Kyslíkový paradox: Proč více kyslíku neznamená lepší výkon

Dýchání – ta nejpřirozenější věc na světě, kterou děláme od prvního okamžiku našeho života a nevěnujeme tomu příliš pozornosti. Proč taky? Dýchat přece umí každý!

No, ono to úplně neplatí. Správně prováděné dýchání může být klíčem k odemknutí našeho plného potenciálu.

Představte si, že se chystáte na důležitý závod. Soustředíte se, co nejvíc dýcháte, snažíte se naplnit plíce do maxima, abyste měli dost kyslíku. Říká se, že kyslík je život, tak to dává smysl, ne?

Ale co když je to přesně naopak a více vzduchu ve skutečnosti není řešením? Klíč k lepšímu výkonu leží paradoxně v něčem, co většina z nás považuje za odpadní produkt našeho těla. Přesně o tomhle je kyslíkový paradox, se kterým jsem se poprvé setkal v knize „Oxygen Advantage“ (Kyslíková výhoda) od Patrika McKeowna. Tato kniha mi otevřela oči a změnila můj pohled na to, jak funguje lidské tělo, a rozhodně ji doporučuji všem.

Když jsem si knihu koupil a začal ji číst, okamžitě jsem se pustil do praktikování autorových doporučení. Výsledky byly překvapivě dobré a cítil jsem, že to skutečně funguje. Poctivě jsem cvičil a užíval si nové pocity spojené s lepším dýcháním.

Avšak jednoho zářijového rána v roce 2020 jsem se probudil a zjistil, že nemohu dýchat jednou nosní dírkou. Deset dlouhých měsíců jsem s tím bojoval, ale bez úspěchu. Někdy se mi ucpala i druhá nosní dírka, což mě nutilo dýchat ústy, a to mi vůbec nevyhovovalo. Bylo to velmi frustrující období, až jsem v červnu 2021 musel podstoupit operaci.

Po operaci jsem měl nos plný gázy a neustále mi z něj kapala krev. Gázu jsem v nose měl dva dny a byly to dva nejdelší dny mého života. Dýchal jsem pouze ústy, což bylo velmi nepříjemné. Nemohl jsem spát, byl jsem neklidný a netrpělivě jsem počítal hodiny do chvíle, kdy mi gázu odstraní a já budu moci znovu dýchat nosem.

Tato zkušenost mi ukázala, jak důležité je správné dýchání. Když jsem po operaci konečně mohl znovu volně dýchat, vrátil jsem se k technikám z knihy.

Kyslíkový paradox

Ale pojďme k jádru věci – ke kyslíkovému paradoxu. Autor knihy se v jedné kapitole ptá: „Myslíte si, že hluboký nádech během odpočinku zvýší obsah kyslíku v krvi?“ Většina lidí by odpověděla ano, ale skutečnost je jiná. Velký nádech během odpočinku nezvýší saturaci kyslíkem, protože krev je téměř vždy plně nasycená. Pokud byste si teď vzali oxymetr, naměřili byste saturaci kyslíkem mezi 95-99%.

Pojďme se podívat na náš dýchací systém. Můžeme si ho představit jako obrácený strom. Velmi zjednodušeně řečeno vdechujeme kyslík a vydechujeme oxid uhličitý.

Ve skutečnosti je to trochu složitější. Největší objem vdechovaného i vydechovaného plynu tvoří dusík. Kyslíku vdechujeme asi 21% a vydechujeme 17%. Ale tady přichází ta zajímavá část – oxidu uhličitého vdechujeme jen 0,04%, ale vydechujeme 4%. To je stonásobný nárůst!

Teď si možná říkáte: „No a co? Oxid uhličitý je přece odpadní plyn, ne?“ Ale tady je háček. Oxid uhličitý není jen odpadní produkt. Je to klíčová látka, která umožňuje uvolnění kyslíku z červených krvinek do tkání. Tomuto jevu se říká Bohrův efekt a je naprosto zásadní pro pochopení kyslíkového paradoxu.

Bohrův efekt

Bohrův efekt, pojmenovaný po dánském fyziologovi Christianu Bohrovi, popisuje, jak oxid uhličitý (CO2) ovlivňuje schopnost hemoglobinu uvolňovat kyslík (O2) do tkání. Zní to složitě, ale ve skutečnosti je to geniálně jednoduché.

Představte si, že hemoglobin v našich červených krvinkách je jako malý náklaďák převážející kyslík. Tento náklaďák jezdí po našem těle a dodává kyslík tam, kde je potřeba. Ale aby mohl kyslík vyložit, potřebuje si odemknout speciálním klíčem. A tím klíčem je právě oxid uhličitý.

