Nejdřív mysl, potom svaly - článek na serveru Totální plavání

Nejdřív mysl, potom svaly

Autor: Terry Laughlin

Rozdíl mezi metodou úplného ponoření (Total Immersion, TI) a ostatními metodami je nejčastěji spatřován v tom, že TI učí, jak dobře plavat prostřednictvím série cvičení, ve kterých si plavci krok za krokem osvojují důležité plavecké dovednosti; já ovšem za nejdůležitější odlišnost mezi ti a tradičním plaváním vidím v tom, že TI je více zaměřená na mysl než na svaly: domnívám se totiž, že k plavání by se mělo přistupovat jako k „praktice“, třeba jako k józe nebo tai-chi, nikoliv jen jako k „tréninku“. Naši nejúspěšnější studenti — ať už ti, jejichž cílem bylo dosáhnout při plavání větší rychlosti a vytrvalosti, nebo ti, kteří plavou hlavně kvůli zdraví a pohodě — tento přístup přijali za svůj. Než se tedy zaměříme na fyzickou stránku plavání podle zásad TI, pojďme se chvilku zastavit u myšlení.

Když školíme trenéry TI, zdůrazňujeme jim, že jejich povinností není naučit pouze to, jak úsporně provádět tempa, ale podnítit v účastnících kurzů vášeň pro plavání. Jakmile se totiž pro plavání nadchnete, prakticky nic vás nezastaví, abyste plně rozvinuli svůj potenciál. Transformační schopnost stavu nadšení a intenzivní zaujatosti se zdůrazňuje ve dvou rozvíjejících se studijních oblastech: v pozitivní psychologii a v teorii tzv. "plynutí".

význam zaujetí a angažovanosti zdůrazňoval také původem maďarský psycholog mihaly Csikszentmihalyi, jehož práce nazvaná Flow: The Psychology of Optimal Experience (česky vyšlo jako O štěstí a smyslu života) měla nesmírný vliv na to, co a jak vyučuji. Csikszentmihalyi definoval pojem "plynutí" jako "stav úplného ponoření (kurzíva autor) do úkolu, který je pro člověka sice obtížný, ale přesto zapadá do jeho schopností."

Kromě toho, že vám v dalších kapitolách popíši neúčinnější způsoby, jak rozvíjet všechny styly, ukážu vám také, co máte při cvičení dělat, aby se společně s vašimi dovednostmi posilovaly i jednotlivé, výše uvedené komponenty plynutí. Od teď už netrénujte vytrvalost a rychlost, ale plavte proto, abyste zakusili prožitek plynutí… Když to uděláte, zjistíte, že vaše rychlost a vytrvalost porostou téměř bez námahy. Ostatně co jiného patří do plavání víc než právě plynutí?

Toto je část první kapitoly z knihy Plavání Total Immersion.
Chci si knihu objednat.

Objednejte si zdarma emailový minikurz

Plaveme jako ryba

  • naučíte se plavat rychleji a s menší námahou
  • objevíte tajemství nejlepších světových plavců
  • získáte zaručený postup pro postupné zlepšování

 

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu je já, Tomáš Vojtěchovský, na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy.

Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání minikurzu a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.