Hořká medicína, díky které se zaručeně zlepšíte (ve všem)

Nejste spokojeni se svým plaváním? Nebo životem? Mám pro vás řešení!

Všimli jste si, že ty nejúčinnější medicíny chutnají nejhůř? Byliny, které jsou tak hořké, až se vám křiví pusa a sotva jste schopni je pozřít. Pak se ale něco uvnitř uděje a vám je najednou lépe.

Jednu takovou medicínu pro vás mám. A čím nespokojenější jste, tím užitečnější a účinnější je. Nazývá se:

Meditace


Při meditaci děláte to, že vlastně nic neděláte. Nesnažíte se nikam dostat, nic neměníte, nic nevylepšujete.

Neplatí to jen pro tradiční meditaci v sedě, kdy se soustředíte například na svůj dech nebo pozorujete plamen svíce. Platí to i pro plavání a tenhle přístup se mi hodně osvědčil. Jak na to?

  1. Předem si řekněte, co budete nacvičovat
  2. Nacvičujte to
  3. Jděte domů

Takhle jednoduché to je. Ale není snadné to dodržet. Může za to naše mysl, většinou nespokojená. A pokud je vaše mysl stejná jako moje, tak ta nespokojenost je prakticky se vším.

1:40 na 100m? To se na to můžu rovnou vykašlat.“
„17 záběrů na bazén – jsem úplně marnej.“

„Pořád mi utíká vedoucí ruka při nádechu, tohle se nikdy nenaučím.“

Znáte to? Tipnul bych si, že ano.

První krok, jak se jí nenechat ovládat, je naučit se jí vnímat a pozorovat. Ona bude mluvit neustále. Ale když se s tím přestaneme identifikovat a budeme jí vnímat odděleně od nás samých, tak ten hlas bude postupně slábnout a nebude nad námi mít takový vliv.

Pozorováním myšlenek bez posuzování lépe porozumíte svým myšlenkovým vzorcům a emočním reakcím. Ze začátku to může být těžké a nepříjemné (jako ta hořká medicína), ale postupným nácvikem se budete zlepšovat a pomůže vám to snížit vliv negativních nebo znepokojujících myšlenek a podpořit pocit klidu a jasnosti.

A to je vlastně i poslední krok. Nemá smysl se snažit myšlenky zastavit. Protože zabývat se myšlenkami je přirozenost mysli. Snaha o zastavení myšlenek je v rozporu s tím, co je přirozené. Cílem tedy není ukončení myšlení. Cílem je ukončení ztotožnění se s myšlením.

Tohle jsem nevymyslel já, ale Wu Hsin, údajně starověký čínský mudrc, který žil ve 3. století př.n.l. Píšu údajný, protože je pravděpodobné, že je smyšlenou postavou Roy Melvyna, překladatele a editora. Ať už je autorem citátu kdokoliv, hodnotu v tom vidím.

Užívejte tuhle hořkou medicínu, kolik jen chcete. Řekl bych, že se jí nemůžete předávkovat. Věřím, že si postupně všimnete, že se vám lépe žije, že jste klidnější, vyrovnanější, netlačíte na sebe. Dost možná se vám díky ní zlepší i plavání.
Ať se daří, Tomáš

Tomáš Vojtěchovský
Učím lidi plavat jako ryby - přirozeně, s lehkostí a tak, aby je to bavilo a plavání si užívali.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů