Starého psa novým kouskům nenaučíš - článek na serveru Totální plavání

Starého psa novým kouskům nenaučíš

Pokud se nenaučíš plavat jako dítě, už to nikdy nedoženeš. Ujel ti vlak.

Kolikrát jste tohle slyšeli?

Řekl bych, že hodněkrát a většina lidí si to vezme za své a smíří se s tím, že plavání (nebo jinou dovednost) se už nenaučí.

Podobnou větu jsem slyšel i já, když jsem se přihlásil do triatlonového oddílu. "Něco sice vyplaveš, ale na pořádné plavání už je pozdě, už jsi starý."

Bylo mi 22 let.

Huh, ve 22 letech starý? To jako vážně?!?

To se mi nelíbilo a zároveň mě to namotivovalo hledat způsoby, jak se naučit dobře plavat.

Brzy jsem našel Terryho Laughlina a jeho Total Immersion. Bylo to velmi osvěžující a povzbudivé. Na svém webu tvrdil, že:

  • plavat se může naučit každý v každém věku
  • plavání je nejprve dovednost a teprve potom sport
  • je třeba  postupovat krok za krokem, od nejjednoduššího ke složitému

Přečetl jsem vše, co jsem na stránkách našel a začal cvičit. Od úplných základů, poctivě, soustředěně a vytrvale.

Soustředěný a postupný nácvik

Změny jsem nejdřív cítil - ve vodě mi bylo dobře a neunavovalo mě to tolik.

Pak změny byly i měřitelné - uplaval jsem více s menší námahou a pak dokonce i rychleji.

Postupný nácvik od nejjednoduššího ke složitému využívám i na plaveckých kurzech (a je využit i v instruktážních videích).

S plným soustředěním pilujeme dovednosti a detaily, které, když se spojí, vedou k účinnému a elegantnímu plavání.

Učím plavce, ať se vnímají, ať hledají, kde se cítí nejlépe, kde to ladí, kde je optimum. Ať to zkouší, hrají si, jsou zvídaví.

Tohle velmi dobře rezonuje s knihou Tajemství talentu od Daniela Coyla. Je to fascinující čtení, doporučuji.

Daniel Coyle píše: "Každá lidská dovednost je tvořena řetězcem nervových vláken, které přenášejí slabý elektrický impulz. Zde je důležitý myelin, který tato nervová vlákna obaluje, tak jako gumová izolace obaluje měděné dráty, čímž brání tomu, aby elektrické impulzy někde unikaly. Když vysíláme správné signály, např. když odpalujeme nebo hrajeme nějakou notu, myelin na to reaguje a daný nervový obvod obalí další izolační vrstvou. S každou další vrstvou naše dovednost a rychlost pomalu narůstá.

Myelin je univerzální, může si ho vybudovat každý. Nejrychleji to jde v dětství, ale myelin je možné budovat i v dalších fázích života. Čím více času a energie vložíte do správného druhu cvičení, tím více se vaše dovednost zlepší. Na tomto principu funguje osvojování všech druhů dovedností."

Není to úžasné? v každém věku se můžeme učit nové dovednosti, protože "jsou tvořeny živými nervovými obvody a všechny nervové obvody rostou podle určitých zákonitostí", říká dr. George Bartzokis, neurolog z University of California.

Pokud toužíte se naučit dobře plavat, pusťte se do toho! Můžete se vyplavat jako "mladíci" z Bardějova (věkové rozmení 40-62let) na videu níže. Začínali kraulem téměř nepolíbení.

Začít můžete buď emailovým minikurzem zdarma, pomocí instruktážních videí nebo přijďte na kurz plavání.

A pokud už jste pokročilejší, tedy při plavání máte uvolněné tělo, udržíte se v poloze natočení „tak akorát“, vydechujete bez problémů do vody a umíte přenášet váhu z boku na bok, stáhněte si trénink od Jakuba Běžela, certifikovaného trenéra Totálního plavání.

Nazval ho Kam s tou rukou? Název hovoří za vše - je zaměřen na zlepšení práce rukou, konkrétně přenosové fáze nad hladinou.

Celý trénink si můžete stáhnout ve formátu pdf, abyste si ho mohli vytisknout a vzít s sebou na bazén.

Stáhnout trénink!

Ať to plave!

Objednejte si zdarma emailový minikurz

Plaveme jako ryba

  • naučíte se plavat rychleji a s menší námahou
  • objevíte tajemství nejlepších světových plavců
  • získáte zaručený postup pro postupné zlepšování

 

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu je já, Tomáš Vojtěchovský, na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy.

Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání minikurzu a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.