Online lekce 5 kroků, jak uplavat bazén bez zadýchání - Přihlásit se zdarma

Můj příběh

Plavání mě nikdy nebralo. Co se změnilo?

Do svých 22let mě ani nenapadlo, že bych chodil plavat do bazénu. Proč taky, co je zábavného na pohybování se bazénem od zdi ke zdi a počítání dlaždiček na dně?

Vše změnil triatlon. Kombinace plavání, jízdy na kole a běhu mě uchvátila a tak bylo třeba začít i plavat.

Ale ve vodě jsem se trápil, nezlepšoval se a byl jsem suverénně nejpomalejší. Daň za to, když začínáte s bývalými závodními plavci. Oni obkroužili 300 m, zatímco já doplácával dvoustovku.

Tolik se dřít, abych plaval takhle pomalu?

To bylo dost frustrující a proto jsem začal hledat něco, co bude fungovat.

Věřil jsem, že to musí jít - kolegové z oddílu plavali "na pohodu" výrazně rychleji než já při maximálním úsilí. Jak to dělali? Ptal jsem se sebe i jich.

Neuměli odpovědět. Měli plavání tak zažité, že vlastně ani nevěděli, co přesně dělají. "To se vyplave, jen to nevzdávej", byla jejich nejčastější odpověď. Kdy to bude, jsem se po čase raději přestal ptát...

Když jsem odpověď nenacházel ani v knihách, vydal jsem se na internet. Celkem brzy jsem našel stránky Total Immersion. Ač v angličtině, kterou jsem v té době ovládal jen průměrně, dávalo mi to mnohem větší smysl, než přetechnizované české knihy.

Web TI jsem pročetl skrz na srkz, sepisoval si klíčové prvky a všechno jsem začal zkoušet v bazénu.

Nemůžu říct, že by mi to hned šlo. Vlastně mi to ze začátku nešlo vůbec.

Při plaveckých cvičení jsem se trápil a o pohybu vpřed se téměř nedalo mluvit. Zíral jsem na stále stejnou dlaždičku na dně a přepadaly mě chmury, že se plavat nenaučím, že na to prostě nemám buňky.

Když nad tím teď přemýšlím, není mi jasné, proč jsem se na to nevykašlal.

Kromě jiného asi proto, abych sem svoje zážitky mohl napsat. Taky jako důkaz toho, že někdy se vyplatí být tvrdohlavý a vytrvat, i když se vůbec nedaří. Protože po čase se dařit začalo.

Postupně jsem si dokázal pospojovat, co jsem nastudoval na stránkách. Začínal jsem cítil větší lehkost, pohyboval jsem se konečně dopředu a už jsem se tolik neunavoval.

Začalo to jet a zažíval jsem pocity nadnášení a klouzání, o kterých jsem předtím jen četl na stránkách. Neuvěřitelné, ono mě to snad začne i bavit.

Jak vidíte, baví mě to stále. Pohyb ve vodě je teď pro mě bez výjimky příjemný, povznášející a radostný. Baví mě to do té míry, že jsem vytvořil tyto stránky a začal s výukou plavání. První kurz proběhl v říjnu 2004. Od té doby prošlo kurzy více než 3500 účastníků a těší mě, že jim mohu pomáhat na jejich cestě k lepšímu, příjemnějšímu a rychlejšímu plavání. Vážím si toho, děkuji za důvěru.

Začněte si plavání také užívat a přihlaste se na kurz.

Objednejte si zdarma emailový minikurz

Plaveme jako rybaVaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu je já, Tomáš Vojtěchovský, na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy.


Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání minikurzu a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu.


Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.