Totální plavání - jak to všechno začalo a budoucí vize - článek na serveru Totální plavání

Totální plavání - jak to všechno začalo a budoucí vize

Autor: Tomáš Vojtěchovský

Jsem na NLP výcviku a dnes jsme dělali cvičení, při které jsme vytvářeli vizi do budoucnosti. Chtěl bych tu sdílet, jak toto cvičení u mě probíhalo.

Nejdřív jsme měli za úkol vybrat pět událostí, které pro mě byly významné a při kterých jsem se cítil naplněný, uspokojený a inspirovaný. Do každé události jsme se měli vrátit a plně si uvědomit jak se cítím, jaké je mé okolí, co se ve mně odehrává.

Mých pět událostí bylo spojených s plaváním (překvapivě :) ) a byly to tyto události:

1. Triatlon v televizi

Byl jsem doma u rodičů, bylo dopoledne všední den. V té době jsem studoval na vysoké škola a zrovna jsme měli zkouškové období. Učit se mi nechtělo, tak jsem si pustil televizi a přeladil na sportovní kanál. Dávali nějaký podivný sport, ve kterém borci nejdřív plavali v moři, ze kterého pak vyskákali a hrnuli se ke kolům, na která okamžitě sedli a odjížděli do dáli. Po cyklistice plynule přešli do běhu a když doběhli, byl konec závodu. Až později jsem zjistil, že se jedná o triatlon. Byl jsem uchvácen, elektrizován. Tohle byla pořádná výzva - tři sporty v jednom, to musím dát. Od té doby jsem triatlon měl v hlavě a začal jsem hledat závod, který bych mohl absolvovat.

2. Můj první triatlon

Měl jsem štěstí, protože jsem objevil Středoškolský triatlon, který pořádalo chomutovské gymnázium na Kamencovém jezeře. Teda prakticky za barákem. Pln obav a strachu, ale taky vzrušení a očekávání jsem se na závod vydal. Byla dost zima, plavecká část se zdála nekonečně daleko a voda byla ledová. Byl to malý závod, kterého se účastnilo cca 20 převážně středoškolských studentů.

Plavání byl masakr - prvních přibližně 200m jsem nebyl schopen dát hlavu do vody, protože jsem se v ledové vodě okamžitě dusil. Pak jsem si nějak zvykl a těch předlouhých 800m nějak odplaval. Než jsem vylezl z vody a vydal se na kolo, byl jsem úplně poslední. Nijak mi to ale nevadilo, protože jsem měl jediný cíl - přežít a s triatlonem mít jednou provždy hotovo.

Na kole jsme se trochu zahřál, a dokonce pár lidí předjel. Běh byla moje silná stránka, takže jsem si ještě více polepšil a dokončil celkově v první polovině. Už během závodu jsem si říkal, že tomu možná dám ještě šanci a po závodě už to byla jistota. Byl jsem chycený…

3. Total Immersion

Nákaza jménem triatlon se ve mně rychle šířila a tak jsem začal hledat materiály, jak se na triatlon připravit. Hlavně teda na plavání. Nechtěl jsem ho jen přetrpět a po plavání jistit chvost startovního pole.

Našel jsem spoustu nesmyslných, velmi složitých materiálů, kterým jsem nerozuměl a nedávaly mi smysl. A pak jeden den - vyhledávač mě dovedl na stránky Terryho Laughlina a jeho Total Immersion. Jaká úleva - lidský jazyk, srozumitelný, logický, prakticky aplikované fyzikální zákony ve vodě.

Byl jsem podobně fascinován, jako když jsem poprvé viděl triatlon. Tohle byla cesta, která mi dávala smysl a kterou bych mohl jít. Této cestě jsem zůstal věrný a jdu po ní už víc jak 20let.

4. Web Totálního plavání

Dlouhá léta jsem si s plaváním hrál, postupně se učil novou techniku a byl jsem spokojený, jak se lepším a jak to ve vodě funguje. Na suchu to ale nebylo úplně ono. Byl jsem v zaměstnání a nenaplňovalo mě to tak, jak bych si přál. Chtěl jsem tvořit něco svého. Něco, za čím si opravdu stojím, co jsem opravdu já. Jen jsem nevěděl, co by to mělo být. Bavily mě počítače a tvorba webových stránek. Pořídil jsem si živnosťák a začal se živit tvorbou webu. To bylo lepší, ale pořád to nebylo to ono, pořád jsem cítil, že je tu něco, co mě bude uspokojovat víc.

Pak přišla překvapivá myšlenka - českým plavcům a triatletům představím Total Immersion. Vytvořím web a přeložím výukové video. S chutí a nadšením jsem se pustil do práce - do tvorby webu a do jednání s Terrym ohledně překladu videa. Web jsem během pár měsíců vytvořil a spustil. Video trvalo víc než rok, ale nakonec se taky podařilo ho v češtině mít.

5. První kurzy plavání

Po spuštění webu jsem začal s jeho propagací. Když už se s tím dělám, abych to nedělal jen pro sebe, že? :) Celkem brzy si webové stránky Totálního plavání našly svoje čtenáře, kteří stejně jako já sdíleli nadšení a zaujetí novým přístupem k plavání. Po necelém roce fungování stránek přišel email, ve kterém bylo - máme zájem o výuku. Ze začátku jsem nechápal, protože žádnou výuku jsem neposkytoval. Ale zřejmě byl čas s tím začít...

Vyrazil jsem tedy za zájemci (bylo to někde kolem Rymburku, takže docela lán cesty z Plzně, kde jsem v té době žil). Vzal jsem to jednoduše - dělali jsme cviky podle videa a opravoval jsem plavce, aby to dělali správně. Viděl jsem, jak rychle to s okamžitou zpětnou vazbou funguje. S čím jsem se sám trápil týdny, účastníci najednou zvládli během několika desítek minut.

Byl jsem nadšený a zkusil na stránky dát, že nabízím jednodenní plavecký kurz. Přihlásily se dvě zájemkyně, z nichž jedna pak svou účast odvolala. I tak jsem kurz pro jedinou účastnici uspořádal a potěšilo mě, že i ona měla podobně pěkný výsledek jako plavci v Rumburku.

V říjnu to bylo 14 let, co tento první oficiální kurz Totálního plavání proběhl. Jak můžete vidět, u kurzů jsem zůstal dodnes.

 

Vize

Má budoucí vize plavání obsahuje. Jsem velmi vděčný, že se výuce plavání můžu věnovat a že můžu předávat něco, co mám rád a co mě baví.

Už nyní Totální plavání není jen ladný a elegantní pohyb ve vodě. Je to zaměření na cíl, soustředění, konzistence, budování návyků, vnímání svého těla, postupně zlepšování, rozvíjení dovedností, neusilování, být plně přítomní. Těmto hodnotám se chci do budoucna věnovat, ty chci rovíjet a předávat.

Hodnoty, které jsou přenositelné i do každodenního života a které nám umožňují plnější prožívání. Plavání mi změnilo život a těší mě, že mění i vám.

Když se pak sejdou okolnosti, přichází neopakovatelné chvíle, jak třeba synchronní plavání v Turecku:

Pokud se chcete do plavání pustit, začněte minikurzem níže. Nebo přijďte na kurz plavání, případně začněte sami s instruktážními videi.

Objednejte si zdarma emailový minikurz

Plaveme jako ryba

  • naučíte se plavat rychleji a s menší námahou
  • objevíte tajemství nejlepších světových plavců
  • získáte zaručený postup pro postupné zlepšování

 

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu je já, Tomáš Vojtěchovský, na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy.

Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání minikurzu a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.