Silné postoje - článek na serveru Totální plavání

Silné postoje

Autor: Terry Laughlin

Od roku 1989 prošly hodinami TI desítky tisíců plavců; většina z nich nyní nejenže plave lépe, ale do plavání se tak zamilovala, že se po zbytek života chtějí učit a pořád se v něm zlepšovat. Mnoho z nich získalo takové postoje, které si, alespoň doufám, díky této knize můžete osvojit i vy:

 • Vášeň pro plavání. Jakmile se pro plavání nadchnete a pochopíte, že má jedinečný potenciál stát se cestou k osobnímu rozvoji, budete plavat a trénovat se zaujetím a motivací.
 • Pochopení. Výukou tisíců plavců, kteří s plaváním dříve sváděli boj, jsme zdokonalili jednoduchá pravidla a praktická řešení pro situace, které plavce frustrují nejčastěji. Nechci tím říct, že plavat dobře je hračka; i když plavu už čtyřicet let, pořád se něco nového a důležitého učím. Ale mít jistotu a vědět, že se člověk učí skutečně důležité zásady plavání, má nedocenitelný význam.
 • Uvědomění sebe sama. Klíčovou zásadou programu TI je uvědomělost; pohroužení do toho, jak na sebe plavec a voda vzájemně působí a jaký prožitek v ní plavec má. Na počátku si budete uvědomovat, kde ve vodě máte hlavu, ruce, nohy, trup a tak dále. Později se přeorientujete na jemnější vjemy — na zvuk, který vydává vaše ruka zanořující se do vody, nebo na to, jak dlaní „chytáte“ vodu. Pokud si osvojíte zvyk, že je třeba udržovat pozornost, dosáhnete plynutí a budete se neustále zlepšovat.

  Silný prožitek

  Jelikož jste si našli čas ke čtení této knihy, rozhodli jste se převzít plavání do svých rukou. Protože máme-li pochopit, jak věci fungují, musíme nad nimi převzít kontrolu a ujmout se jejich vedení. První část knihy vysvětluje, jak funguje lidské tělo ve vodě, a druhá část ukazuje cvičení, díky nimž se naučíte inteligentněji a výkonněji používat své tělo. V obou částech však po vás budeme chtít, abyste ke svým vrozeným instinktům při plavání přistupovali kriticky: z vodních živočichů jsme se sice vyvinout mohli, ale i tak jsme své instinkty k pohybu ve vodě dávno ztratili. Správným tréninkem je ovšem možné se naučit vodu vnímat. Když se vám to podaří, budete nadšení z toho, co se bude dít dál.

  Jestli jste měli to štěstí a narodili se s vrozeným „citem pro vodu“, jaký mají olympijští šampioni, instinktivně chápete, že dělat tempa hladce a plynule je účinnější než mlátit do vody hlava nehlava. Jenže naše zkušenost s tisíci studenty vypovídá o tom, že ze sta lidí má pouze jeden vrozenou schopnost pohybovat se vodou jako nůž máslem, a přitom se nemusí zbavovat špatných návyků. Zbytek nás piluje to, co nazývám „bojové dovednosti“, tedy s vodou jaksi bojovat. Čím více trénujete, tím hlouběji si v sobě tuto schopnost upevňujete. Před lety nám došlo, že lidi učíme dělat věci, které by sami o sobě nikdy nedělali. Jenže právě tyto techniky, jdoucí proti instinktům, vedly k tomu, že neohrabané „lidské pohyby“ při plavání se změnily v ladnost, s jakou pluje ryba ve vodě.

  K plavání s lehkostí ryby je nutné mít velmi jemné a těžko popsatelné dovednosti a ty si nejlépe osvojíme pomocí řady relativně jednoduchých „malých“ dovedností. Když se tyto základy naučíte, může dojít k tomu, že už během prvních pár hodin výuky TI budete plout vodou s větším pocitem uvolnění a klidu než kdykoliv předtím.

  Až se budete učit plaveckému umění, klíčem k vašemu úspěchu bude trpělivost: úvodní cvičení u každého stylu tedy neodbývejte a získejte v nich naprostou jistotu. Plavec, který nespěchá a naučí se každý krok pořádně, než přejde k dalšímu, se bude v bazénu brzo cítit jako ryba ve vodě, což bude představovat nedocenitelný základ pro to, aby mohl pokročit k náročnějším cvičením. Viděli jsme, že se to podařilo u tisícovky plavců bez ohledu na věk, sílu, fyzickou zdatnost nebo míru koordinace. Doufám tedy, že se rozhodnete jejich řady rozšířit.

  Toto je druhá první kapitoly z knihy Plavání Total Immersion.
  Chci si knihu objednat.

Objednejte si zdarma emailový minikurz

Plaveme jako ryba

 • naučíte se plavat rychleji a s menší námahou
 • objevíte tajemství nejlepších světových plavců
 • získáte zaručený postup pro postupné zlepšování

 

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu je já, Tomáš Vojtěchovský, na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy.

Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání minikurzu a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.