Online lekce Jak se stát sebevědomým plavcem a plavání si užívat - Přihlásit se zdarma

Kurz plavání znaku metodou úplného ponoření

Kraul a znak mají blízkou spojitost - oba styly charakterizuje neustálá rovnováha, snížení odporových sil vyrovnáním linie páteře a pohánění, které vychází z přenášení váhy z jednoho boku na druhý. Zlepšení znaku tudíž často přináší prospěch i pro kraul, i když se na něj vědomě nezaměříte.

Protože se znak plave "vzhůru nohama a pozpátku", je třeba se správně orientovat a navigovat bez sledování čáry na dně. Také poháněcí síla je omezena. Podstatné proto je, abyste znak plavali s obratností a jemností, což by mělo pomoci všem plaveckým způsobům.

Z toho důvodu i ti, co se považují hlavně za kraulaře, by měli nacvičovat znak. Drtivá většina triatlonových závodů, kterých se účastním, probíhá na otevřené vodě. Ale při plavání v bazéně zařazuji znak téměř v každém tréninku - většinou jako aktivní odpočinek mezi rychlejšími kraulovými úseky. Přestože kraul a znak používají podobné svaly, jejich pohyb je opačný - svaly, které se stahovali, se protahují a naopak - při znaku si tedy můžete "namasírovat" unavené kraulové svaly.

Obrovskou výhodou znaku je možnost se kdykoliv nadechnout. Dýchání při kraulu je obratnost, se kterou hodně plavců bojuje. Na zádech a s obličejem neustále nad hladinou si rytmus dýchání řídíte sami.

Pro koho je kurz vhodný?

kurz je určen pro ty z vás, kteří:

  • plavete prsa nebo kraul a chcete si plavání zpestřit znakem
  • při kraulu se trápíte s dýcháním
  • jste triatlet (ka) a znakem chcete zpestřit svůj většinou jen kraulový trénink
  • si chcete pobyt ve vodě více užívat a vychutnávat

Pokud jste alespoň jednou odpověděli ANO, tak se můžete přihlásit. Plavecký kurz metodou úplného ponoření na výuku znaku je určen právě vám.

Stručný popis kurzu

Kurz je jednodenní, je rozdělen do dvou bloků, dopoledního a odpoledního. Každý blok má teoretickou a praktickou část. Nejprve si povíme, co a jak ve vodě budeme dělat a pak probíhá praktický nácvik.

Časově bude kurz vypadat přibližně takto:

10:00začátek
10:00–11:00první teoretická část
11:00–12:00první praktická část ve vodě
12:00–14:00pauza na oběd
14:00–15:00druhá teoretická část
15:00–16:00druhá praktická část ve vodě
16:00konec kurzu

Znak v praxi:

Objednejte si zdarma emailový minikurz

Plaveme jako rybaVaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu je já, Tomáš Vojtěchovský, na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy.


Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání minikurzu a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu.


Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.