Můj plavecký příběh - Jakub Běžel

Plavání - tolik společného s bojovými uměními...

Jakub Běžel

Na plavání to dlouho nevypadalo. Od mládí jsou mojí láskou bojová umění. V judu a později v jiujitsu jsem získal černý pásek a je to už 15 let co se věnuji trénování dětí a dospělých.

Plavání pro mě byl hlavně doplňkový sport, povinná hodina tělocviku a letní relax. Takže ano, plavat jsem uměl tak nějak vždycky.

Nevynikal jsem, ale díky slušné fyzičce jsem byl schopný nějaký ten kilometr uplavat. Byla to dřina, ruce makaly, nohy kopaly. Ale to ke kraulu patří, nebo ne?

Ve dvaceti letech přišel zlom. Prý nejsem zcela zdravý a bude se to zhoršovat, řekl doktor. V tomto období jsem měl velký problém i při plavání v bazénu. Usilovné kopání prostě nešlo, bolelo to a tak jsem to nedělal. Používal jsem při plavání jen ruce a tělo, nohy jsem „vláčel“ za sebou. A ejhle, ono to jelo stále téměř stejně rychle, jen jsem nebyl tolik zadýchaný. Začal jsem vodu více vnímat. Všímat si, jak se k ní chovat a že ji lze „nějak cítit“. Při pohledu na ostatní plavce, na to jak plavou a co cvičí, jsem si připadal v bazénu dost osamoceně. Prognóza doktorů se naštěstí nepotvrdila, ale k urputnému kopání jsem se už nevrátil.

Shodou náhod jsem v roce 2013 objevil knihu Total Immersion od Terryho Laughlina, která mě neuvěřitelně oslovila. Černé na bílém jsem viděl to, co jsem si v duchu ve vodě myslel. Úplné ponoření do činnosti, soustředění na konkrétní bod, postupné zlepšování. Tolik společného s bojovými uměními, kterým se věnuji od roku 1992.

Je zima 2015 a jsem přihlášen na kurz Totálního plavání Tomáše Vojtěchovského, mezinárodně certifikovaného trenéra Total Immersion Swimming. Byl jsem na kurzu jediný pokročilý plavec, ostatní byli v kraulu úplní začátečníci. Přesto všichni našli cestu, účinný způsob, jak se dostat až k jejich cíli – plavat lehce, efektivně bez zbytečné námahy a cítit se u toho pohodlně.

Ta pozitivní energie a nadšení účastníků z kurzu pro mě bylo tak silné, že jsem se rozhodl to také šířit dál a být té energii přítomen co nejdéle.

Netrvalo dlouho a byl jsem s Tomášem domluven na trenérském kurzu, ve kterém mi během roku 2016 předával jeho dvacetileté zkušenosti plaváním metodikou Total Immersion. Ukázal mi, jak efektivně vést výuku tak, aby byla srozumitelná a uchopitelná pro každého, kdo přijde na kurz.

Nyní si jdu již svou vlastní cestou, vedu individuální lekce a pořádám jednodenní semináře v okolí Prahy. Ukážu Vám svůj pohled na plavání, na výuku kraulu a hlavně na to, jak si můžete pohyb ve vodě užívat i vy. Plavat elegantně – lehce a efektivně může opravdu každý.

V části články najdete můj návod na to Jak dál, aby kurz nevyšuměl, v případě, že máte za sebou kurz kraulu nebo jste si zakoupili instruktážní video Kraul Snadno. Článek „Kam s tou rukou“ je zaměřen na práci přenosové paže pro pokročilejší plavce. Další zajímavé články a informace o individuálních lekcích najdete na www.plavmechytre.cz

Plavme hlavou, žijme tělem.

Jakub Běžel

Objednejte si zdarma emailový minikurz

Plaveme jako ryba

  • naučíte se plavat rychleji a s menší námahou
  • objevíte tajemství nejlepších světových plavců
  • získáte zaručený postup pro postupné zlepšování

 

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu je já, Tomáš Vojtěchovský, na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy.

Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání minikurzu a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.