Video, které zcela změnilo moje plavání

Když jsem před lety s plaváním začínal, stěží jsem v kuse uplaval 100m. Trvalo mi to asi 2:30min a bylo to velmi dlouhých 150 vteřin.

Únavných, vyčerpávajících, nekonečných

Postupně jsem se probojoval až na 1km, ale moje plavání lepší nebylo. Prostě jsem se naučil vydržet se déle trápit.

Nejhorší je, že všichni to považují za normu. Trenéři vám tvrdí, že plavání je dřina a že na to, abyste dobře plavali, musíte tvrdě makat a posouvat práh bolesti a únavy. Přesně podle hesla No pain, no gain. Neboli žádná bolest, žádný výsledek.

To rozhodně nebyl přístup, který by mě oslovoval. Chápu, že bez práce nejsou koláče, ale trápit se a věřit, že se možná jednou někdy zlepším? Děkuji, nechci.

Ale chtěl jsem dobře plavat. S lehkostí a zároveň rychle. Hledal jsem a když jsem na internetu objevil Total Immersion, věděl jsem, že jsem nalezl. Bylo to jasné podle jejich hesla:

No pain (žádná bolest)

No brain (žádný mozek)

No gain (žádný výsledek)

Objednal jsem si jejich výukové video a s novou nadějí jsem se pustil do plavání.

S novou nadějí, ale hlavně s novým přístupem

Zcela novým. S přístupem takovým, že plavání není o bouchání bazénů od zdi ke zdi, ale o postupném osvojování si zcela zásadních dovedností a schopností, jak se lidské tělo ve vodě chová.

Nebylo to jako s během, kdy běháte a tím se lepšíte. Mnohem více to připomínalo golf nebo tenis, kdy hráči nejprve nacvičují a pilují jednotlivé části úderu a jednotlivé druhy úderů. Přesnost provedení a technická dokonalost je klíčem, ne bezmyšlenkovitě nasázet tisíc forhendů a servisů.

Cíleným a soustředěným pohybem vytváříme nové pohybové vzorce v mozku.

No brain, no gain. Geniální.

Mé návštěvy bazénu začaly vypadat úplně jinak. Přestal jsem se zaměřovat na odplavané kilometry a místo toho jsem se zaměřil na techniku. Na detail, na pocit, na splynutí s vodou, na lehkost. Cvičil jsem se stejnou trpělivostí a soustředěním, s jakou trénují nejlepší golfisté nebo tenisté. Nejdřív mozek, pak svaly.

Nejde to hned a nejde to samo

Ale jde to a změny jsem cítil hned od začátku. Dost rozdíl oproti měsícům trápením, kdy jediným výsledkem byla rostoucí frustrace.

Video Kraul Snadno, které si zde můžete objednat, není to samé, podle kterého jsem se učil. Je aktualizované. Je jednodušší. Jde víc do hloubky. Zaměřuje se na nejčastější chyby a jak je nedělat.

Nové video je zkrátka lepší.

Video Kraul Snadno je ke stažení

Video je elektronické ve formátu mp4, které si po objednání okamžitě můžete stáhnout do svého počítače. Nečekáte na žádný balíček, ušetříte za poštovné a můžete hned začít. (Tedy pokud platíte zjednodušeným platebním příkazem. Jinak trvá 1-2 dny, než se zpárují platby.) Cena videa je 347,-Kč.

CHCI VIDEO A NAUČIT SE DOBŘE PLAVAT!

Co na videu naleznete?

Lekce jedna – Spolupracujte s gravitací: Naučíte se používat - ne bojovat proti - gravitaci. Zlepšíte přirozenou rovnováhu ve vodě, dosáhnete pocit nadnášení, pohodlí a jistoty a přerušíte koloběh vyčerpávajícího nadměrného kopání.

Lekce dva – Cesta nejmenšího odporu: Minimalizujete výdej energie tím, že se naučíte „rybí“ polohu těla.

