Cvičení dělá mistra. Nebo ne?

Mnoho z nás žije v přesvědčení, že čím více cvičíme, tím lepší se staneme. Ale co když to tak úplně není? Co když klíčem k opravdovému mistrovství není množství, ale kvalita vašeho tréninku?

Samozřejmě je třeba trénovat, ale jde o to najít správný druh cvičení a správný přístup ke cvičení. Abychom se v něčem zlepšovali, je třeba mistrovský přístup. Terry Laughlin, zakladatel Total Immersion, říkal, že nácvik nedělá mistra, ale že nácvik činí trvalým. (Practice makes permanent). A pokud nacvičujeme špatně, fixujeme si špatné pohybové návyky, přetěžujeme se a může to vést až ke zranění.

Co znamená mistrovské cvičení?

Mistrovské cvičení není jen o vykonání určitého počtu opakování nebo uplavání určité vzdálenosti. Jde o to, jak hluboce se zaměřujete na každý aspekt svého výkonu. V Totálním plavání učíme plavce, jak mohou být efektivnější tím, že zlepší techniku, minimalizují odpor vody a optimalizují každý pohyb ve vodě. Tím se zvyšuje jejich výkonnost, aniž by museli zvyšovat svou fyzickou námahu.

Představte si, že plavete kraul. A jenom 50 m jste schopni uplavat s opravdu dobrou technikou. Ale máte předepsáno, že je třeba uplavat 100 m. Co udělá většina plavců? Kousnou se a nějak to do té stovky doplácá.

Ale tohle plácání vás vzdaluje od vašeho mistrovství. Stojí to za to? Má smysl nacvičovat něco, co vlastně vůbec nechcete? Naše společnost nás učí, že ano. „Když nemůžeš, tak přidej,“ to je oblíbené heslo, že?

Vše je o přístupu

Mně se osvědčil jiný přístup. Uvolnit se do toho, co dělám. Trénuju a nacvičuju jen tolik, abych udržel kvalitu pohybu. Mistrovsky hned od začátku, protože jsem plavání chtěl opravdu zvládnout a ne jen přežít na druhý konec bazénu nebo za každou cenu přeplavat jezero.

Nejlepší na tom je, že vás to zrychlí a postupně vydržíte mnohem víc, než když to berete na sílu. Tohle mi například poslal Marek, hoby triatlet, který dlouho s plaváním bojoval a ani přes náročný trénink se nezlepšoval:

„Zjistil jsem, že opravdu nešlo o to, kolik kilometrů jsem plaval, ale o to, jak jsem plaval. Když jsem se zaměřil na správné provedení techniky, nebyl jsem tolik unavený a postupně jsem se i zrychloval. Dřinu ve vodě jsem nahradil nácvikem, plavání mě baví a vždycky mě těší, že se zlepšuju. Teď se chci dostat na 32 minut v půl ironmanu (plave se 1,9km).“

Jak začít s mistrovským cvičením?

Začít s mistrovským cvičením znamená přehodnotit vaše stávající metody a přístupy. Zaměřte se na kvalitu každé drobnosti, každého záběru a každého nádechu. To vám umožní dosáhnout větších výsledků s menším úsilím.

Na tohle jsou ideální tak zvané body soustředění. Vyberete si jeden bod a na ten se maximálně soustředíte. Vyberte pouze jeden, abyste se nezahltili. Zde je 5 mých oblíbených:

  • Veďte vrcholem hlavy, ne čelem
  • Ruku zanořujte do vody jako byste ji strkali do rukávu
  • Udržujte vedoucí ruku protaženou tak dlouho, než druhou ruku zanoříte do vody
  • Synchronizujte zasunutí ruky do vody s kopem protilehlé nohy
  • Cvičte nebo plavte co nejtišeji

Mistrovské cvičení vám může otevřít dveře k novým možnostem. Vyzkoušejte nové techniky, posouvejte své hranice a pozorujte, jak se vaše výkony zlepšují. Tato cesta není jen o zlepšení vašeho plaveckého stylu, ale je to cesta zábavná a objevná. Možná se vám podaří si splnit pár snů, něco nového se naučíte a užijete si každý záběr!

Tomáš Vojtěchovský
Učím lidi plavat jako ryby - přirozeně, s lehkostí a tak, aby je to bavilo a plavání si užívali.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů