Menší odpor vody = rychlejší plavání - článek na serveru Totální plavání

Menší odpor vody = rychlejší plavání

Autor: Tomáš Vojtěchovský

V New York Times před lety vyšel zajímavý článek. Byl tam i tento obrázek:

Dynamika tekutin

Jedná se o počítačově generovanou studii, která zobrazuje proud vzduchu kolem trupu vozidla s tryskovým motorem. Vozidlo, které se pohybuje nadzvukovou rychlostí a aerodynamika u něj hraje klíčovou roli. Oranžové oblasti indikují oblasti s největším odporem. Modré oblasti reprezentují nejmenší odpor.

Při plavání se sice nepohybujeme tak rychle, ale zase se pohybujeme skrze vodu, která je cca 900x hustší než vzduch. Proto i zde je klíčová hydrodynamika. Místo automobilu si můžete dosadit lidské tělo:

Dynamika tekutin

Vidíte, že oblast s minimálním odporem vody je kolem protažené vedoucí ruky. Naopak největší odpor je kolem hlavy a ramen, snižuje se kolem spodní části trupu, pak se zvyšuje v oblastí kyčlí, směrem dolů opět klesá a u chodidel se opět zvyšuje.

To vše za předpokladu, že svoje tělo máte v aktivní hydrodynamické poloze. Pokud se hlava zvedne nebo kýve, oranžová barva se změní na červenou (hodně červenou...) a odpor vody ještě více naroste. Jestliže jsou nohy roztažené nebo divoce kopající, i v této části se objeví červená barva.

Dynamika tekutin

Pokud chcete plavat rychleji, nebo se při plavání méně trápit, má výrazně větší smysl zaměřit se na snížení odporu.

5 tipů pro snížení odporu vody

  • uvolněte a vyvěste hlavu; hlava by měla být téměř celá zanořená pod hladinou
  • udržujte vedoucí ruku vepředu, než druhou ruku zasouváte do vody
  • celým tělem buďte mírně natočení, aby vás voda dobře nadnášela
  • zapínejte jen svaly, které právě potřebujete; dost často pracují i další svaly, které nepřispívají k pohonu a pouze víří vodu
  • nacvičujte správnou polohu těla izolovaně ve cvičeních, nejen při plavání celého stylu

Na kurzech plavání poloze s co nejmenším odporem vody věnujeme hodně času, protože to považuju za klíčové pro dobré plavání. Stejně tak instruktážní videa kladou velký důraz na správnou polohu.

Ať to plave!

Objednejte si zdarma emailový minikurz

Plaveme jako ryba

  • naučíte se plavat rychleji a s menší námahou
  • objevíte tajemství nejlepších světových plavců
  • získáte zaručený postup pro postupné zlepšování

 

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu je já, Tomáš Vojtěchovský, na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy.

Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání minikurzu a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.