Motýlek - elegance nebo boj? - článek na serveru Totální plavání

Motýlek - elegance nebo boj?

Autor: Tomáš Vojtěchovský

Na dobře zvládnutý motýlek je radost pohledět a samotné jeho plavání je velmi příjemné a uspokojující. Drtivá většina plavců ale s motýlkem zápasí. Jen velmi malé procento je schopné v kuse uplavat víc než 50m. Když už se k motýlku odhodlají, osazenstsvo celého bazénu to ví, protože vytvoří vlny jako při bouři na moři.

Je to nutné? Z vlastní zkušenosti i zkušeností plavců, kteří se zúčastnili kurzu motýlka, mohu říct, že není. I motýlkem se dá plavat elegantně a s jen velmi malým úsilím. Jen je třeba vědět, jak na to.

Navíc, dovednosti naučené u motýlku využijeme i v dalších plaveckých stylech. Terry Laughlin k tomu říká (citace z knihy Plavání Total Immersion): Jestliže si tento styl osvojíte dobře, ještě více si uvědomíte své dovednosti, které jsou důležité pro všechny ostatní styly: hydrodynamické protažení těla, zachycení vody, pohyb vycházející ze středu těla, cit pro vodu a rytmus. U těch, kteří se motýlka naučí plavat dobře, bude velká pravděpodobnost, že i ostatní styly dobře zvládnou.

Pro dobré zvládnutí motýlka jsou klíčové tyto schopnosti:

  • přestat plýtvat energií
  • delfínové vlnění
  • načasování

Plýtvání energií

Motýlek je pro plavce, kteří s ním zápasí, tak vyčerpávající, protože jsou přesvědčeni, že k tomu, aby se udželi u hladiny a pohybovali se dopředu, musí pažemi silně zabírat a nohama výrazně kopat. Dále se za každou cenu snaží z vody co nejvíc vytáhnout a bojují tak proti velmi silné gravitační síle. Výsledkem je pak usilovná a intenzivní práce, která brzy vyčerpá a donutí zastavit, abychom se vydýchali (někteří jsou téměř zralí na kyslíkový přístroj). Toto vše je potřeba minimalizovat. Místo toho se zaměřte na:

Delfínové vlnění

To nejlépe nacvičíte ve splývavé poloze s pažemi protaženými před hlavou cca na šířku ramen. Střídavě zatlačte hrudník do vody a uvolněte. Ve stejný moment, kdy tlačíte hrudník do vody, švihněte nohama (záběrové plochy jsou holeně a nárty). Vše provádějte pomalu a trpělivě a každé zavlnění si plně prociťte. Chvíli trvá, než chytnete správný grif, tak si na to dopřejte dost času.

Když už se lehce a účinně vlníte, přidejte pohyb paží. Zde je klíčové:

Načasování

Rychlost a načasování jsou mnohem důležitější, než síla - nejlepší motýlkaři jsou hlavně pružní a ladní.

Poté, co dokončíte zavlnění (tedy uvolníte hrudník a cítíte, že vás voda vynáší k hladině), proveďte rychlý a krátký záběr a přenos tak, abyste současně paže zanořili do vody a zatlačili hrudník. Pak zůstaňte ve spývavé poloze, počkejte, až vás voda vynese zpět k hladině a přenos paží zopakujte. Na videu je to dobře vidět.

Toto není vyčerpávající návod, jak plavat motýlka. Ale věřím, že když se zaměříte na úsporu energie, vlnění a načasování, bude se vám plavat snadněji. Pokud vás motýlek opravdu zajímá a chcete se ho naučit, je možné:

  • zúčastnit se motýlkového kurzu
  • z TI si objednat instruktážní video BetterFly for Everybody. Video je možné si i zakoupit ve formátu MP4, takže si ho během několika minut můžete stáhnout a neplatíte za poštovné z USA. Když do Discount Codes zadáte: coachtomasv, získáte navíc 10% slevu.

Objednat DVD BetterFly for Everybody.

Uvedený kód je možné využít na veškeré zboží z Total Immersion (videa, knihy, Tempo Trainer, rukavice FistGloves, ...).

Objednejte si zdarma emailový minikurz

Plaveme jako ryba

  • naučíte se plavat rychleji a s menší námahou
  • objevíte tajemství nejlepších světových plavců
  • získáte zaručený postup pro postupné zlepšování

 

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu je já, Tomáš Vojtěchovský, na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy.

Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání minikurzu a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.