Rovnováha je základ - článek na serveru Totální plavání

Rovnováha je základ

Autor: Tomáš Vojtěchovský

Rovnováha je hlavním prvkem účinného plavání. Při kraulu se rovnováha skládá ze dvou složek:

  1. předozadní (od hlavy k chodidlům)
  2. rotační (na jednom a na druhém boku)

Předozadní rovnováha je konstantní a nemění se. Bez ohledu na to, v jaké části záběru se nacházíte (nádech, přenos ruky, zasunutí do vody, atd.), vaše tělo by mělo být ideálně ve vodorovné poloze, takže pouze hlava a vedoucí ruka tvoří čelní rovinu, se kterou se střetává voda. Při pohybu vpřed zůstává zbytek těla schovaný za touto rovinou. To vytváří vyrovnanou a hydrodynamickou polohu.

Rotační rovnováha je dynamická. Když se přetáčíte z jednoho boku na druhý, přenášíte váhu těla dopředu a dolů a jako pohon využíváte gravitaci.

Plavec, který pohodlně udržuje rovnováhu, se může plně uvolnit a zvolit si rychlost a dechový rytmus pro danou délku úseku. Tato schopnost, kdy si zvolíte rychlost, při které udržíte dynamickou a konzistentní rovnováhu, je jedním z nejsilnějších a nejradostnějších zážitků, jaké plavání může poskytnout.

Když cítíte rovnováhu ve vodě, můžete plavat tak pomalu, jak si přejete!. To se může zdát absurdní závodním plavcům, ale i pro ně platí, že abyste mohli plavat rychle, musíte nejdřív umět plavat pomalu. Nováčkové vydávají spoustu energie, když se urputně snaží dosáhnout rovnováhy. Bez rovnováhy je každý další prvek velmi namáhavý. Dýchání je záležitost budící hrůzu, není možné dosáhnout hydrodynamické polohy a záběr je vyčerpávajím bojem o přežití na druhý konec bazénu.

Jak jste na tom s rovnováhu můžete otestovat pomocí Tempo Traineru. Nastavíte si relativně vysokou frekvenci, např. 1.8s a snažíte se zůstat vyrovnaní a vynakládat minimum energie v každém záběru. Nesnažte se příliš kopat, raději si uvědomujte své tělo a jemným dorovnáváním se dostaňte do rovnovážné polohy. Když se to podaří, zvyšte frekvenci na např. 1.85s a celý postup zopakujte. Takto si mnohem lépe uvědomíte, jak se vaše tělo ve vodě chová a naučíte se ním a vodou lépe spolupracovat.

Pokud rovnováhu dobře zvládnete ve vodě, můžete to zkusit i na suchu :-):

Vyrovnaný rok

Foto Roman Muchka (www.romanmuchka.cz)

Objednejte si zdarma emailový minikurz

Plaveme jako ryba

  • naučíte se plavat rychleji a s menší námahou
  • objevíte tajemství nejlepších světových plavců
  • získáte zaručený postup pro postupné zlepšování

 

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu je já, Tomáš Vojtěchovský, na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy.

Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání minikurzu a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.