Plavecké pomůcky – které jsou vhodné?

V minulém článku jsme si řekli, které plavecké pomůcky nedoporučujeme a proč. Dnes to bude naopak o pomůckách, které mi vhodné přijdou a které při plavání pravidelně používám.

Fistgloves®

Plavecké rukavice Fistgloves® vytvořil Scott Lemley, které se kromě plavání věnuje i výuce Aikida. Aikido je bojové umění, které klade důraz na uvolněnost. Trénink Aikida Scotta naučil, že čím více jsou jeho svěřenci uvolnění, tím lépe si uvědomují sami sebe a pohybují se rychleji a účinněji.

Scotta zaujalo cvičení, při kterém studentům zavazovali oči, což je mělo vést k větší schopnosti získávat informace z okolí jinak než pomocí zraku. To jim zlepšovalo rovnováhu a koordinaci celého těla. Usoudil, že „cit“ v rukou při plavání odpovídá perspektivě získané zrakem a hledal, jak „zavázat oči rukám“. Výsledkem jsou rukavice Fistgloves®.

Ve vodě jsou ruce naším nejdůležitějším zdrojem smyslových informací. Když plaveme bez nich, ze začátku se budeme cítit trochu bezmocní. Ale pak se přizpůsobíme. Lidé, kteří přijdou o zrak, začnou mnohem lépe využívat ostatní smysly. Stejně tak pokud zbavíme ruce smyslových podnětů pomocí rukavic, zlepšíme smyslové vnímání všech ostatních částí těla.

Když jsem s Fistgloves® poprvé zkusil plavat, málem jsem se utopil. Uvědomil jsem si nedostatečnou rovnováhu a toho pramenící velký odpor vody. Ale velmi rychle jsem se byl schopen srovnat a rovnováhu a pohu ve vodě zase získat. Jen jsem potřeboval pozornost přesunout na předloktí, střed těla a hlavu, abych mohl plavat se stejnou lehkostí jako bez rukavic.

Rukavice Fistgloves® mám rád ze třech důvodů:

  • Lepší rovnováha a stabilita. Rukama nevědomě kompenzujeme špatnou polohu těla. Tato kompenzace s rukavicemi ale v podstatě není možná. Je třeba hledat vyvážený a stabilní střed těla, což umožňuje mnohem lepší využití rukou pro vytváření pohonu, účinnější provedení dvoudobého kopu a snazší a pohodlnější dýchání.
  • Velmi citlivé ruce. Důležitým prvkem účinného uchopení vody je schopnost rozlišovat jemné změny tlaku vody pomocí rukou. Toho se velmi těžko dosahuje, protože je to pokročilá a jemná dovednost. Pouhých 10 minut s rukavicemi tuhle schopnost výrazně zvýší.
  • Lepší nastavení ruky a předloktí. Nastavení ruky a paže tak, aby se opřely a zachytily velký objem vody, je prvním krokem k vytvoření maximálního pohybu vpřed. Při použití rukavic Fistgloves se možnost využití ruky pro uchopení vody sníží tak výrazně, že k udržení vody musíte použít předloktí. To vás naučí přeměnit ruku a paži na obrovské „živé“ pádlo. Kterým ale nezabíráte dozadu, ale ukotvíte ho na místě a podél něj posouváte celé tělo dopředu.

Plavání se sevřenými pěstmi (nebo s nataženým ukazováčkem) je oblíbený způsob, jak zlepšit citlivost rukou, a jeho výhodou je, že je poměrně jednoduchý. Vždycky jsem měl pocit, že se to vyplatí. Nicméně dodatečný účinek „zabalení“ rukou do latexu znamenal rozdíl, který jmě nikdy nenapadl. Po plavání v pěstních rukavicích byly mé ruce o něco citlivější a můj záběr o něco lepší.

Scott Lemley nazývá pěstní rukavice „Antipacky“. Souhlasím s ním. Packy jsem několikrát použil a cítil jsem, jak se s nimi dobře opřu o vodu. Ale po jejich sundání jsem se vždy cítil neefektivně. Rukavice Fistgloves vyvolávají přesně opačný efekt: když je mám nasazené, dá mi velkou práci se opřít o vodu. Nicméně po jejich sundání se cítím naprosto úžasně. Co může být lepšího než cvičební pomůcka, díky které se vaše „normální vybavení“ cítí mimořádně?

Stejně tak je používání pacek jednou z nejčastějších příčin zranění ramen. Pokud máte špatný záběr, packy tuto chybu ještě umocní. Fistgloves ji naopak napraví.

Když to shrnu, používání rukavic vás donutí přednostně se zabývat rovnováhou. Když se poprvé pokoušíte plavat s rukavicemi, pravděpodobně si budete připadat úplně bezmocní. Ale váš mozek bude hledat řešení tohoto problému a použije jiné zdroje informací a jiné prostředky pohybu. Po určité době téměř automaticky začnete plavat s lepší obratností bez použití hrubé síly. S rukavicemi se musíte naučit plavat v rovnováze a vyrovnaní, jinak se vodou pohybovat vpřed nebudete. Fistgloves® vám pomohou plavat účinněji a s elegancí. Zkuste je, věřím, že si je oblíbíte, stejně jako já.

Tempo Trainer

Tempo Trainer je určený pro zkušenější plavce, kteří už účinně plavou celý styl, umí si počítat záběry na bazén a chtějí se zrychlovat. Je to malý elektronický metronom, který vysílá akustická pípnutí. Frekvenci pípání je možné měnit po setinách sekundy.

Jak Tempo Trainer využít?

