:

"Vy se s tou vodou mazlíte!" nebo: "Vy si umíte pro tu vodu šáhnout!" a podobné poznámky, nebo bez námahy předhoním mladíka, který se málem utopí, jen aby dědek nebyl rychlejší, to je potom bonbonek na dortu. Připadám si jako Terry Laughlin. Bohužel jenom do příští letní sezony, kdy hned na prvním videu uvidím opět spoustu chyb.

A začnu znovu opravovat, abych mohl v bazénu, kde na sebe nevidím, znovu kazit. Podle mne není pravda, že starého psa novým kouskům nenaučíš, ale pravda je, že starému psovi to jde pomalu.

Ať vám to plave! Jaroslav

Chcete i vy se do kraulu pustit? Začít můžete buď emailovým minikurzem zdarma, pomocí instruktážních videí nebo přijďte na kurz plavání.

Objednejte si zdarma emailový minikurz

Plaveme jako ryba

  • naučíte se plavat rychleji a s menší námahou
  • objevíte tajemství nejlepších světových plavců
  • získáte zaručený postup pro postupné zlepšování

 

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu je já, Tomáš Vojtěchovský, na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy.

Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání minikurzu a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.