Autor: Helena Kozlová
Jaké to je, když dobře plaveme? Co u toho děláme, jak se hýbeme? Jak vypadá tvar našeho těla? Jak se u toho cítíme? To jsou základní otázky, na které je třeba si odpovědět, abychom byli schopni nacvičovat správně. Pak se pohyby a pocity propíšou do výsledného plaveckého stylu.
Mozek věří představám. Vědomě je možné si vytvořit program pohybu přes obraz. Musí to být jednoduché a realizovatelné v krátkém čase.
Totální plavání nabízí metodiku jednotlivých cviků, které tato kritéria plní. Cviky jsou návodné a vedou plavce k celému stylu.
Pokud mám jasnou představu, čeho chci dosáhnout a co chci zlepšit, můžu se do toho pustit. Postupuji krok za krokem tak, aby to odpovídalo mojí úrovni a z plavání se stane nejen fyzický, ale i mentální trénink. A je skvělé, že pokud dám stranou obavy a naopak si pobyt ve vodě budu užívat, tak postupem času zjistím, že jsem do té aktivity do jisté míry zamilovaná.
„Pochybovačné já“ může škodit tím, že nám podsouvá myšlenky typu: „Ty si snad myslíš, že se ti někdy podaří uplavat 1 km kraulem pohodlně? Vždyť sotva uplaveš dva bazény a jsi na konci s dechem.“
Tady pomůže si věřit v tom, že to půjde, protože k tomu vede jasná cesta v podobě jednotlivých kroků.
Nesnažte se to uspěchat tím, že budete chtít najednou plavat celý styl. To je příliš komplexní.
A pokud vás nějaký prvek unavuje, nedrťte ho pořád dokola. Vraťte se k němu, až když budete chtít. Vyberte si jiný detail v celém stylu, kterému budete věnovat pozornost a který vás bude bavit.
Udržujte si pozitivní zážitek z plavání a nedělejte z toho dřinu. Proč? Protože je to o tom chodit do bazénu s nadšením pro plavání. Jedině takhle vám plavání jako sportovní aktivita vydrží dlouho.
Když píšu o pozitivním zážitku, mám na mysli trénink, který si uzpůsobíte tak, abyste zažívali radost z pohybu. Terry Laughlin, zakladatel Total Immersion, považoval za klíčovou věc předávat plavcům nadšení z plavání. A zároveň připravil kroky vedoucí k plavání celého stylu. Jedná se o:
V těchto kategoriích je potřeba se soustředit na specifické cviky.
Plavecká pyramida
Pohodlí je tom naladit se na vodní prostředí, které má zcela jiné parametry než vzduch, v němž se běžně pohybujeme. Trénink dobré hydrodynamické polohy je základním kamenem pro rozvoj pohonu. Jinými slovy řečeno bez dobré polohy to nepojede, ať se snažíte sebevíc.
Možná si teď v duchu říkáte: „No výborně … když je to tak jednoduché, jak na pohodlné dýchání při kraulu?“ Popíšu cvik, který mě osobně nejvíce pomohl – přetáčení z břicha na záda. Tento cvik využíváme pro pochopení práce středu těla.
Já v něm však vidím další přínos a to je pochopení nádechu a výdechu do vody ve chvíli, kdy do cviku přidám přetočení zpět ze zad na břicho a sekvenci začnu opakovat. Je to o přivyknutí na stékání vody po obličeji a přizpůsobení délky výdechu adekvátně tomu, jak se otáčím z břicha na záda a ze zad zpět na břicho.
Zkuste přeplavat bazén tak, že se odrazíte do splývání na břiše s rukama v prodloužení těla na šířku ramen. Po chvíli splývání se jedním plynulým pohybem, kdy stáhnete pravou ruku a kopnete pravou nohou, přetočte na záda. Tam se nadechněte a zase se plynulým pohybem přetočte na břicho.
Udělejte 2 až 3 tempa, znovu se dostaňte nejprve do splývavé polohy s rukama v prodloužení těla a opět se přetočte na záda, tentokrát za pomoci levé ruky a levé nohy. Na zádech se nadechněte a přetočte se zpět na břicho.
Vizualizujte si ten pohyb tak, že páteř je osa, podél které se otáčíte. Určitě už jste byli na grilovačce a viděli jste otočný gril. To je přesně to samé, jen „grilujete“ sami sebe.
Když se vám cvičení nedaří, nezůstávejte při něm zbytečně dlouho. Poděkujte si, že jste to zkusili a dejte tomu šanci zase příště. Časem vám to půjde lépe a lépe a vy budete vnímat pohodlí i přesto, že vám voda obtéká a přetéká přes obličej.
V dalších krocích se nechte vést Plaveckou pyramidou (pohodlí, poloha, pohon). Dostatek času věnujte plavecké poloze. Stabilizujte jí ve vodě. Udělejte z ní zažitý zvyk. Pociťte, že vás voda nese a že vám ten pocit vydrží v každé fázi záběru.
Nejčastěji optimální polohu ztrácíme během nádechu. Jeden z bodů, na který se soustředíte proto může být udržení dlouhé linie těla i během nádechu.
Jakmile si zafixujete rovnováhu ve vodě, začněte s dýcháním na obě strany. Jedna strana jde obvykle lépe. Zkoumejte, jaké to je na vaší lepší straně a stejný pocit přeneste i na druhou stranu. Nenechte se odradi, že to nejde hned. Dýchání při kraulu je nejobtížnější plavecká dovednost, tak vydržte. Jak překonat pochyby už víte – držte se vytyčené cesty, krok za krokem po ní pokračujte a každý krok si vizualizujte. Ať se vám daří!