V plavecké zóně - článek na serveru Totální plavání

Jak jsem se naučil plavat rychle tím, že jsem zpomalil

Autor: Gary Aydelott

Loni můj kamarád dostal nápad, že ve věku 34 let absolvuje svůj první triatlon. Když se vrátil, byl nadšen a navrhl mi, abych ve svých 46 letech také triatlon zkusil.

Hledal jsem sportovní výzvu a protože kolektivní sporty mě moc nepřitahují, bylo to pro mě velice lákavé. Největší překážkou ale bylo plavání. Ačkoli mi nehrozilo, že bych se utopil, v životě jsem snad neuplaval ani jeden celý poctivý bazén.

Můj přítel, který byl v univerzitním plaveckém týmu, souhlasil, že se se mnou sejde v bazénu a ukáže mi co a jak. Kevin mi jen řekl: "Ponoř obličej do vody, polož se na břicho, pohybuj rukama jako by každá tvá ruka byla lopatka jednoho vodního kola a kopej nohama".

Jak si určitě dokážete představit, s takovým stylem mě první bazén skoro zabil a můj počáteční elán rychle vyprchal.

Nicméně jsem vytrval a asi za 3 měsíce jsem se zlepšil natolik, že jsem uplaval 40 bazénů za 38 minut. Stal se ze mě ten plavec, co v bazénu pravidelně tráví 3-4 dny v týdnu tím, že tam pokaždé uplave ty své 2 kilometry.

Pokaždé jsem cítil, že mi ty dva kilometry daly opravdu zabrat, ale asi jako každý jsem věděl, že "tvrdě znamená dobře".

Jednoho dne jsem v bazénu potkal skupinu lidí, kteří trénovali na triatlon. Začal jsem plavat s nimi. Trenér nám doporučil si přečíst knihu Plavání Total Immersion popisující metodu úplného ponoření (MUP) od Terryho Laughlina.

Nejdříve jsem plaval trochu pomaleji, abych do svého stylu zahrnul nové techniky, ale byl jsem na to připraven. Vše mi ze začátku připadalo nějak zvláštní, ale slíbil jsem si, že vytrvám. Povzbuzující bylo, že jsem začínal cítit náznaky něčeho, co mi v budoucnu pomůže vše spojit dohromady.

Zanedlouho jsem "lehce klouzal přenášením váhy v bocích, schovával hlavu a při plavání prodlužoval své tělo".

Tyto pocity vyvolaly hlad po dalších informacích a tak jsem si objednal instruktážní video Kraul Snadno. Začal jsem vylepšovat rovnováhu těla, schovávat hlavu a hledat svou optimální polohu.

Od té doby jsem při každé návštěvě bazénu věnoval prvních 30 minut pečlivému procvičování jedné lekce z videa. Také jsem si uvědomoval, že účinný a kvalitní pohyb je důležitější než "dostat se do kondice".

Přestal jsem si dělat starosti s intervalovým tréninkem. Odpočíval jsem tak dlouho, abych se při dalším úseku cítil vyrovnaný a lehce plavající.

Jednoho dne po 30 minutách cvičení jsem plaval 200 metrů kraul se zaměřením na načasování přenosu ruky – ústřední bod zmiňovaný v knize i na videu.

none

Najednou vše do sebe zapadalo. Byl to neuvěřitelný zážitek, při kterém se odpor mého záběru téměř vytratil, a já jsem se cítil jako úhoř. Letmo jsem se podíval na šňůry vymezující plaveckou dráhu a byl jsem překvapen tím, jak rychle je míjím a jak naprosto lehce jedu. Napadlo mě: "Jestliže tohle je to, co učí, je to skoro jako podvod! Mohl bych takto plavat hodiny."

Díky tomuto "zjevení" se ze mě stal závisák na MUP. Bláznivě jsem zkoušel vyvolat ten neuvěřitelný pocit klouzání bez námahy. Dokonce dvakrát denně.

Stále pravidelně čtu a sleduji video a hledám, jak vyvolat a udržet ten pocit na jak dlouhou dobu budu chtít, bez ohledu na to, jestli plavu 200 metrů nebo 5 kilometrů.

Samozřejmě, musel jsem potlačit svou hrdost. Měl jsem nutkání závodit s ostatními plavci. Ale překonal jsem to a když plavali vedle mě, prostě jsem je nechal být. Viděl jsem v jejich očích, "Co je to s tebou? Ty nechceš závodit? Ty už jsi přestal tvrdě makat?".

Místo toho jsem se soustředil jen na klouzání vodou, žádné cákání ani bubliny. Jen přenos a skluz, přenos a skluz.

Myslím si, že všechno je o spotřebě energie.

Jestliže budu plavat stejnou rychlostí, ale spotřebuji na to méně energie, nebo budu plavat rychleji, ale vydám stejně energie jako před tím, mám před ostatními náskok. Přesvědčil jsem se, že rychlosti snadno dosáhnu, když nebudu zkoušet plavat tvrdě a rychle, ale když se zaměřím na uvolněnost a plynulost. Řeknu vám, je to úleva.

Gary Aydelott, 46, žije ve Franclinu, TN a prodává počítačové systémy firmy Dialogic Communications Corp. Celý svůj život aktivně sportoval; většinou jezdil na kole nebo se věnoval bojovým uměním. Otcem se stal ve svých 40-ti letech. Chce si být jist, že bude stále fyzicky zdatný, když jeho 5-ti letý syn Gabe dosáhne 15-ti let. Garymu můžete napsat na gary.aydelott@dccusa.com.

Objednejte si zdarma emailový minikurz

Plaveme jako ryba

  • naučíte se plavat rychleji a s menší námahou
  • objevíte tajemství nejlepších světových plavců
  • získáte zaručený postup pro postupné zlepšování

 

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu je já, Tomáš Vojtěchovský, na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy.

Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání minikurzu a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.