Lukostřelec – takhle nová trenérka Totálního plavání Lucie Čapská nazvala své cvičení pro správnou polohu těla při přenosu ruky.Poukd plavete prsa, tohle cvičení určitě vyzkoušejte.
Díky prsovému kopu, který máte dobře zvládnutý, si stejný skluz můžete postupně přenášet i do kraulu.
Vyzkoušejte a ať to plave, Tomáš
Autor: Lucie Čapská, Krauluj.cz
Mnoho plavců se potýká s tím, že se při přenosu ruky nad hladinou „rozpadá“ jejich poloha těla, pociťují napětí ve svalech a vnitřní neklid.
To má na svědomí především nesprávně naučená skluzová (bruslařská) poloha. Tělo rotuje příliš a pak má tendenci se propadat. Většinou to podvědomě zachraňují nohy, které pak zbytečně brzy startují přípravu na kop, vzdalují se od sebe a tím se hydrodynamická poloha těla velmi nabourá. Tělo může také reagovat tím, že vedoucí ruka není dostatečně trpělivá.
Skluzová poloha by přitom měla být pro plavce pohodlná a velmi stabilní – tak aby v ní našel relax a zároveň oporu.
Hledala jsem způsob, jak tento problém odstranit ve chvíli, kdy už žádný z cviků základního kurzu nepomáhal.
Věděla jsem, že si plavci potřebují zažít a zafixovat pocit, kdy tělo ve skluzové poloze projíždí vodou, přičemž ho přenos ruky nad hladinou nijak neovlivní.
Postupně jsem proto sestavila soubor tří cvičení s názvem Lukostřelec. Pro pohon v jednotlivých cvičeních je totiž využitý prsový kop, který většina plavců dobře zvládá a dokážou tak s jeho pomocí získat okamžitou rychlost. Prsový kop tak vystřelí tělo – stejně jako luk vystřelí šíp. Během „letu“ si pak plavci mohou zkoušet zažít a dobře zafixovat uvolněnou polohu těla při přenosu ruky nad hladinou.
Všechna 3 cvičení můžete vidět na tomto videu:
Začni plavat stylem prsa a silným prsovým kopem (se současným ponořením hlavy) vystřel tělo rovnou do skluzové (bruslařské) polohy. Jedna ruka je vpředu a druhá na stehně. Ta okamžitě zahájí pozvolný přenos nad hladinou. Ve správném místě (na úrovni lokte druhé ruky) se volně zasune do vody. V tomto cvičení zatím bez rotace, cvik končí ve splývání s oběma rukama vpředu. Na něj můžeš hned navázat dalším prsovým záběrem, nádechem a prsovým kopem znovu vystřelit tělo do skluzové polohy. Střídej cvik na obě strany.
Začni stejně jako v předchozím cvičení. V okamžiku zasunutí ruky proveď lehce kop druhou nohou. Cvik opět tedy končí splýváním s oběma rukama vpředu – rotaci těla tak zatím nedokončíš.
Proveď stejně jako cvičení 2 ale přidej rotaci těla (energie vychází ze středu těla). Druhá ruka se vrací na stehno. Kop dopomůže rotaci těla a zároveň pohání tělo dopředu. Cvik končí v bruslařské poloze. Postav se a pokračuj stejným způsobem.
Tato tři cvičení ti postupně, při jejich opakovaném provádění pomohou zafixovat si skluzovou polohu těla jako uvolněný, splývavý pocit, o který se můžeš krásně opřít, aniž by v těle vznikaly jakékoliv podvědomé protipohyby a napětí. To ti umožní plavat efektivněji – s menším odporem vody, větším podílem relaxace a tedy nižším výdejem energie!
Ahoj ve vodě!
Krauluj.cz
Dodnes rád vzpomínám na dávný kurz immersion v Praze, kdy mne, doufám stejně jako mnohé další, motivoval Tomáš k uvolněnému plavání kraulem. V poměrně pokročilém věku jsem přestal mít z kraulu hrůzu a dokonce jsem si oblíbil plavání na otevřené vodě s pocitem volnosti a pohody. Díky Tome !