Taj či a metoda úplného ponoření - článek na serveru Totální plavání

Taj či a metoda úplného ponoření – od vyrovnanosti k úspěchu

Autorka: Kim Bade

Kombinace starověkého čínského pohybového cvičení s mnohem mladším nácvikem plavání podle metody úplného ponoření (MUP) vede k novému pohledu na věc a může vést k úspěchu v obou cvičebních programech.

S MUP jsem se seznámila na doporučení Marci Callana, hlavního trenéra Fairport Area Swim Team (FAST). V té době jsem tam byla trenérkou plavání. Nedlouho předtím jsem se zúčastnila tréninkového semináře, kde Bill Boomer informoval o novém přístupu k plavání a kurz MUP se zdál jako logické pokračování mého vzdělávání.

Na kempu mě okamžitě upoutala jednoduchá logika přístupu metody úplného ponoření. Plavání jsem učila už dlouhou dobu s prvořadým cílem pomoci mým studentům dosáhnout většího uspokojení ve vodě. Účinnost temp se pak vždycky zlepšila sama od sebe. To byl přístup MUP – relaxace a vyrovnanost přirozeně vedou k lepšímu plavání.

none

Následováním postupu od zvládnutí pocitu uvolnění ve vodě k úplnému plavání v jasně určených krocích umožnilo mým plavcům – závodním i rekreačním, dospělým i dětem – zlepšovat se mnohem rychleji. Každý v rozmezí 2 až 52 let, které jsem učila, opouštěl bazén s úsměvem, s lepším pocitem a nadšením z plaveckých úspěchů.

Krátce poté, co jsem objevila MUP, jsem začala studovat Taj či, starověké čínské cvičení založené na sestavách pomalého, plynulého a koordinovaného pohybu celého těla. Po několika letech vyučuji jak Taj či tak MUP a jsem překvapena mnoha podobnostmi.

Při nácviku Taj či od svých studentů chcete, aby se soustředili na "současný okamžik" a oprostili se od veškerých myšlenek na minulost a budoucnost. Tak se budou cítit vyrovnaní s pevnou půdou pod nohama a tělo a mysl se uvolní. Dýchání by mělo být uvolněné a hluboké.

Začátečníci Taj či se učí formu po jednoduchých částech, které se postupně prolínají. Trpělivě si osvojujete jednotlivé pozice s opakovanými zastaveními a kontrolami, pak je postupně začleňujete do sestav a vzniká plynulý, řízený pohyb. Studenti mohou provádět dlouhé série plynulého, elegantního, skoro až tanečního pohybu, který se velmi nápadně podobá plavání.

Při výuce MUP je vaším cílem dosažení stejné relaxace těla i mysli ve vodě. Začínáte s jednoduchými cvičeními pro získání vyrovnanosti a postupně spojujete tyto polohy pomocí plynulých, ladných a elegantních pohybů až do úplného plaveckého stylu.

Studenti zažívají největší úspěch, když cvičí s jasnou myslí, pomalým hlubokým dýcháním a disciplinovaně se v průběhu cvičení soustředí na jeden úkol. Při cvičení a učení jak Taj či tak MUP jsem si všimla, že obě disciplíny se navzájem nepopiratelně posilují.

Při výuce obou cvičení se soustředím na 3 hlavní body:

Zpomalení

Většina studentů na cvičení přichází z venkovního světa plného stresu, termínů a nedokončených úkolů. Přimět je ke klidnému soustředění je rozhodující.

Dech

Klidného soustředění dosáhneme pomocí dechových cvičení. Své kursy Taj či začínám dýcháním, někdy dokonce se zavřenýma očima. To přivede celou třídu do duševní harmonie, což mi dovolí jednoduše je posunout do "pohyblivé meditace" se stálým soustředěním na jeden přesně stanovený aspekt pohybu.

Dosažitelnost úspěchu

Abychom se vyhnuli frustraci, definujeme "úspěch" jako jistotu – ne dokonalosti – s určitým úkolem. S celou třídou soustředěnou na stejný bod je pro mě jednodušší najít něco, co dělají dobře a dát jim to najevo. A pokud si všímáte detailů, vždy je něco, co je možno pochválit. Pozitivní zpětná vazba, spolu s jasně stanovenými úkoly, vede k nejlepším úspěchům.

Série malých úspěchů, které Taj či a MUP dovolují, může přinést veliký pocit úspěchu. Učení se odpočívat a být v přítomném okamžiku je pro studenty ideální poloha pro učení. Po určité době cvičení jsem si všimla změny v uvědomění od vnějšího světa "co moje ruce a nohy dělají" k vnitřním pocitům vyrovnanosti a uspokojení z pocitu rovnováhy, rytmu a plynutí při cvičení nebo plavání.

Opravdu věřím, že kombinace cvičení MUP a Taj či mi přineslo lepší zvládnutí a připravenost vedoucí k rychlejšímu pokroku a hlubšímu pohledu na to, jak učit jiné. Vědomí poklidu a radosti, které cvičení obou disciplín může přinést, se přenese do zbytku vašeho dne, vašeho týdne a vašeho života.

Objednejte si zdarma emailový minikurz

Plaveme jako ryba

  • naučíte se plavat rychleji a s menší námahou
  • objevíte tajemství nejlepších světových plavců
  • získáte zaručený postup pro postupné zlepšování

 

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu je já, Tomáš Vojtěchovský, na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy.

Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání minikurzu a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.