Řekněme, že váš počet záběrů na bazén (PZB) je 20 a trvá vám to 30s. Svou frekvenci záběrů spočítáte tak, že vydělíte čas plavání počtem záběrů. V našem příkladě budeme předpokládat, že 2s splýváte po odrazu a 28s plavete. Pak 28/20 = 1,4. To znamená, že vaše frekvence je 1,4 a na Tempo Traineru nastavíte 1:40. Možností využití je několik.

  • Pro stabilizaci účinnosti. Na Tempo Traineru si nastavíte svou frekvenci záběrů a začnete plavat. Cílem je udržet stejný počet záběrů, frekvenci neměnit a postupně prodlužovat vzdálenost. Jste schopni udržet stejný PZB nejen při 1. bazénu, ale i 2., 3., …. 10.? Pak skvělé, máte stabilní plaveckou účinnost.
  • Pro vyšší frekvenci záběrů. Plavte např. 11x50m. Na Tempo Traineru si nastavte svou frekvenci záběrů a odplavte prvních 50m. Pak na Tempo Traineru snížíte frekveci o 0,01s a odplavete další padesátku. Celý postup opakujete, až se dostanete na frekvenci 1:30. Pokud se vám podaří udržet stejný PZB i při poslední frekvenci, tak jste výrazně zrychlili nejen frekvenci záběrů, ale i vaši plaveckou rychlost.
  • Pro zlepšení účinnosti záběrů. Plavte např. 10x50m. Na Tempo Traineru si nastavte svou frekvenci záběrů a odplavte prvních 50m. Spočítejte si celkový počet záběrů pro první padesátku. Další padesátky plavte se stejnou frekvencí s tím, že chcete snížit počet záběrů. Pokud se vám to podaří, tak jste opět zrychlili, ale tentokrát lepší účinností (ne vyšší frekvencí jako v předchozím příkladě).

Proč mám rád Tempo Trainer

Soustředí vás. Pravidelné pípání udržuje vaši pozornost při každém záběru.

Učí vás neomylné tempo. Tempo je obvykle popisováno jako něco, co buď máte přirozeně nebo je třeba nekonečné opakování k jeho naučení. Když několiksetkrát odplavete tempem 1:40 na 100m, naučíte se, jak 1:40 vypadá. Ale s Tempo Trainerem, pokud jednoduše udržíte konzistentní počet záběrů synchronizovaný s neměnným rytmem pípání, udržujete i konzistentní tempo. Například pokud plavete 200m, tak namísto doufání, že jste schopni udržet stejné tempo ve druhé 100 nebo ho zkoušet udržet tak, že ve druhé 100 pracujete tvrději, jednoduše držíte konstantní počet záběrů synchronizovaný s pípáním.

Vysvětluje, jak se „rychlost přihodí“. Pokud udržíte konstantní PZB a zvýšíte rychlost záběrů, plavete rychleji – nebo pokud jste schopni snížit PZB při stejné frekvenci záběrů, plavete rychleji. Když to zažijete v tréninku, naučíte se, že plavecká rychlost je čistě matematický problém:

v = DZ x FZ

Tedy jak rychle plavete (v) je násobek toho, jak daleko uplavete na jeden záběr (délka záběru, DZ) a jak rychle záběry děláte (frekvence záběrů, FZ). Není to tedy funkce toho, jak tvrdě dokážete pracovat nebo jak moc nepohodlí jste schopni tolerovat.

Soustředí vás na nejužitečnější a pozitivní pocity. Během delších nebo náročnějších tréninků nebo závodů většina plavců hlavní pozornost zaměří na to, jak jsou více unavení nebo jak moc nepohodlí a bolesti cítí. S TT je vaše hlavní pozornost zaměřena na pípání a zda s nimi zůstáváte v synchronizaci. Při koordinaci s pípáním chcete udržet hladký, koordinovaný a uvolněný záběr. Pokud pocit kontroly ztrácíte, je to signál, že jste blízko k překročení svých současných schopností a je lepší plavání přerušit.

Dává vám kontrolu nad tím, jak rychle plavete. Dává vám schopnost vybrat si a zlepšit rychlost, což vede k psychologickému pocitu, že opravdu řídíte svou rychlost; to je základem jistoty a motivace.

Poskytuje jasné podněty pro účinné plavání. Pokud vedle sebe plavou dva plavci stejnou frekvencí záběrů, ten s delším a účinnějším záběrem bude vždy rychlejší. Při tempu 1.0 sekundy na záběr, 40 záběrů = 40 sekund a 41 záběrů = 41 sekund. Byla tu kdy jasnější odměna za účinné plavání? To vás soustředí na udržení účinného každého ze všech 40 záběrů.

Zdůrazňuje výhody tréninku nervového systému. Naučíte se, jak rychle se váš nervový systém může adaptovat na tréninkové podněty. Často zažíváte znatelné adaptace v pouhých 10 až 15 minutách. Když ho začnete používat, zjistíte, že během týdne zažíváte vzrušující pokrok.

Soustředí vás na trénink nervového systému. Schopnost vašeho nervového systému provádět určité úkoly – opakování účinných plaveckých pohybů při vyšších frekvencích, zatímco udržujete celkové uvolnění – má mnohem větší vliv na zlepšení, než trénink zaměřený čistě na kondici. Tempo Trainer poskytuje nejjasnější strukturu, podněty a zpětnou vazbu pro trénink nervového systému.

Pokud máte pocit, že vaš plavání stagnuje, dejte šanci Tempo Traineru nebo Fistgloves. Ať to plave!

Tomáš Vojtěchovský
Učím lidi plavat jako ryby - přirozeně, s lehkostí a tak, aby je to bavilo a plavání si užívali.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů