Proč se na suchu připravovat pro plavání

Těší mě, když mi plavci napíšou svou zkušenost. Tentokrát napsal Rosťa, pravidelný účastník kempů v Turecku o jeho dojmech s přípravným cvičení na suchu.

Autor: Rostislav Žák

Po léta účasti na kurzech plavání na volné vodě v Turecku jsem konfrontován s úvodní (ranní) suchozemskou přípravou. Nejde přitom o prvoplánovou ranní rozcvičku, tedy jen o rozhýbání a zahřátí předtím, než se obřadně odebereme na břeh mořský konat cviky ve vodě a posléze plavat. Je to systematická příprava, která je zaměřena na klíčové prvky a dovednosti, které zásadním způsobem ovlivňují naše plavání – tedy provozování volného způsobu Totálního plavání.

Mám rád tu ranní průpravu. Metodicky je vedena rozumně, neboť se bere v úvahu neprobuzenost celého organismu a tak je úvodní část vždy věnována hlavně dýchacím cvikům, uvolněnému a vědomému dýchání, které je snad pro plavání nejdůležitější. Pak již následují série cviků, které jsou zaměřeny na rozhýbání a uvolnění, přičemž důraz je kladen prozíravě hlavně na ty klouby, svaly a celé končetiny, které jsou při plavání nejvíce namáhány, Tímto způsobem dochází k jejich uvolnění a postupně i k posílení a zpevnění.

V další fázi už následují obvykle cviky náročnější, které nezřídka představují pro starší ročníky spíše zrcadlo toho, kam až pokročila věkem se stupňující ztuhlost a nepružnost. Jsou však zároveň výzvou, zda s vypětím vůle a rozmyslu pokročilého věku by nebylo lze se alespoň přiblížit tomu, jak by cvik měl vypadat a jak je vedoucím cvičení demonstrován. Nejde přitom o samoúčel, člověk si posléze jasně uvědomí, že plavání je harmonická souhra pohybu celého těla, která by měla vypadat krásně a ladně a být prováděna s lehkostí a grácií. To je ovšem nemožné bez více méně uspokojivého ovládání všech údů a trupu těla.

Takže takto rozehřáti a inspirováni tímto velice užitečným ranním cvičením kráčíme pak rozvážně vstříc moři, abychom se pokusili naplnit své představy a aspirace, založené na výše načrtnuté suché přípravě plavce.

Chcete umět zkoordinovat všechny plavecké pohyby a zároveň posílit a protáhnout svoje tělo? Pak vás bude zajímat zbrusu nový online program na to, jak se pro plavání na suchu co nejlépe připravit. Nyní za předprodejoou zvýhodněnou cenu, tak ho omrkněte. 🙂

Tomáš Vojtěchovský
Učím lidi plavat jako ryby - přirozeně, s lehkostí a tak, aby je to bavilo a plavání si užívali.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů