Moje zkušenost s metodou úplného ponoření - článek na serveru Totální plavání

Moje zkušenost s metodou úplného ponoření

Autor: Hana Hrušková

Ahoj všem plavcům, jak pak se vám plave pomocí MUP? Já osobně musím říct, že videokazeta je super. Představuje velmi dobrý návod pro zvládnutí základních návyků MUP. A mám pocit, že tato technika více dovoluje vychutnat si plavání plnými doušky. Což je super a potřeba. I když je kazeta pouze o volném způsobu, tak rozhodně pomůže i v jiných plaveckých způsobech (cítit vodu, být více soustředěný, uvolněný).

Další věcí, která se mi na videokazetě líbí, je osvojování si nových návyků POSTUPNĚ. Vím, že já sama nemám moc velkou trpělivost a poznala jsem, že když jsem si vzala větší sousto najednou, tak to tělo a hlava nepobraly. Měla jsem z toho pak nepříjemný pocit, že mi to nejde a že se jen tak plácám ve vodě a trochu mě to štvalo. Až když jsem si uvědomila důležitost jednotlivých cvičení a to že to má svou posloupnost a řád, tak už jsem se tolik nestresovala "blbostma". Makala a vychutnávala jsem si cvičení i plavání. Nemá cenu nikam pospíchat a snažit se být hned výborný neúnavný plavec. Já mám vždycky tendenci všechno lámat přes kolena. Pak se divím jako Alenka v říši divů, že jdu směrem ke dnu místo kupředu.

Líbí se mi, že plavání je cesta neustálého objevování nových způsobů, jak vnímat tělo ve vodě a tudíž na sobě neustále pracovat. Proto oceňuji MUP, protože z mého pohledu se snaží o to, aby každý plavec vnímal vodu přirozeným způsobem. Pomáhá tak tělu dosáhnout rovnováhy, správné polohy, techniky a rychlosti. Tělo se chová ve vodě za určitých podmínek úplně přirozeně a uvolněně a má samo od sebe velký cit proto, jak se ve vodním prostředí pohybovat. A to je na tom to pěkný, že jakákoliv technika není jen něčím umělým, čím tělo nakrmíme a ono musí poslouchat na sto procent. Ale je to způsob, jak dosáhnout ve vodě maximálního uvolnění, soustředění a být jako delfín.

Pro mě je největší hnací silou pro plavání ta přirozená radost s jakou tělo plave. A i když vždycky vylezu z bazénu úplně "vyflusaná", protože bych tam nechala i duši, tak mi to přináší takový motor a radost, jako máloco :-)).

Hanu Hruškovou můžete kontaktovat na hruskovahana@seznam.cz.

Objednejte si zdarma emailový minikurz

Plaveme jako ryba

  • naučíte se plavat rychleji a s menší námahou
  • objevíte tajemství nejlepších světových plavců
  • získáte zaručený postup pro postupné zlepšování

 

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu je já, Tomáš Vojtěchovský, na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy.

Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání minikurzu a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.