Mozek věří představám aneb vizualizace plaveckých pohybů

Autor: Helena Kozlová

Jaké to je, když dobře plaveme? Co u toho děláme, jak se hýbeme? Jak vypadá tvar našeho těla? Jak se u toho cítíme? To jsou základní otázky, na které je třeba si odpovědět, abychom byli schopni nacvičovat správně. Pak se pohyby a pocity propíšou do výsledného plaveckého stylu.

Mozek věří představám. Vědomě je možné si vytvořit program pohybu přes obraz. Musí to být jednoduché a realizovatelné v krátkém čase.

Totální plavání nabízí metodiku jednotlivých cviků, které tato kritéria plní. Cviky jsou návodné a vedou plavce k celému stylu.

Pokud mám jasnou představu, čeho chci dosáhnout a co chci zlepšit, můžu se do toho pustit. Postupuji krok za krokem tak, aby to odpovídalo mojí úrovni a z plavání se stane nejen fyzický, ale i mentální trénink. A je skvělé, že pokud dám stranou obavy a naopak si pobyt ve vodě budu užívat, tak postupem času zjistím, že jsem do té aktivity do jisté míry zamilovaná.

Jak překonat pochyby

„Pochybovačné já“ může škodit tím, že nám podsouvá myšlenky typu: „Ty si snad myslíš, že se ti někdy podaří uplavat 1 km kraulem pohodlně? Vždyť sotva uplaveš dva bazény a jsi na konci s dechem.“

Tady pomůže si věřit v tom, že to půjde, protože k tomu vede jasná cesta v podobě jednotlivých kroků.

  • Vizualizujte si svůj pohyb ve vodě.
  • Zaměřte se pokaždé na jiný detail, který řeší dané plavecké cvičení.

Nesnažte se to uspěchat tím, že budete chtít najednou plavat celý styl. To je příliš komplexní.

A pokud vás nějaký prvek unavuje, nedrťte ho pořád dokola. Vraťte se k němu, až když budete chtít. Vyberte si jiný detail v celém stylu, kterému budete věnovat pozornost a který vás bude bavit.

Udržujte si pozitivní zážitek z plavání a nedělejte z toho dřinu. Proč? Protože je to o tom chodit do bazénu s nadšením pro plavání. Jedině takhle vám plavání jako sportovní aktivita vydrží dlouho.

Když píšu o pozitivním zážitku, mám na mysli trénink, který si uzpůsobíte tak, abyste zažívali radost z pohybu. Terry Laughlin, zakladatel Total Immersion, považoval za klíčovou věc předávat plavcům nadšení z plavání. A zároveň připravil kroky vedoucí k plavání celého stylu. Jedná se o:

  • pohodlí
  • polohu
  • pohon

V těchto kategoriích je potřeba se soustředit na specifické cviky.

Plavecká pyramida

Pohodlí je tom naladit se na vodní prostředí, které má zcela jiné parametry než vzduch, v němž se běžně pohybujeme. Trénink dobré hydrodynamické polohy je základním kamenem pro rozvoj pohonu. Jinými slovy řečeno bez dobré polohy to nepojede, ať se snažíte sebevíc.

Dýchání při kraulu

Možná si teď v duchu říkáte: „No výborně … když je to tak jednoduché, jak na pohodlné dýchání při kraulu?“ Popíšu cvik, který mě osobně nejvíce pomohl – přetáčení z břicha na záda. Tento cvik využíváme pro pochopení práce středu těla.

Já v něm však vidím další přínos a to je pochopení nádechu a výdechu do vody ve chvíli, kdy do cviku přidám přetočení zpět ze zad na břicho a sekvenci začnu opakovat. Je to o přivyknutí na stékání vody po obličeji a přizpůsobení délky výdechu adekvátně tomu, jak se otáčím z břicha na záda a ze zad zpět na břicho.

Zkuste přeplavat bazén tak, že se odrazíte do splývání na břiše s rukama v prodloužení těla na šířku ramen. Po chvíli splývání se jedním plynulým pohybem, kdy stáhnete pravou ruku a kopnete pravou nohou, přetočte na záda. Tam se nadechněte a zase se plynulým pohybem přetočte na břicho.

Udělejte 2 až 3 tempa, znovu se dostaňte nejprve do splývavé polohy s rukama v prodloužení těla a opět se přetočte na záda, tentokrát za pomoci levé ruky a levé nohy. Na zádech se nadechněte a přetočte se zpět na břicho.

Vizualizujte si ten pohyb tak, že páteř je osa, podél které se otáčíte. Určitě už jste byli na grilovačce a viděli jste otočný gril. To je přesně to samé, jen „grilujete“ sami sebe.

Když se vám cvičení nedaří, nezůstávejte při něm zbytečně dlouho. Poděkujte si, že jste to zkusili a dejte tomu šanci zase příště. Časem vám to půjde lépe a lépe a vy budete vnímat pohodlí i přesto, že vám voda obtéká a přetéká přes obličej.

Jak pokračovat

V dalších krocích se nechte vést Plaveckou pyramidou (pohodlí, poloha, pohon). Dostatek času věnujte plavecké poloze. Stabilizujte jí ve vodě. Udělejte z ní zažitý zvyk. Pociťte, že vás voda nese a že vám ten pocit vydrží v každé fázi záběru.

Nejčastěji optimální polohu ztrácíme během nádechu. Jeden z bodů, na který se soustředíte proto může být udržení dlouhé linie těla i během nádechu.

Jakmile si zafixujete rovnováhu ve vodě, začněte s dýcháním na obě strany. Jedna strana jde obvykle lépe. Zkoumejte, jaké to je na vaší lepší straně a stejný pocit přeneste i na druhou stranu. Nenechte se odradi, že to nejde hned. Dýchání při kraulu je nejobtížnější plavecká dovednost, tak vydržte. Jak překonat pochyby už víte – držte se vytyčené cesty, krok za krokem po ní pokračujte a každý krok si vizualizujte. Ať se vám daří!

Helena

Tomáš Vojtěchovský
Učím lidi plavat jako ryby - přirozeně, s lehkostí a tak, aby je to bavilo a plavání si užívali.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů