Základní dovednosti pro správné plavání jsou: pocit pohodlí a bezpečí ve vodě, uvolněnost, rovnováha a vyrovnání celého těla, využití celého těla k plavání (v tomto pořadí). Pojďme se na jednotlivé prvky podívat podrobněji.
Pocit pohodlí a bezpečí je prvotním předpokladem správného plavání. To je vám asi zcela jasné, ale není to tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát.
Pro člověka je přirozené prostředí vzduch a pevná zem. Zde platí zcela jiná pravidla než ve vodě – voda je přibližně 800x hustší než vzduch, je tedy mnohem obtížnější se skrze vodu pohybovat. Na rozdíl od pevné země se od vody člověk těžko odráží a pohyb ve vodě je výrazně odlišný od pohybu na zemi. A v neposlední řadě je problém dýchání – ve vodě se člověk nenadechne a tak je třeba se z vody pravidelně kvůli nádechu vynořovat.
Praktický tip: když jdete plavat, věnujte několik úvodních minut seznamování se s vlastnostmi a chováním vody. Tohle doporučuji nejenom plaveckým nováčkům, ale i zkušeným matadorům, kteří mají odplavané stovky kilometrů. Splývejte a vnímejte, jak vás voda nadnáší a jak vám dříve či později začnou klesat nohy směrem ke dnu. Vydechujte do vody a vnímejte, že při výdechu do vody musíte vynaložit mnohem více energie než při výdechu na vzduchu. To vám pomůže plavat pohodlněji a s větší jistotou.
Jakmile se ve vodě cítíte pohodlně, můžete si začít uvědomovat, kde a jak moc jste v napětí. Nejčastěji je napětí vidět na šíji. Šíjové svaly jsou na samém vrcholu páteře a pomáhají nám držet hlavu ve vzpřímené pozici. Při sedavém zaměstnání je hlava často v předklonu a dochází k přetěžování šíjových svalů. Jsme na tenzi v oblasti krku tak navyklí, že už ji skoro ani nevnímáme. Ve vodě ale máme možnost si krk uvolnit a celkově zrelaxovat. Pokud šíji uvolníme, odměnou nám bude snadnější a plynulejší dýchání.
Praktický tip: Splývejte s rukama u těla a soustřeďte se na polohu hlavy. Co nejvíc uvolněnte krk, hlavu jakoby vyvěste do vody. Dívejte se přímo pod sebe, hlava by měla být téměř celá schovaná ve vodě.
Vyrovnaná (jinak též streamlined) poloha celého těla je zásadní pro plavání s minimálními odporovými silami. Čím lépe na vodě ležíte a v čím lepší jste rovnováze, o to snadněji se vám bude plavat. Správnou polohou těla „osvobodíte“ ruce a nohy, které pak budete moci použít pro plavání vpřed a ne pro udržení se na hladině.
Většina plavců si myslí, že se potápí. Ano, potápíte se … a měli byste! Pro normální tělesnou kompozici je přirozená poloha lidského těla 95% pod vodou – tj. pouze 5% nad hladinou. Tato „specifická gravitace“ způsobuje, že plaveme skrze vodu, ne nad ní. Gravitace je neúprosná síla; má smysl proti ní bojovat nebo ji raději využít?
Praktický tip: Pro využití gravitace nechte hlavu a hruď ponořit do té míry, dokud necítíte, že jsou kyčle a nohy nadnášeny. Ponořit se do rovnováhy vám dává výhodu – těsně pod hladinou je menší odpor než přímo na ní. Splývejte s jednou rukou v prodloužení těla, druhou nechte na boku. Vedoucí ruku vyvěste a ruku protáhněte vně linie ramene. Mírně se natočte, aby se rameno dostalo ven z vody.
Rovnováha a vyrovnání těla jsou úvodními cvičeními instruktážního Minikurzu kraulu, kde jsou detailně popsána a předvedena.
Tradiční plavecké myšlení vnímá tělo tak, že má „oddělení rukou“, které vás táhne vpřed a „oddělení nohou“, které vás tlačí vpřed. Tento pohled proměňuje trup na přítěž, kterou táhnete vodou kopáním a záběrem.
Aktivním využitím svalů trupu získáme přístup k velkému potenciálu, který nám umožní plavat s měnší námahou. Rytmickým přenášením váhy z jednoho boku na druhý při každém záběru se odlehčí rukám a výsledkem je pak méně vyčerpávající plavání.
Praktický tip: Při každém přenosu ruky nad hladinou na chvíli ruku zastavte u plaveckých brýlí, druhou ruku nechte v prodloužení těla. Pak spolu s přenesením váhy z horního boku dolů zasuňte ruku do vody a druhou (záběrovou) ruku použijte pro uchopení vody.
Chcete se začít učit stejné pricipy, které umožňují plavat rychle a elagantně? Pokud ano, přijďte na kurz plavání nebo začněte sami s instruktážními videi.