Můj plavecký příběh - Šárka Jáchymková

To, co těžko získáme, je pak pro nás velice cenné.

Tomáš Vojtìchovský

Už od dětství mám ráda pohyb v přírodě. Asi v osmi letech jsem se naučila sama plavat v přehradě, kam jsme chodily se sestrou každý volný víkend. Dodnes si pamatuji na ten skvělý pocit, když jsem začala splývat a na udržení se ve vodě nemusela vynakládat žádné úsilí. Sice to trvalo jen krátce, ale pocit to byl báječný.

Plavání jsem pak věnovala víc až při studiu fyzioterapie v Brně. Naučili jsme se něco málo ze všech stylů, ale tam bylo prvním úkolem plavat vytrvalostně a také se naučit spíš záchraně tonoucího. Takže můj dlouhodobý sen, zvládnout kraul a motýlek,se nekonal.

Po škole jsem začala pracovat v nemocnici v ambulantním provozu rehabilitace a prošla řadou kurzů. Hippoterapií začínaje a cvičením v závěsném systému Redcord konče. Většina z nich měla společnou myšlenku - tělo je úžasný celek, který má schopnost regenerace a učení se novým dovednostem do vysokého věku. Pokud mu nabídneme něco lepšího, než zná a ekonomicky výhodnějšího, je schopno tyto dovednosti přijmout a zdokonalovat se v nich. Záleží jen na nás.

Před šesti lety jsem objevila kouzlo běhu a postupně jsem začala zvládat větší vzdálenosti. Ale objevil se problém - bolest zad. Rozhodla jsem se proto začít opět pravidelně plavat. Jako kompenzaci běhu. Ale stylem prsa se mi uvolnila jedině krční páteř a dolní končetiny. V bedrech bolest zůstávala. Při plavání znakem jsem uvolnění cítila, tak mě znovu napadla myšlenka : naučit se kraul!

Nedlouho poté jsem našla v běžeckém časopise Run článek o kraulu, jak jím lze zátěž z běhu kompenzovat. A na internetu objevila stránky Totálního plavání. Úvodní video mělo na mě takový vliv, že jsem se hned rozhodla: chci se takto naučit plavat kraul, ať mě to stojí cokoli. Cesta k němu nebyla pro mě moc lehká, ale co těžko získáme, to je pak velice cenné.

V prvním kurzu jsem se naučila polohu při kraulu a dýchání bez stresu a v pokračujícím dvoudobý kop. Pak následovalo pilování nových dovedností a zkusila jsem kamarádce a synovi předat to, co jsem se naučila. Když mi syn po dvou lekcích uplaval hezkým stylem, rozhodla jsem se k trenérskému kurzu.

Při jeho absolvování jsem také učila kraul kamaráda, který byl po úrazu páteře a jedině tento styl mu umožnil věnovat se dál oblíbenému plavání bez bolesti. Bylo to krásné pozorovat ho, jak se neustále zlepšuje a vrací se i ke svým dalším sportům.

Při kurzech metodou úplného ponoření potkávám plavce, kteří se chtějí naučit vodou plynout, být její součástí.Nebo plavat umí a chtějí se zdokonalit, zrychlit. Nebo neumí,ale jdou do toho. Nebo jsou zranění a neví, jak na to.

Jsem ráda, že jim všem mohu předávat to, co jsem se naučila.

Kontakt na mě: sarkajachymkova@gmail.com, www.plavani-plynuti.cz

Objednejte si zdarma emailový minikurz

Plaveme jako ryba

  • naučíte se plavat rychleji a s menší námahou
  • objevíte tajemství nejlepších světových plavců
  • získáte zaručený postup pro postupné zlepšování

 

Vaše osobní údaje (jméno, e-mailová adresa) jsou u mě v bezpečí a budu je já, Tomáš Vojtěchovský, na základě vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad ochrany osobních údajů, které vycházejí z české a evropské legislativy.

Stisknutím tlačítka vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním potřebným pro zaslání minikurzu a dalších newsletterů ode mě, které se budou týkat souvisejícího tématu.

Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat kliknutím na tlačítko ODHLÁSIT v každém zaslaném e-mailu.