Poznámka k dobíhanému plavání - článek na serveru Totální plavání

Poznámka k dobíhanému plavání

Autor: Terry Laughlin

Mezi mnoha netradičními radami v metodice Total Immersion byla nejvíce diskutována rada ohledně plavání v předním kvadrantu (v angličtině Front Quadrant Swimming (FQS) - plaváni v předním kvadrantu, též se používá termín dobíhané plavání; v článku bude tato technika označována zkratkou FQS), především s ohledem na sprint.

Kritici poukazovali na to, že sprinteři v nejvyšších rychlostech obvykle nemají jednu ruku stále před hlavou, ačkoli většina nejrychlejších vytrvalostních plavců ano. A je pravda, že plavci, kteří praktikují FQS příliš rigidně, mohou pociťovat, že nedosahují ideálního záběrového tempa, tolik důležitého pro plavání 50 a 100 metrových závodů. Pojďme se tedy podívat, jestli pro vás dobíhané plavání výhodné a pokud ano, jak jej správně provádět.

Je důležité poukázat na to, že sprinteři při závodech dosahují až 100 záběrů za minutu, zatímco nejoptimálnější záběrové tempo pro mnohé vytrvalostní plavce je od 50 do 60 záběrů za minutu (25 - 30 záběrových cyklů za minutu). Při tomto záběrovém tempu by mělo být poměrně jednoduché udržet správné načasování FQS, aniž by to narušilo vaši schopnost plavat uvolněně a rytmicky. Vždy povzbuzujeme plavce, aby experimentovali s různými načasováními záběrového tempa při různých rychlostech, a tak nalezli pro sebe nejlepší způsob načasování. Podívejme se tedy, jak toho docílit.

Nalezení nejlepšího načasování záběru:

V TI seminářích popisujeme FQS jako nejvíce "obchodovatelnou" z dovedností, které vyučujeme. Procvičování přesunů, které učí načasování FQS, vám dovolí objevit, zda se při FQS budete cítit pohodlně a přirozeně.

Malému procentu ze všech studentů (méně než 10%), se kterými jsem pracoval, připadalo FQS nepřirozené. Doporučili jsme jim, aby používali cvičení přesunů pro uvědomění si délky jejich záběru, aniž by nějak násilně přerušovali svůj přirozený rytmus. Velké většině - zejména pomalejším triatletům - kteří se naučili FQS se správným rytmem, při kterém se cítili pohodlně, jsem vysvětlil, že tohle je nicméně stále cvičení pro zafixování si správného načasování, které není přirozené ani instinktivní. Odveďte dobrou práci v tréninku, kdy záměrně a vědomě pracujete na FQS v nižších rychlostech. Při závodě pak bude vaše nervová soustava umět udržet nejvyšší efektivitu záběrového tempa. Budete schopni plavat uvolněně a rytmicky se záběrovou frekvencí, při které budete nejrychlejší.

A co ti z vás, kteří plavou krátké tratě na mistrovských závodech? Je pravda, že FQS nepomáhá, když potřebujete plavat opravdu rychle? Mohu vám jen říct, že jsem osobně sledoval Alexandra Popova při nácvicích a trénincích, když byl v New Yorku na Hrách Dobré Vůle v roce 1998. Další trenéři, které znám, také pozorovali Popovovy praktiky při jeho návštěvách USA od několika hodin až po dobu tří týdnů. Všichni jsme vypozorovali tu samou věc. Popov plaval většinu svého tréninku relativně pomalu perfektním způsobem a každý záběr byl prováděn s FQS načasováním.

To se mu vyplatilo v závodní den, kdy díky pečlivé přípravě nervové soustavy při tréninku udržoval při nejvyšším tempu delší záběr než plavci, kteří nepraktikovali FQS. To je také důvod proč udržel lepší plavecký způsob v závěrech závodů a tolik jich vyhrál v závěrečných 10 - 15 metrech.

Chtěl jsem, aby sprinteři, které jsem trénoval ve West Pointu, byli schopni zvládnout stejné dovednosti. Jak jsme tedy dosáhli toho nejlepšího FQS načasování, které zajišťuje nezbytné plavecké tempo při plavání krátkých závodů? V extra pomalém cvičení jsme vědomě procvičovali nejvyšší stupeň dobíhání nebo FQS načasování. Když se rychlost zvyšovala, snižovali jsme dobíhání kousek po kousku jak jen to bylo možné bez narušení pocitu přirozenosti. Instruoval jsem je, aby se při větších rychlostech stále cítili co nepřirozeněji.

Výsledky, které jsem měl v průběhu šestiměsíčních závodních sezón během tří let trénování ve West Pointu, byly nepopiratelné. Moji plavci se významně zlepšili a byli schopni udržovat dlouhý záběr i v nejvyšších rychlostech. Na konci sezóny byli schopni trvale plavat výrazně rychleji s významným zlepšením délky záběru.

Já, jako dálkový plavec, jsem na sobě praktikoval stejný trénink a mohu vám říct, že to skvěle funguje. Po několika letech práce na načasování svého záběru jsem schopen neustále redukovat počet záběrů na bazén. Toto zlepšení v délce záběru mi pomáhá cítit se více hladkým a kontrolovaným i v nejvyšších rychlostech. Ze všeho nejlepší je, že mi tento způsob tréninku pomáhá minimalizovat ztrátu rychlosti za posledních dvanáct let závodění.

Objednejte si zdarma emailový minikurz

Plaveme jako ryba

  • naučíte se plavat rychleji a s menší námahou
  • objevíte tajemství nejlepších světových plavců
  • získáte zaručený postup pro postupné zlepšování

 

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu je já, Tomáš Vojtěchovský, na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy.

Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání minikurzu a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.