Online lekce Jak se stát sebevědomým plavcem a plavání si užívat - Přihlásit se zdarma

Kompletní průvodce kraulem

Jak plavat s lehkostí a elegancí,
cítit se při plavání skvěle a užít si každý záběr.

 • Cítíte se při plavání dobře - jak fyzicky, tak celkově?
 • Víte, co dělat, abyste se v plavání zlepšovali?
 • Postupujete souvisle k vyšší účinnosti a lepšímu porozumění?

Pokud na všechny tři otázky nemůžete odpovědět kladně, pokud v plavání cítíte nepohodlí, frustraci nebo zmatek, pokud máte neuspokojující zkušenost s trenéry, nejste v tom sami.

A neznamená to, že na plavání nemáte buňky nebo vám chybí talent.

Na vině je způsob, kterým vás učili plavat. Nebo spíš způsob, jak vás učili o plavání uvažovat

My všichni máme podobnou zkušenost. V podstatě pro každého jsou první plavecké pokusy bojem o holé přežití. Na rozdíl od ryb a vodních savců, plavání pro nás není přirozené. Ani později se to nelepší. Tradiční metodika učí, jak se neutopit, jak ve vodě přežít. Ale neučí kvality účinného a elegantního plavání, které vidíme u ryb nebo nejlepších světových plavců.

Také jsem s plaváním bojoval

Plavat jsem se nějak naučil (nebo spíš se neutopit), ale že bych si plavání užíval, to jsem říct nemohl. Dlouho mi to tak stačilo, neměl jsem jiné plavecké ambice, než se v létě zchladit v rybníce nebo doplavat k ne příliš vzdálenému ostrůvku.

Vše ale změnil triatlon.

Od první chvíle mě fascinoval. Tři sporty v jednom, to chci! Začal jsem tedy trénovat. Kolo a běh se zlepšovalo, ale plavání ne. I když jsem poctivě plaval, byl to úmorný, vyčerpávající boj, který nikam nevedl.

Hrozně jsem se ve vodě nadřel a přitom jsem plaval o polovinu pomaleji, než kolegové v oddílu. Jediná rada od trenérů byla: "To musíš vyplavat. Vydrž a makej." Vzápětí dodávali: "Když jsi neplaval od dětství, už to nikdy nedoženeš."

To byly perspektivy... Nehodlal jsem to vzdát, protože triatlon mě opravdu zajímal. Hledal jsem něco, co mě dovede k lepšímu plavání... A našel - Total Immersion.

Srozumitelným jazykem popsané plavecké principy a pochopitelný návod, jak se krok za krokem naučit plavat opravdu dobře.

S nadšením jsem se do nácviku pustil. Ze začátku to moc nešlo. Vlastně to nešlo vůbec. Ale nějak jsem věděl, že tudy cesta vede a že musím vytrvat. Nic jiného mi stejně nezbývalo - věděl jsem, že tradiční způsob výuky mi nebude fungovat nikdy.

Po dlouhém hledání a zkoušení zlepšení postupně přichází. Ve vodě se cítím pohodlně, uplavu dál a dokonce zrychluju. Sžívám se s vodou lépe, objevuju tajemství dobrého plavání a užívám si každý záběr.

Hlavní důvod, proč se při plavání trápíte

To nejdůležitější, proč neplavete tak, jak byste si přáli, je skutečnost, kterou téměř všichni trenéři a učitelé ignorují:

Plave se ve vodě a skrze vodu

Ano, myslím to vážně. Chápu, že je všem jasné, že se plavání odehrává ve vodě. Ale moc lidí si neuvědomuje, jak moc je voda odlišná od vzduchu, na kterém se neustále pohybujeme.

 • Voda je cca 900x hustší než vzduch. Když se skrze ní pohybujeme, klade nám obrovský odpor.
 • O vodu se nedá opřít. Ačkoliv je tak hustá, není dost pevná, abychom se o ní mohli opřít (jako například o zem).
 • Ve vodě se nedá dýchat. Životodárný vzduch se nachází nad hladinou a je nutné se k němu dostatečně včas dostat.

Všichni vás učí, jak lépe kopat, zabírat rukama nebo jak se dostat do kondice. Ale to je jen malá a dost nepodstatná část velké skládačky. Dokud v této skládačce nebudou základní a zásadní dílky, které zohledňují rozdílnost vody, dobře plavat se prostě nenaučíte.

Je to jako stavba domu. Ten nejdřív musí mít pevné a stabilní základy. Jinak se zhroutí.

Pevné a stabilní základy potřebuje i plavání

Proto jsem dlouhé roky zkoušel, experimentoval a vybíral, co funguje účinně a co je k ničemu. Nejprve na sobě a pak i na klientech plaveckých kurzů, které jsem v roce 2004 začal pořádat. Od té doby mi kurzy prošlo víc jak 4000 plavců.

Nejvíc mě ovlivnil Terry Laughlin a jeho už zmiňované Total Immersion. V roce 2010 jsem proto absolvoval jejich trenérský kurz a v roce 2015 další.

Z Total Immersion jsem vybral dvě instruktážní videa a přeložil jsem je do češtiny. Také jsem natočil jedno vlastní výukové video.