Lekce tři – Plavte tělem: Naučíte se (1) používat ruce k "prořezání cesty" skrze vodu, čímž snížíte odpor vašeho těla a nohou a (2) používat rytmické přenášení váhy - namísto rychle se unavujících rukou a nohou - jako pohon pro proplouvání vašeho těla skrze vodu.

Lekce čtyři – Záběr trvalého pohybu: Naučíte se používat svou "elektrárnu" (otáčení středu těla) jako pohon a impuls pro záběr a kop. Spojíte mocný a nenamáhavý pohyb kyčlí se záběrem a kopem pro maximální rychlost s minimální únavou.

Lekce pět – Směřujte svou energii: Budete používat kompaktní, uvolněný přenos rukou poháněný pohybem středu těla, který minimalizuje nadbytečnou aktivaci svalů, zvýší lehkost pohybu a nasměřuje energie tam, kde je to nejúčinnější.

Lekce šest – Plynulé dýchání: Dýchací dovednosti, které vašim svalům poskytnou dostatek kyslíku a zároveň zefektivní a posílí váš záběr.

Lekce sedm – Obrátky, které šetří energii a čas: Naučíte se tajemství rychlých a snadných obrátek. Tři verze otevřených obrátek, se kterými budete mít dost vzduchu a které jsou dostatečně účinné i pro závody. Dvě verze kotoulových obrátek, která jsou rychlé a pohodlné.

Lekce osm – Plavte rychleji účinně: Je lepší plavat rychle chytřeji, ne "tvrději". S pomocí Tempo Traineru se naučíte zvyšovat rychlost temp postupně, aniž byste ztratili trpělivě rozvíjenou účinnost.

Podívejte se, jaký je výsledek po několika málo letech:

OBJEDNÁVÁM VIDEO!

Taky je vyzkoušené v praxi. Znám ho jako plavec a jako plavecký instruktor. Podle videa jedeme na kurzech a už během jediného dne kurzu vidím výrazné změny. Vnímají je i účastníci. Tohle pak po kurzu píšou:

Plavanie v miernom dazdi vonku, prve plavanie po kurze. Lahla som si do tej vody, uvolnila sa a povedala si, tak to skusim tie uvolnene cvicenia a uvidime. Plavat nohami nemam v umysle. Zacala som dychat na kazdy druhy zaber a vpravo, pomalymi tempami. Doteraz sa mi to zda ako sen, ale 4x som kraulom preplavala 200 metrove jazero. Je to vobec mozne??????

Zazraky sa deju dalej: predtym som za hodinu treningu odplavala tak 1-1.2 km a po kazdych 50 - 100 m musela zastavit a vydychavat. Dnes som dala non stop 2 175 m plus rozplavbu a vyplavanie.

Stale tomu nemozem uverit.
Dakujem a pekny vecer, Zuzana

Plavání si nyní mnohem víc užívám. Fakt mi to dělá radost a vůbec nepřeháním - kdyby mi někdo před 4 lety řekl, že si budu užívat ve vodě stav beztíže, tak bych se mu vysmála. Není týdne, aby se mě někdo nezeptal, jestli jsem dřív závodně plavala - docela sranda, co? A tak ti dělám neumělou reklamu a snad díky tobě najdou i jiní to, co jsem našla já. Dík, Tome. Bohuška

Hlídám si chyby, což zabere asi moře času, ale kamarádi říkají, že plavu hrozně rychle, tak proč jim nevěřit :-). Petr

Pomohlo mi to přestat plavat silou, teď piluju techniku a nejsem unavený. Standa

Ani jsem nevěřila, že během pár hodin budu moct začít "plavat" kraula bez námahy. Po každodenním tréninku musím říct, že se rychle posunuji vpřed a technika plavání je skvělá. Doporučuji naprosto všem, kdo si chce plavání užívat a ne se trápit. Díky moc, Radka

Budete mít lepší výsledky?

CHCI VIDEO A NAUČIT SE DOBŘE PLAVAT!

P.S. Nemůžu slíbit, že s videem budete plavat jako Michael Phelps (nebo lépe 😉), ale můžu slíbit, že vaše plavání už nikdy nebude takové, jaké bylo.