Zendurance: úvod - článek na serveru Totální plavání

Zendurance: úvod

Shane A. Eversfield, Master Coach Total Immersion, v průběhu září a října absolvoval tři vícedenní ultra triatlony. Závěrečným závodem byl trojnásobný Ironman (11,4km plavání, 540km na kole a 126km běhu). První část o plánech a vizí.

Autor: Shane A. Eversfield

Zendurance je kombinací slov zen a endurance. Zen můžeme přeložit jako meditace. Co má ale sakra meditace společného s vícedenními ultra-triatlony? Koneckonců, tradiční meditace je o tom klidně sedět a pomalu dýchat. Jak mě sezení bude pohybovat vpřed?

Meditace je nácvik k rozvíjení uvědomělosti. Uvědomělost nám dává sílu plně se účastnit přítomného okamžiku. Žádné soudy nebo fantazírování; žádné ulpívání na minulostí nebo starosti o budoucnost.

Jen tady a teď. Úplná soustředěnost. Vynikající výkony přichází, pokud jsme skutečně a plně v přítomném okamžiku, aniž bychom se zabývali výsledkem.

Vytrvalost (zejména ve sportu) je schopnost provádět aktivitu zvolenou rychlostí po zvolený čas. Sportovci obvykle provozují jednoduchý pohybový vzorec a stále dokola ho opakují.

Zendurance je uvědomělý, meditativní přístup k vytrvalostnímu tréninku a závodění. Soustředíme se na co nejdokonalejší provedení každého plaveckého záběru nebo běžeckého kroku. Jednoduché, opakující se plavecké, cyklistické nebo běžecké pohyby jsou vaší mantrou.

Cesta

Pro mě je jediná cesta, jak zvládnout to, co zamýšlím absolvovat: každé tempo, každé šlápnutí do pedálů, každý krok musím provést dokonale - jak v tréninku, tak v závodě. Ano, bude to zkouška mé fyzické vytrvalosti a odolnosti. Ale mnohem více to bude test mé schopnosti vydržet soustředěný. Musím zůstat soustředěný na tento okamžik. Pokud se zaobírám minulostí nebo budoucností, pak toto usilí bude zdrcující.

Jednoduché tajemství

Existuje jednoduchý způsob, jak váš každodenní sportovní trénink proměnit z nutné dřiny ve smysluplnou aktivitu, která obohatí i nesportovní život. To tajemství je spojeno s přístupem.

Tajemství přístupu má dvě části:

Pokaždé, když se chystáte na trénink, představte si, že se jedná o zcela první pokus dané aktivity. To je nazýváno "mysl začátečníka". K tréninku přistupujte s očekáváním velkého objevu - stejně jako malé děti přistupují ke každému dni, ke každé zkušenosti.

Pokaždé, když se chystáte na trénink, představte si, že se jedná o zcela poslední šanci sportovat. To je nazýváno "mysl finalisty". Dokážete si vybavit, kdy jste byli zraněni a nemohli jste trénovat? Pamatujete si, jak jste si to užívali, když jste se k tréninku vrátili?

S využitím tohoto přístupu neexistuje minulost ani budoucnost. Jen tady a teď. Další záběr, další krok, další šlápnutí do pedálů.

Shane A. Eversfield je trenér Total Immersion a napsal knihu Zendurance, A Spiritual Fitness Guide for Endurance Athletes. Je také tvůrcem projektu Zendurance Cycling, kde si můžete zdarma stáhnout 18 stránkový ebook popisující jeho trénink.

Objednejte si zdarma emailový minikurz

Plaveme jako ryba

  • naučíte se plavat rychleji a s menší námahou
  • objevíte tajemství nejlepších světových plavců
  • získáte zaručený postup pro postupné zlepšování

 

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu je já, Tomáš Vojtěchovský, na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy.

Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání minikurzu a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.