Když se v tkáních hromadí CO2 (což se děje při fyzické aktivitě nebo metabolických procesech), hemoglobin to detekuje a uvolní kyslík. Klíč (CO2) odemyká dveře náklaďáku a umožňuje kyslíku vystoupit.

A tady přichází ta paradoxní část. Když dýcháme příliš zhluboka nebo rychle, vydechujeme příliš mnoho CO2. To znamená, že ačkoli máme v krvi spoustu kyslíku, nemáme dost „klíčů“, abychom ho mohli efektivně využít. Naše tkáně a orgány tak mohou trpět nedostatkem kyslíku, i když ho máme v krvi dostatek.

Je to jako byste měli plnou spižírnu jídla, ale nemohli se k němu dostat, protože jste ztratili klíč. Nepříjemné, že?

Ale proč je to tak důležité? Protože toto pochopení může zcela změnit náš přístup k dýchání, zejména během fyzické aktivity nebo ve stresových situacích.

Představte si situaci, kdy jste ve stresu a cítíte úzkost. Vaším instinktem může být začít dýchat zhluboka, abyste se uklidnili. Ale paradoxně tím můžete svůj stav ještě zhoršit. Rychlé, hluboké dýchání může vést k hyperventilaci, která snižuje hladinu CO2 v krvi a může způsobit závratě, brnění v končetinách a další nepříjemné příznaky.

Řešení

Tak co tedy můžeme dělat? Jak můžeme využít znalost kyslíkového paradoxu ke zlepšení našeho zdraví a výkonu?

  1. Dýchejte nosem: Nos je přirozeným filtrem a zvlhčovačem vzduchu. Navíc nosní dýchání přirozeně omezuje objem vdechovaného a vydechovaného vzduchu, což pomáhá udržet optimální hladinu CO2.
  2. Praktikujte lehké, jemné dýchání: Místo hlubokých nádechů se soustřeďte na klidné, jemné dýchání. To pomůže udržet rovnováhu mezi kyslíkem a oxidem uhličitým.
  3. Prodlužte výdech: Delší výdech pomáhá udržet více CO2 v těle, což zlepšuje uvolňování kyslíku do tkání.
  4. Experimentujte se zadržováním dechu: Krátké zádrže dechu po výdechu mohou pomoci zvýšit toleranci vašeho těla na CO2, což vede k efektivnějšímu využití kyslíku.

Kyslíkový paradox nás učí, že někdy méně znamená více. Že jemnost a rovnováha mohou být mocnější než síla a intenzita. Je to lekce, kterou můžeme aplikovat nejen na naše dýchání, ale na mnoho aspektů našeho života.

Po přečtení knihy a po pochopení těchto principů jsem začal experimentovat s různými dechovými technikami. Metodika Oxygen Advantage mě zaujala natolik, že jsem absolvoval jejich instruktorský kurz a stal se certifikovaným instruktorem.

Zjistil jsem, že když při běhu vědomě zpomalím a zjemním své dýchání, dokážu běžet déle a s menší námahou. Když cítím nástup stresu nebo úzkosti, místo hlubokých nádechů se soustředím na jemné, pomalé dýchání nosem. Výsledek? Rychlejší uklidnění a lepší schopnost zvládat stresové situace.

Představte si, že byste mohli zlepšit svůj spánek, snížit úzkost, zvýšit energii a zlepšit sportovní výkony – to vše jen tím, že změníte způsob, jakým dýcháte. Věda za kyslíkovým paradoxem naznačuje, že je to možné.

Až příště ucítíte potřebu zhluboka se nadechnout, zastavte se na moment a vzpomeňte si na kyslíkový paradox. Možná zjistíte, že klíč k lepšímu zdraví, výkonu a pohodě neleží v tom, kolik vzduchu dokážete nasát do plic, ale v tom, kolik kyslíku dokážete dostat do buněk. V jemném, vyváženém dýchání, které respektuje přirozenou moudrost vašeho těla.

Jste připraveni přijmout výzvu kyslíkového paradoxu? Jste připraveni se nadechnout úspěchu? Jste ochotni zpochybnit to, co jste si mysleli, že víte o dýchání? Možná zjistíte, že klíč k lepšímu životu je doslova přímo pod vašim nosem.

Dýchání mě zajímá a chci se dozvědět víc.

Tomáš Vojtěchovský
Učím lidi plavat jako ryby - přirozeně, s lehkostí a tak, aby je to bavilo a plavání si užívali.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů