Jak se naučit kotoulovou obrátku - část 2 - článek na serveru Totální plavání

Jak se naučit kotoulovou obrátku - část 2

Autor: Felix Gmünder (z Schwimmverein Limmat Zürich)

Tipy pro nácvik

  • Začněte nácvik otočky kousek od stěny. Jak se naučit kotoulovou obrátku - část 1 popisuje úvodní cvičení. Když toto zvládnete, začněte se přibližovat ke zdi.
  • Nácvik začněte v poloze břichem dolů.
  • Abyste se vyhnuli vodě v nose, v průběhu otáčky nosem vydechujte.
  • K zahájení koutoulu nepoužívejte ruce (chyba č.1). Využijte plavecké setrvačnosti, zastrčení brady k hrudi a delfínový kop k provedení otočky.
  • Otočte se v co nejmenším prostoru: nos ke kolenům, paty k hýždím. Nohy nikdy nemějte propnuté.
  • Neodrážejte se od stěny v poloze na břiše (chyba č.2).
  • Nenadechujte se ani těsně před obrátkou, ani těsně po ní; snažte se udržet aerodynamickou polohu.
Foto free style

Vzdálenost od stěny odhadněte podle "T" na dně před stěnou. Otočku začněte s rukama u těla. (Alespoň) jedna ruka a dlaň bude sloužit jako bod stability a kontrola otočky.

Foto free style

Tělo držte v pevné "balónové" poloze. Nohy a chodidla se přemisťují přímo nad hlavou. Dlaně a ruce použijte pro udržení rovnováhy a podporu.

Foto free style

Držte nohy u sebe a současně se odražte chodidly. Soustřeďte se na odraz od stěny ve správném místě, ani příliš dole nebo nahoře.

Foto free style

Odražte se od stěny na zádech. Před odrazem, horní část těla a ruce upravte do aerodynamické polohy. Odpor vody je nehorší při vysokých rychlostech!

Foto free style

Po odraze se začněte otáčet ze zad na stranu a pak na břicho. Zůstaňte v perfektní aerodynamické poloze. Kopat začněte, až když rychlost klesne. Nezačínejte záběr tak dlouho, dokud je rychlost splývání vyšší než rychlost plavání. Toto načasování si vyžádá spoustu tréninku.

Foto free style

Záběr začněte krátce předtím, než se přiblížíte k hladině. Myslete na načasování: začnete-li příliš brzy nebo příliš pozdě, podstatně ztratíte rychlost. Zůstaňte v aerodynamické poloze, udržujte rovnováhu a při prvním záběru se nenadechujte.

Objednejte si zdarma emailový minikurz

Plaveme jako ryba

  • naučíte se plavat rychleji a s menší námahou
  • objevíte tajemství nejlepších světových plavců
  • získáte zaručený postup pro postupné zlepšování

 

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu je já, Tomáš Vojtěchovský, na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy.

Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání minikurzu a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.