Tato 3 videa tvoří Kompletní průvodce kraulem. Vše, co potřebujete, abyste se naučili kraul, který je rychlý, účinný a elegantní.

Když jsem začínal, také jsem se učil plavat podle videí. Podívejte se, jak se mi to podařilo:

Kompletní průvodce kraulem obsahuje tato tři videa:

 • 1
  Kraul snadno

Lekce jedna – Spolupracujte s gravitací: 
Naučíte se používat - ne bojovat proti - gravitaci. Zlepšíte přirozenou rovnováhu ve vodě, dosáhnete pocit nadnášení, pohodlí a jistoty a přerušíte koloběh vyčerpávajícího nadměrného kopání.

Lekce dva – Cesta nejmenšího odporu: 
Minimalizujete výdej energie tím, že se naučíte „rybí“ polohu těla.

Lekce tři – Plavte tělem: 
Naučíte se (1) používat ruce k "prořezání cesty" skrze vodu, čímž snížíte odpor vašeho těla a nohou a (2) používat rytmické přenášení váhy - namísto rychle se unavujících rukou a nohou - jako pohon pro proplouvání vašeho těla skrze vodu.

Lekce čtyři – Záběr trvalého pohybu: 
Naučíte se používat svou "elektrárnu" (otáčení středu těla) jako pohon a impuls pro záběr a kop. Spojíte mocný a nenamáhavý pohyb kyčlí se záběrem a kopem pro maximální rychlost s minimální únavou.

Lekce pět – Směřujte svou energii: 
Budete používat kompaktní, uvolněný přenos rukou poháněný pohybem středu těla, který minimalizuje nadbytečnou aktivaci svalů, zvýší lehkost pohybu a nasměřuje energie tam, kde je to nejúčinnější.

Lekce šest – Plynulé dýchání: 
Dýchací dovednosti, které vašim svalům poskytnou dostatek kyslíku a zároveň zefektivní a posílí váš záběr.

Lekce sedm – Obrátky, které šetří energii a čas: 
Naučíte se tajemství rychlých a snadných obrátek. Tři verze otevřených obrátek, se kterými budete mít dost vzduchu a které jsou dostatečně účinné i pro závody. Dvě verze kotoulových obrátek, která jsou rychlé a pohodlné.

Lekce osm – Plavte rychleji účinně: 
Je lepší plavat rychle chytřeji, ne "tvrději". S pomocí Tempo Traineru se naučíte zvyšovat rychlost temp postupně, aniž byste ztratili trpělivě rozvíjenou účinnost.

 • 2
  O2 v H2O

Úvod - naučte se dvě klíčové dovednosti při dýchání:
(1) Vyrovnaná poloha hlavy a páteře a (2) Dýchání s využitím pohybu těla.

Cvičení s miskou
Neocenitelné, pokud jste se nikdy ve vodě necítili pohodlně. Užitečné pro pochopení detailů, které vám pravděpodobně unikaly, pokud už jste zkušení plavci.

Cvičení na mělčině
Oddělte klíčové dýchací dovednosti od záběru. Nacvičte je jednoduchým způsobem a jako výsledek dýchejte účinněji.

Dýchací dovednosti při cvičení
Jednoduchá dýchací technika, která vám pomůže lépe cvičit a plavat. A pokročilá dýchací cvičení, která vám pomohou přejít od cvičení k celému plavání.

Dýchací dovednosti při plavání
Detailní rozbor s doporučeními, na co se soustředit při nácviku dýchání kraula, prsou a motýlka.

 • 3
  Dvoudobý kop v kraulu

Cvičení na suchu
5 přípravných cvičení, které vás naučí pohyb nohou a koordinaci rukou, trupu a nohou

Cvičení na rovnováhu
Zvládnutá hydrodynamická poloha těla při plavání je základ, na kterém budeme dále stavět

Cvičení na pohon ze středu těla
Naučíte se využít svaly středu těla k mohutnému impulsu, který vás daleko sklouzne vodou

Integrace středu těla a nohou
Pohyb středu těla sladěný s účinným a snadným kopem

Cvičení pro celkovou koordinaci
Vše spojíme dohromady, abychom plavali s integrovaným a synchronizovvaným pohybem celého těla

Jak to celé funguje?

 • Po vyplnění objednávky, zaplacení a spárování platby vám emailem přijdou přístupové údaje k videím.
 • Videa můžete sledovat přímo v prohlížeči nebo si je stáhnout do počítače, mobilu nebo tabletu.

Jako bonus je ke každému videu doplňkový e-book.

 • Přístupy k videím máte napořád.

 • K jednotlivým lekcím i ebookům se tak můžete kdykoli vracet, procházet si je opakovaně, v případě potřeby nácvik přerušit a vrátit se k němu třeba až za půl roku.

Cena kurzu Kompletní průvodce kraulem je 1477 Kč.

Reference

Mými plaveckými kurzy prošlo už více jak 4000 plavců. Další tisíce podle videí plavou samostatně. Díky intenzivní práci dosáhli skvělých výsledků. Podívejte se, co o kurzech, videích nebo eboocích říkají:

za cenu 1477 Kč